wtorek, 25 lutego 2014

Oscarowe ciekawostki 2014. Filmy, reżyserzy, twórcy

W nocy z 2 na 3 marca rozdane zostaną nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej. Tegoroczne Oscary to wiele ciekawostek. Dziś część pierwsza poświęcona filmom, reżyserom i twórcom. Jutro aktorzy.
      
Grawitacja
Najwięcej nominacji do Oscarów zdobyły w tym roku filmy "American Hustle" i "Grawitacja" – po 10. O jedną mniej nominację otrzymał film "Zniewolony. 12 Years a Slave".

Sześć spośród dziewięciu najlepszych filmów roku to historie oparte na faktach. Są to: "American Hustle", "Zniewolony. 12 Years a Slave", "Witaj w klubie", "Wilk z Wall Street", "Tajemnica Filomeny", "Kapitan Phillips".

Nie ma wątpliwości, że "Wilk z Wall Street" Martina Scorsese ustanowił oscarowy rekord wśród produkcji nominowanych w kategorii Najlepszy Film. Jest nim liczba brzydkich wyrazów jakie można usłyszeć na ekranie. Według różnych źródeł pojawiło się ich: 569, 544 lub 506.  Poprzedni rekord wśród nominowanych do Oscara filmów należał do innej produkcji Martina Scorsese. W "Chłopcach z ferajny" pojawiło się około 300 brzydkich wyrazów.

"American Hustle" jest piętnastym filmem w historii, który przyniósł nominacje wykonawcom we wszystkich aktorskich kategoriach. David O. Russell jako pierwszy reżyser w historii dokonał tej sztuki dwukrotnie z rzędu (2014 – "American Hustle", 2013 – "Poradnik pozytywnego myślenia"). Nigdy jeszcze wszyscy aktorzy z danego filmu nie zgarnęli wszystkich Oscarów. Najbliżej byli wykonawcy z "Tramwaju zwanego pożądanie" oraz "Sieci", którzy otrzymali po trzy Oscary.

David O. Russell w ciągu ostatnich czterech lat zdobył trzykrotnie nominacje w kategorii Najlepszy Reżyser. Otrzymał je za filmy: "The Fighter" (2011), "Poradnik pozytywnego myślenia" (2013) oraz "American Hustle" (2014).

Kategoria przyznająca Oscara dla pełnometrażowej animacji została stworzona w 2002 roku (dla filmów z roku 2001). Od tego czasu odbyły się premiery 11 filmów stworzonych przez studio Pixar. I tylko dwukrotnie filmy Pixara nie zdobyły nominacji w tej kategorii. W 2012 roku pominięto "Auta 2" (sequel), a w 2014 "Uniwersytet Potworny" (prequel). Nie zawsze jednak powtórka z Pixara Oscara przegrywała. Nagrodę w 2011 roku otrzymał "Toy Story 3".

Megan Ellison jest pierwszą kobietą i dopiero trzecią osobą w historii, która w jednym roku wyprodukowała dwa tytuły nominowane w kategorii Najlepszy Film. Sztuki tej dokonała dzięki filmom "Ona" oraz "American Hustle". Poprzednio podwójne nominacje producenckie otrzymali Francis Ford Coppola (w 1974 roku "Rozmowa" i "Ojciec chrzestny II") oraz Scott Rudin (w 2010 roku "The Social Network" i "Prawdziwe męstwo").

Jeżeli Bobby Lopez otrzyma Oscara za piosenkę "Let It Go" z filmu "Kraina lodu" to będzie 12 osobą, która dołączy do prestiżowego grona twórców docenionych EGOT (Emmy, Grammy, Oscar, Tony). Będzie też najmłodszym twórcą docenionym takim zestawem nagród.

Królem tegorocznych Oscarów jest kompozytor John Williams, który w tym roku otrzymał swoją 49. nominację do Oscara. Na swoim koncie ma pięć Oscarów i najwięcej nominacji spośród wszystkich żyjących osób. Williams po raz ostatni zdobył Oscara w 1994 roku za muzykę do "Listy Schindlera".

Alfonso Cuaron choć był nominowany wcześniej do Oscara trzykrotnie, to jednak nigdy wcześniej nie otrzymał nominacji w kategorii Najlepsza Reżyseria. Cuaron może w tym roku zdobyć w sumie trzy Oscary (produkcja, reżyseria, montaż).

Martin Scorsese otrzymał swoją ósmą reżyserską nominację i wraz z Billy Wilderem  jest na drugim miejscu wśród najczęściej docenianych reżyserów. Prowadzi tutaj William Wyler z 12 nominacjami.

Woody Allen jest najczęściej nominowanym scenarzystą (wszystkie zdobył za oryginalne scenariusze). O Oscary walczył już szesnaście razy, z czego nagrody zdobył za trzy swoje prace ("Annie Hall", "Hannah i jej siostra", "O północy w Paryżu").

Budżet na charakteryzację filmu "Witaj w klubie" kosztował 250 dolarów. I nie chodzi tutaj o jedną scenę czy aktora, cała charakteryzacja została stworzona za 250 dolarów! Twórcy zastosowali po prostu staromodne techniki, które wykorzystywano jeszcze w czasach kina niemego. Zresztą główny wysiłek leżał po stronie Matthew McConaugheya, który do roli schudł kilkadziesiąt kilogramów.

Kompozytor Alexandre Desplat dokonał ciekawego osiągnięcia. Jego muzyka została nominowana w tym roku do: Oscara ("Tajemnica Filomeny"), polskiego Orła ("Wenus w futrze"), francuskiego Cezara (też "Wenus w futrze"), nagród Grammy ("Operacja Argo", "Wróg numer jeden").

Steve McQueen może być pierwszym czarnoskórym twórcą nagrodzonym Oscarem w kategorii Najlepsza Reżyseria.

Najczęściej nominowana do Oscara rodzina, to muzyczna familia Newmanów. Mają oni 88 nominacji i ciągle zdobywają kolejne. Bracia Alfred Newman (43), Emil Newman (1), Lionel Newman (11) oraz druga generacja Randy Newman (20), David Newman (1) oraz Thomas Newman, który w tym roku otrzymał swoją 12 nominację (muzyka do "Ratując pana Banksa").

Jest spore grono twórców, którzy otrzymali w tym roku więcej niż jedną nominację do Oscara. Należą do nich: Steve Coogan z dwiema nominacjami za produkcję i scenariusz filmu "Tajemnica Filomeny"; Catherine Marin za kostiumy i scenografię do "Wielkiego Gatsby'ego"; Chris Munro za dźwięk do filmów "Grawitacja" oraz "Kapitan Phillips"; inny dźwiękowiec Skip Lievsay za "Grawitację" oraz "Co jest grane, Davis?"; producentka Megan Ellison nominowana za filmy "Ona" oraz "American Hustle"; Leonardo DiCaprio otrzymał dwie nominacje za produkcję i główną rolę w "Wilku z Wall Street"; Martin Scorsese za ten sam film zdobył nominacje za produkcję i reżyserię. Imponujące osiągnięcie jest udziałem: Spike'a Jonze, który otrzymał trzy nominacje za produkcję, scenariusz i piosenkę do filmu "Ona" oraz Alfonso Cuarona otrzymał także trzy nominacje, ale za produkcję, reżyserię i montaż "Grawitacji".

Włosi poradzili sobie najlepiej w historii Oscarów dla filmów nieanglojęzycznych. Ich filmy zdobyły 10 Oscarów i 3 nagrody specjalne (w czasach gdy nie było jeszcze tej kategorii). W tym roku Włosi mogą poprawić swój rekord dzięki filmowi "Wielkie piękno". Drugie miejsce dla Francji z 9 Oscarami a trzecie dla Hiszpanii z 4 Oscarami. Włosi zdobyli też największą w historii liczbę nominacji w tej kategorii. Mają ich w sumie 28.

Niewiele produkcji z gatunku science-fiction otrzymało nominacje w kategorii Najlepszy Film, a żadna nigdy nie zdobyła tej nagrody. Przed 2009 rokiem kiedy Akademia dopuściła do nominacji ponownie 10 tytułów, o Oscara rywalizowały: "Mechaniczna pomarańcza", "Gwiezdne wojny", "E.T.". Po 2009 roku sytuacja się poprawiła, a nominacje zdobyły: "Dystrykt 9", "Avatar", "Incepcja" i w tym roku "Grawitacja" i "Ona".

Kasowe osiągnięcia 9 najlepszych filmów roku (box office USA, stan na 23.02.14)
"Grawitacja" – 269,2 mln dolarów
"American Hustle" – 144,1 mln dolarów
"Wilk z Wall Street" – 112,8 mln dolarów
"Kapitan Phillips" – 106,9 mln dolarów
"Zniewolony. 12 Years a Slave" – 49,1 mln dolarów
"Tajemnica Filomeny" – 32,7 mln dolarów
"Witaj w klubie" – 24,7 mln dolarów
"Ona" – 23,9 mln dolarów
"Nebraska" – 16,5 mln dolarów

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz