wtorek, 30 marca 2021

Polskie produkcje w konkursach w Annecy

Nowy krótkometrażowy film Zbigniewa Czapli, zwiastun zapowiadający 15. Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych Żubroffka, animacja Natalii Durszewicz oraz nowe prace Tomasza Popakula i Marka Skrobeckiego znalazły się w sekcjach konkursowych tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy.

Po wielu miesiącach pochylania się nad papierem a ostatnio nad dźwiękiem trzeba kiedyś powiedzieć wystarczy. A więc wygląda na to, że jest. Mój nowy, krótki film - ON TIME. Na razie prezentuję tylko trailer, ale coś już widać i słychać. Mam nadzieję, że efekt końcowy nie rozczaruje – napisał przed miesiącem Zbigniew Czapla w mediach społecznościowych. Wspomniany zwiastun filmu „On Time” zobaczyć można TUTAJ. Organizatorzy festiwalu animacji w Annecy zaprosili film do udziału w Konkursie Filmów Krótkometrażowych. To jedyny polski film zaproszony do udziału w zmaganiach o nagrodę w tym konkursie. Pełna lista filmów dopuszczona do udziału w tych zmaganiach znajduje się TUTAJ.

Drugim polskim akcentem w ogłoszonym programie festiwalu w Annecy jest udział animowanego zwiastuna stworzonego na potrzeby 15. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych Żubroffka. Jego autorem jest czesko-słowacki animator David Štumpf. Ten trailer został zakwalifikowany do konkursu Commissioned Films, a pełną listę konkursową znaleźć można tutaj. Trailer Żubroffki został także zakwalifikowany do konkursu czeskiego festiwalu Anifilm w Libercu. Nominowany i doceniony zwiastun można obejrzeć TUTAJ.

Kolejne i to liczne polskie akcenty odnaleźć można w w sekcji konkursowej Graduation short. Znalazły się tutaj: "Bestie wokół nas" (reż. Natalia Durszewicz, Szkoła Filmowa w Łodzi), "Furia" (reż. Julia Siuda, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie), "Oderwanie" (reż. Sylwia Zawila, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie), "Świątynia Ukwiału" (reż. Justyna Pazdan, Szkoła Filmowa w Łodzi), "Zieleń" (reż. Karolina Kajetanowicz, Szkoła Filmowa w Łodzi).  Pełna lista filmów z tego konkursu znajduje się TUTAJ.

Dwie polskie produkcje znalazły się też w sekcji konkursowej przygotowanej dla Filmów TV. Będą tam zaprezentowane nowe filmy Tomasza Popakula („Księżyc” z cyklu "W domu") i Marka Skrobeckiego ("Bobaski i Miś", odcinek "Baloniki"). Lista filmów konkursowych i opisy polskich produkcji znaleźć można TUTAJ.

Festiwal w Annecy to jeden z najbardziej prestiżowych i najstarszych festiwali filmów animowanych na świecie, a jego pierwsza edycja odbyła się w 1960 roku. W Annecy nagrody i wyróżnienia zdobywali m.in.: Mirosław Kijowicz za film “Klatki” (1965), Ryszard Czekała za film “Apel” (1971), Zbigniew Rybczyński za film “Tango” (1981), Anca Damian za “Podróż na drugą stronę” (2012), Dorota Kobiela za “Twojego Vincenta” (2017) i Mariusz Wilczyński za “Zabij to i wyjedź z tego miasta” (2020).

Tegoroczna edycja festiwalu w Annecy odbędzie się w dniach od 14 do 19 czerwca. Organizatorzy nie ogłosili jeszcze listy filmów startujących w konkursie głównym tego prestiżowego wydarzenia.

Więcej informacji: www.annecy.org

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza