poniedziałek, 16 stycznia 2023

Włoska premiera nowego Polańskiego. W Polsce cisza

Nie jest jeszcze znana oficjalna polska data premiery filmu „The Palace” w reżyserii Romana Polańskiego. Media zagraniczne piszą, że we Włoszech film pojawi się 6 kwietnia. Czy to oznacza odrzucenie filmu przez Cannes?

Ustalenie daty premiery we Włoszech oznacza, że „The Palace” nie będzie miał premiery światowej w Cannes, ale to nie wyklucza filmu z udziału w tym wydarzeniu. Kilka lat temu na podobnej zasadzie pokazano w Cannes film Almodovara, choć był on już pokazywany w rodzinnym kraju. Rodzi to jednak wiele pytań o film Polańskiego i niechęć do tego twórcy. Wielkie festiwale mają duże problemy z osobami oskarżonymi o niestosowne zachowanie (delikatnie pisząc), ale kwietniowa data premiery oznacza, że „The Palace” nie był mile widziany na festiwalu w Wenecji. I wiele wskazuje na to, że nie zostanie też pokazany w Cannes.

Organizatorzy tego festiwalu mają więcej takich problemów, bowiem nie wiadomo do końca co stanie się z 50. filmem Woody’ego Allena i czy pojawi się na jakimkolwiek z większych festiwali. Allen nakręcił film we Francji i po francusku i Cannes wydaje się odpowiednim miejscem na premierę. Czy jednak wesprze amerykańskiego reżysera, którego rodzina oskarża o molestowanie seksualne młodszej pasierbicy? Tutaj sprawa nie ma finałowego rozstrzygnięcia w sądzie, są słowa przeciwko słowom, a Allen odrzuca oskarżenia.

Polański jest w innej sytuacji, bo ciążą na nim liczne oskarżenia o wykorzystywanie seksualne młodych kobiet. Festiwale słusznie mogą bać się protestów i skandalu. Doświadczyłem tego na własne oczy, gdy w 2019 roku gościliśmy Romana Polańskiego na festiwalu Cinergia w Łodzi. Niedługo potem wielkim skandalem zakończyła się gala Cezarów, podczas której Francuska Akademia Filmowa nagrodziła Polańskiego za reżyserię „Oficera i szpiega”, a liczne grono artystów na znak protestu opuściło galę wręczenia nagród.

Produkcja „The Palace” kosztowała 17 milionów dolarów, a w rolach głównych wystąpili John Cleese, Mickey Rourke i Fanny Ardant. Producenci wspominali, że wiele instytucji i prywatnych inwestorów odmówiło wsparcia finansowego nowej produkcji Polańskiego. Akcja filmu rozgrywa się w pałacu w Gstaad w Sylwestra 1999 roku. „Goście hotelowi przybywający z całego świata gromadzą się na wystawnej kolacji, ale uroczystości przybierają nieoczekiwany obrót”. Współautorem scenariusza jest Jerzy Skolimowski, panowie pracowali ponad 60 lat temu przy debiucie Polańskiego, „Nożu w wodzie”.

Film „The Palace” został współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Na razie brak informacji o polskiej dystrybucji tego filmu. I u nas pojawienie się tego filmu może wywołać poruszenie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz