środa, 7 kwietnia 2021

Radziecka wersja „Władcy Pierścieni” przebojem

[WIDEO] W Rosji odnaleziono zrealizowany w 1991 roku spektakl telewizyjny na podstawie pierwszej części „Władcy Pierścieni”. Jest on dostępny w internecie i już zgromadził ponad milionową widownię. Niestety nie jest to udana produkcja, ale na pewno odważna.

Zapis spektaklu w stylu polskich Teatrów Telewizji na YT dostępny jest w języku rosyjskim, ale nie jest trudno domyśleć się o czym mówią bohaterowie – wystarczy podstawowa wiedza z „Władcy Pierścieni”. Rosjanie zamieścili tutaj m.in. postać Toma Bombadila, a przecież Peter Jackson pominął ten fragment opowieści w swoim filmie.

Spektakl powstał w 1991 roku za czasów istnienia Związku Radzieckiego, wyemitowany został tylko jeden raz, przez lata uważano go za zaginiony, ale niedawno odnaleziono go w archiwach po Telewizji Leningradzkiej. Nosi on tytuł "Strażnicy" (ros. "Chranitieli"), oparty jest na „Drużynie Pierścienia” i poniżej prezentuję dwie części tej produkcji. Podobno fani Tolkiena w Rosji od wielu lat szukali tej wersji ekranizacji.

Czym dziś jest ten spektakl? Dla Rosjan zapewne cennym wspomnieniem, dla innych może być odważną próbą sięgnięcia do „Władcy Pierścieni”, w czasach sprzed produkcji filmu Petera Jacksona. Niestety scenografia, kostiumy i charakteryzacja radzieckiego przedsięwzięcia, kreacje aktorskie, „efekty”, sama inscenizacja zamiast podziwu budzą pewien rodzaj... zniesmaczenia. Dla ultra fanów Tolkiena to tylko jeszcze jedna ciekawostka. 

W drugiej części około 25 minuty rozpoczyna się narada u Elronda i wtedy poznacie Drużynę Pierścienia, nieco później pojawia się cała sekwencja w Morii z efektami specjalnymi na miarę radzieckiej telewizji roku 1991. Reżyserką spektaklu była Natalia Sieriebriakowa, a piosenki do spektaklu nagrał muzyk jednego z czołowych zespołów rockowych, grupy Akwarium, Andriej Romanow. I taką piosenką zaczyna się ta opowieść…


 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza