środa, 28 kwietnia 2021

Jest szansa na szybsze otwarcie kin

Środowiska artystyczne zabiegają o szybsze otwarcie placówek kulturalnych. I nieoficjalnie pojawiają się informacje, że jest na to realna szansa. Szczegóły poznać mamy podobno w piątek.

Na razie oficjalne otwarcie kin stacjonarnych i teatrów zaplanowane jest na 29 maja. Decyzja ta wywołała spore poruszenie w środowisku i niemały sprzeciw. Gildia skupiająca reżyserów i reżyserki teatralne napisała: "Z wielkim zdziwieniem przyjęliśmy wiadomość o planowanym otwarciu kin i teatrów w siedzibach od 29 maja. Wobec licznych badań i wypowiedzi ekspertów zapewniających, że instytucje takie jak teatr są bezpieczne i przestrzegane są w nich wszelkie reżimy sanitarne jest to decyzja niezrozumiała. Żądamy pilnych konsultacji ze środowiskiem artystycznym! Apelujemy o przyspieszenie terminu otwarcia teatrów od 15 maja, w tym samym momencie, w którym zostaną otwarte m.in stadiony i niemal dwa tygodnie po otwarciu galerii handlowych."

Tę samą opinię wyraziło środowisko filmowe, które także organizuje specjalne pismo skierowane do premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia i będzie w nim apelowało o szybsze otwarcie kin. W bardzo kłopotliwej sytuacji znalazł się między innymi festiwal Docs Against Gravity, który miał startować 20 maja. Kina gotowe są do działań, a na pewno te studyjne i lokalne, dla których dystrybutorzy mają już gotowy repertuar. Uruchomienie multipleksów zapewne potrwa nieco dłużej, ale przy odrobinie wysiłku… Sieci czekają na decyzje o możliwości wprowadzenia konsumpcji na salach kinowych, a ta jest dla nich bardzo ważna ze względów biznesowych.

Z wielu miejsc napływają słowa poparcia dla sektora kulturalne i zachęty dla rządzących do szybszego otwarcia kin. I okazuje się, że jest na to realna szansa. Jak napisał Radosław Śmigulski, Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej: „Z nieoficjalnych informacji, ale z bardzo dobrego źródła jest szansa na wcześniejsze otwarcie kin oraz wydłużenie czasu programów pomocowych. Więcej informacji w piątek”.

1 komentarz:

  1. Panie Krzysztofie czy coś wiadomo w sprawie szybszego otwarcia kina od 15 maja miała być jakaś informacja w piątek i cisza .

    OdpowiedzUsuń