piątek, 11 września 2020

Nadawcy TV z zagranicy będą płacić na PISF


Jak informuje serwis Wirtualnemedia.pl „zarejestrowani w innych krajach unijnych nadawcy telewizyjni mają płacić na rzecz PISF 1,5 proc. daniny od wpływów osiąganych w Polsce - zakłada projekt nowelizacji Ustawy o kinematografii. Z kolei w usługach VoD udział produkcji europejskich ma wzrosnąć z 20 do 30 proc., zgodnie z dyrektywą unijną”.

Zaproponowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego projekt nowelizacji Ustawy o kinematografii zakłada, że nadawcy telewizyjni zarejestrowani w innych krajach Unii Europejskiej będą płacić na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej 1,5 proc. przychodów osiąganych w Polsce z większego u danej firmy z dwóch źródeł: sprzedaży reklam i oferty sponsoringowej lub opłat od abonentów.

Z opłaty będą zwolnione firmy, które są mikroprzedsiębiorcami w rozumieniu polskich przepisów (czyli zatrudniają najwyżej 10 pracowników) oraz łączny udział ich stacji w rynku oglądalności nie przekracza 1 proc. Obecnie 1,5 proc. podatku od przychodów muszą płacić na rzecz PISF zarejestrowani w Polsce nadawcy telewizyjni oraz operatorzy telewizyjnych platform cyfrowych i sieci kablowych.

Z początkiem lipca zaczął obowiązywać przepis, wprowadzony w ramach jednej z tzw. tarcz antykryzysowych, na podstawie którego 1,5 proc. przychodów z reklam lub subskrypcji na rzecz PISF mają płacić właściciele platform VoD. W ocenie skutków regulacji stwierdzono, że ta danina od operatorów VoD ma przynieść PISF-owi ok. 15 mln zł w br., a w kolejnych latach minimum 20 mln zł.

Z kolei w ramach nowelizacji Ustawy o radiofonii i telewizji wprowadzono przepisy dostosowujące polskie przepisy do dyrektywy unijnej z 2018 roku. Dyrektywa ta zobowiązała właścicieli platform VoD, żeby przynajmniej 30 procent ich oferty stanowiły produkcje europejskie. Zmieni się też sposób obliczania tego udziału. Obecnie jest to suma iloczynów czasu trwania i czasu udostępniania produkcji w katalogu wdanym kwartale kalendarzowym. Zgodnie z nowelizacją ma to być liczba programów w katalogu w danym kwartale kalendarzowym (sezon serialu będzie traktowany jako jeden program).  Od obowiązku przeznaczenia 30 proc. katalogu na utwory europejskie zwolnione będą podmioty o niskich przychodach lub małej liczbie odbiorców.

Więcej tutaj. [źródło wirtualnemedia.pl]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz