wtorek, 12 czerwca 2018

Krytycy filmowi to mężczyźni. Jak jest w Polsce?


Na wydziale komunikacji i dziennikarstwa Uniwersytetu Południowej Kalifornii (USC) przeprowadzono badanie, które wykazało że środowisko krytyków filmowych w USA zdominowane jest przez białych mężczyzn. Jak ta sytuacja wygląda w Polsce?

Z badania przeprowadzonego w USA wynika, że spośród recenzji stu najbardziej dochodowych filmów zeszłego roku, jedynie 22 procent stworzonych zostało przez kobiety. Badacze z Uniwersytetu Południowej Kalifornii przeanalizowali prawie 20 tys. recenzji stu najbardziej dochodowych filmów ubiegłego roku, zebranych w serwisie RottenTomatoes. Z analizy wynika, że aż 78 proc. recenzji zostało napisanych przez mężczyzn. W kwestiach etnicznych też jest spora dysproporcja. Jedynie 18 procent recenzji napisały osoby o innym niż biały kolorze skóry.

A jak to wygląda w Polsce? Badań takowych nie znam, ale spróbowałem przyjrzeć się podziałowi na mężczyzn i kobiety w polskim środowisku krytyków i recenzentów filmowych na przykładzie jednego z najczęściej recenzowanych obecnie filmów.

Moje „badanie” oparłem o film „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego i przeanalizowałem recenzje tego tytułu, które zgromadzone zostały na stronie mediakrytyk.pl

„Zimna wojna” została zrecenzowana przez 52 osoby. 35 recenzji napisali mężczyźni, a 17 stworzyły kobiety. Procentowo więc panowie krytycy stanowią 67 procent autorów recenzji, a panie to 33 procent. I choć sytuacja w Polsce jest lepsza od tej w USA, to jednak także w naszym kraju mężczyźni dominują w branży krytyków/recenzentów filmowych. Przy takim filmie, jak „Avengers: Wojna bez granic” mężczyźni recenzenci stanowią zdecydowaną większość i są autorami 73 z 90 recenzji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz