piątek, 20 stycznia 2023

Rami Malek zagra Bustera Keatona

Warner Bros. Television przygotowuje limitowany serial, którego bohaterem będzie jeden z największych komików w historii, gigant ery kina niemego, Buster Keaton. Rolę tę zagra Rami Malek.

Zgodnie z informacjami zachodnich mediów Matt Reeves, reżyser „The Batman” i „Dawn of the Planet of the Apes”, ma wyreżyserować i wyprodukować serial o Keatonie w swojej wytwórni 6th & Idaho Productions. Trzykrotny laureat nagrody Emmy, Ted Cohen („Sukcesja”), negocjuje warunki napisania scenariusza i ma być producentem wykonawczym. A skoro nie ma jeszcze scenariusza to… do premiery droga daleka, albo w pośpiechu powstanie przeciętna produkcja. Buster Keaton zasługuje na wielki film czy serial. Dobra wiadomość jest taka, że scenariusz serialu bazować ma na książce  „Buster Keaton: A Filmmaker's Life” znanego biografa Jamesa Curtisa. Zdobywca Oscara Rami Malek w obsadzie to ważny element składowy całej produkcji.

Ciekawe, jak ten projekt ma się do planów Jamesa Mangolda, który przygotowuje podobno film o Keatonie. Informacja ta pochodzi jednak sprzed roku i od tamtej pory w temacie panuje cisza.

Buster Keaton to legenda kina, a jego historia to momenty wielkiego triumfu, wielu komplikacji i smutnego końca. Prawdziwie filmowa opowieść.

Keaton pracował jako reżyser, scenarzysta, odtwórca głównych ról i kaskader w swoich filmach. Znany był z kreatywnych, ale pełnych niebezpieczeństw filmowych pomysłów. Wiele jego kreacji i filmów przeszło do historii kina, a „Generał” to jeden z takich chlubnych przykładów.

Nakręcił tak wielkie filmy ery kina niemego, jak: „Rozkosze gościnności” (1923), „Marynarz na dnie morza” (1924), „Młody Sherlock Holmes” (1924). Choć „Generał” to dziś klasyk, po premierze przyjęty został chłodno, a ambicje Keatona nie zostały należycie docenione. Film poniósł kasową klęskę, Keaton stracił zaufanie Hollywood i nigdy już mu nie powierzono pełnej kontroli nad filmem. Utrata niezależności Keatona jako filmowca zbiegła się w czasie z pojawieniem się filmów dźwiękowych  i narastającymi problemami osobistymi, w wyniku czego jego kariera we wczesnej erze dźwięku, uległa znaczącym zmianom.

W latach pięćdziesiątych w byłym domu Keatona odnaleziono puszki z jego filmami, także tymi uznanymi za zaginione. Nastąpił renesans zainteresowania jego filmowym dziedzictwem, ale sam Keaton był już tylko gościnnym aktorem w dużych filmach z Hollywood i gwiazdą programów telewizyjnych. Zmarł 1 lutego 1966 roku w wieku 70 lat.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz