czwartek, 4 lipca 2019

Zwiastun filmu „Malowany ptak”. Słynna książka Kosińskiego w kinach!


Wiele obiecuję sobie po filmowej wersji książki Jerzego Kosińskiego zatytułowanej „Malowany ptak”. Część zdjęć do filmu powstała podobno  w Polsce. Premiera filmu w Czechach odbyć ma się we wrześniu, są też plany pokazania filmu w naszym kraju. Książka Kosińskiego to znacząca pozycja światowej literatury, obsada filmowego „Malowanego ptaka” jest imponująca. Pierwszy zwiastun wygląda bardzo obiecująco.

Prace nad filmem trwają już od kilku lat. Gdy pisałem o planowanym filmie w marcu 2017 roku była to koprodukcja Czech, Słowacji, Polski i Ukrainy (dziś zwiastun na to nie wskazuje). Imponująca jest obsada kinowej wersji „Malowanego ptaka”. Jak widać na zwiastunie na ekranie pojawią się: Udo Kier, Harvey Keitel i  Stellan Skarsgård, ale są też Julian Sands i Barry Pepper. Główną rolę zagra młodziutki, dziewięcioletni Petr Kotlár. Naszą kinematografię reprezentuje Lech Dyblik, z Ukrainy pojawią się Nina Šunevič i Ala Sakalova, z Rosji zagra Aleksei Kravchenko a z Czech Petr Vaněk i Jitka Čvančarová.

„Malowany ptak” wydany został w 1965 roku i opowiada historię małego żydowskiego chłopca błąkającego się po bezdrożach i prowincji naszego kraju podczas II wojny światowej. Obrazy, których jest świadkiem są wstrząsające i porażające swoją brutalnością i bezwzględnością. Kosiński w swojej głośnej i kontrowersyjnej powieści nie boi się ukazać mieszkańców wsi, jako ludzi okrutnych, których przepełnia skrajna przemoc o podłożu seksualnym. Czytelnik jest więc świadkiem gwałtów oraz porażających aktów seksualnych. Chłopiec wędruje od jednej do drugiej wsi próbując przetrwać w okrutnym świecie, jest prześladowany i torturowany, a opieką obdarzany jest bardzo rzadko. Jerzy Kosiński utrzymywał, że historia opisana w książce przytrafiła mu się naprawdę, ale według późniejszych dochodzeń okazało się, że to czysta fikcja. Zarzucano też pisarzowi, że nie jest autorem książki, że napisał ją inny, anonimowy autor.

Producentem i reżyserem filmu jest czeski autor Václav Marhoul, dla którego będzie to trzeci reżyserski projekt w karierze. Ten twórca zasłynął z nakręconych wcześniej filmów „Smart Philip” (2003) i Tobruk (2008). „Malowany ptak” zapowiada się na projekt bardzo interesujący, ale też bardzo trudny do sfilmowania i do opowiedzenia.  Václav Marhoul uzyskał zgodę na ekranizację książki w 2010 roku i przez trzy lata zajmował się pisaniem scenariusza na jej podstawie. Powstało w sumie 17 wersji tekstu, które pisane były we współpracy z ośmioma dramatopisarzami. Projekt otrzymał w 2013 roku w Cannes specjalne wyróżnienie w konkursie ScriptTeast.

Premiera filmu w Czechach odbyć ma się we wrześniu 2019 roku. Czy jest szansa, aby „Malowany ptak” pojawił się na festiwalu w Wenecji? W mediach społecznościowych przeczytać można, że planowane są też pokazy w Polsce. (podziękowania dla Rafała Pawłowskiego za podesłanie wieści)


22 komentarze:

 1. "Cóżem ci dobrego uczynił, że mnie tak nienawidzisz" - prawi stare żydowskie przysłowie. Kosiński - żyd uratowany z narażeniem życia przez wielu ukrywających go Polaków, zachował się typowo, szmacąc z mitomańskim namaszczeniem swoich wybawicieli - dla poklasku zdominowanego przez żydów, amerykańskiego establishmentu literackiego.

  Teraz tylko czekać na poklask żydowskiego establishmentu Hollywood, wszak Polacy nie mogą być ukazywani w innym niż negatywne świetle.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A w jakim swietle maja byc ukazywani sadysci i mordercy. Sprawiedliwi maja swoje medale i drzewka.

   Usuń
 2. U nas już się wyprztykali . Filmy o polskim antysemityźmie muszą kręcić poza Polską . Target jest ten sam , a poza tym jest to kamyczek ( głaz! ) w tej kampanii żydowskiej oczerniania Polaków ,pisania na nowo historii , gdy światków już nie ma . Sam Kosiński uratowany przez Polaków pod koniec życia przyznał przyznał ,że historię wymyślił . Żydzi uważają ją jednak za prawdziwą .

  OdpowiedzUsuń
 3. Odpowiedzi
  1. Sam się jebnij w pusty prawacki łeb

   Usuń
  2. mnie się wydaje, że to nie prawak lecz narodowy SOCJALISTA, czyli lewak

   Usuń
 4. Wdpaniale, że to ekranizują. Prawakom pękną dupy ale chooj z nimi. Prawdy nie zagłuszą

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kiedy powieść wydano po polsku, dziennikarze dotarli do ludzi, którzy w czasie wojny udzielali schronienia żydowskiej rodzinie Lewinkopfów (tak nazywali się wcześniej Kosińscy). Ojciec pisarza zatrudnił się w handlu. Matka nie pracowała, a w domowych obowiązkach wyręczała ją służąca. Pomagał im polski ksiądz. Wiele osób wiedziało o tym, że Kosińscy są Żydami, ale nikt na nich nie doniósł.

   Usuń
  2. Ty ją zagluszasz swoją niewiedzą, sam autor powieści przyznał, że historię zmyślił. No, po co czytać ze zrozumieniem, to musi Cię bardzo boleć

   Usuń
  3. wszyscy zakrzywiają prawdę. każdy na swoją korzyść. prawdy jako prawdy już nie ma, a ludzi którzy żyli w czasach II wojny światowej wielu już nie zostało. ja już nie wiem co jest prawdą. w szkole uczyli jednego, polacy mówią teraz tak lub inaczej, zagranica znowu co innego. nam, czyli młodym, którzy nie żyli w tamtych czasach można wmówić wszystko, a prawda będzie jedna słuszna, czyli ta, która się najbardziej opłaci większości i ludziom z siłą przebicia. to po prostu nie są już nasze czasy, a jak nie będzie ludzi, którzy mogą zweryfikować, czy to co się mówi jest ok czy nie to nie powinno się wracać do tego i tyle. to tak jakbyśmy rozkminiali obecnie czy w egipcie w czasach faraonów prawdą było to czy tamto i czy przez to czy stało się tak lub inaczej dobrzy byli ci czy tamci. bez sensu...

   Usuń
  4. h..j ci w d u pę - debilu

   Usuń
  5. Artkar, brzmisz rozgoryczeniem dlatego odpowiadam: jest sposób na to,żeby będąc młodym nie dać sobie wmówić wszystkiego. Szukać u źródła, dobrego, czyli jak najbardziej zbliżonego do problemu, który cię zaprząta. Przykład z Kosińskim - nie czytasz komentarzy w internecie bo żaden z komentujących nie znał K. a wielu ma interes w tym żeby wykorzystać sprawę do popierania swoich mniej lub bardziej wydumanych tez. Czytasz biografie K. np. Good night Dżerzi bo Głowacki zrobił porządny risercz i K. znał. Dowiadujesz się , że K. nie przeżył nic z historii Malowanego ptaka i że patologicznie potrzebował zwracać na siebie uwagę ludzi, co mogło mieć swoje źródło w deficytach z dzieciństwa (niezwiązanych z Holokaustem). Traktując internet jako wiarygodne źródło sam sobie robisz krzywdę. Oczywiście i tu bywają wiarygodne informacje ale jak ich szukać to materiał na wykład.

   Usuń
  6. Wszystko to prawda, jednak K., jako pisarz, miał prawo do napisania pewnej syntezy losów żydowskich w holokauście. Przeciez wystarczy otworzyć ksiegę prof.Grabowskiego "Dalej jest noc" i poczytać o tym co się na wsiach działo. I są tam opisane fakty, nie fantasmagorie pisarza nadwrażliwca.

   Usuń
 5. Dla mnie to jest książka o wędrówce chłopca przez świat ludzi. I koniec kropka.

  OdpowiedzUsuń
 6. Parę poważnych błędów w opisie książki. Nie ma bezpośrednich wskazań że chłopiec jest Żydem ani ze porusza się wśród Polaków. Jest wychodni kres, rozmodlona a zarazem brutalna ciemnota ale ludność nie koniecznie musi być Polakami - więc odwołania antypolskie i antysemickie są fikcją ... opisującego.

  OdpowiedzUsuń
 7. roberuto, moja opinia jest podobna do Twojej. To powieść o wędrówce, widziana oczami samotnego chłopca, gdzieś na wschodnich terenach...

  OdpowiedzUsuń
 8. Yebać żydów! Niewdzięczny naród, znienawidzony wszędzie, gdzie tylko się pojawił. Współcześni faszyści i szowiniści, stawiający się ponad wszystkimi i zawsze pokrzywdzeni, nienasyceni miłośnicy pieniądza, zawsze domagający się tego, co im się nie należy.

  OdpowiedzUsuń
 9. idzie 3 światowa trzeba polaczków zetrzeć na proch żeby nikt po nich nie zapłakał, po to jest ten film kolejny kamyczek

  OdpowiedzUsuń
 10. Odpowiedz czytelnikow pisana jest jezykiem rynsztokowym i odrazu ukazuje poziom moralny i inteligencje takich ordynardych analfabetow. Wies polska przedwojenna byla prymitywna, ale nie seksualnie zboczona. "Malowany ptak"jest ksiazka, ktora oddaje meczenstwo dzieci zydowskich, ale to nie jest autobiografia,bo pisarz tego nie widzial i nie przezyl. Kosinski mial duza fantazje sexualna i to przezucal na papier. Jako pisarz Holocaustu jest znikomy i nikt go nie cytuje a takze nie wiele go pamieta. Anonimowemu pelnemu nienawisci przypominam, ze nienawiscia mozna sie zachlysnac i skonczyc w stylu

  OdpowiedzUsuń
 11. Dzień dobry wszystkim mam na imię Santiago Matías, jestem obywatelem Ekwadoru. Poważnie potrzebowałem pilnej pożyczki na wsparcie mojej firmy naftowo-gazowej. Otrzymałem pożyczkę w wysokości 1 000 000,00 USD od prawdziwego pożyczkodawcy pożyczkowego o nazwie peter loan. A teraz jestem bardzo szczęśliwy, że udało mi się podnieść i zbudować moją firmę. Jeśli jest ktoś, kto również potrzebuje pilnej pożyczki, powinien skontaktować się z firmą Peter pożyczki teraz na ich adres e-mail (peterloanfirmcompany112@gmail.com) lub uprzejmie co je na (+2349063879939) i uzyskać pożyczkę teraz ..... ... Oferują wszelkiego rodzaju pożyczki dla osób fizycznych, studentów, pracowników, właścicieli firm i każdej innej osoby. Czy potrzebujesz pożyczki na finansowanie, pomoc i wsparcie swojej firmy, płacenie opłat szkolnych, płacenie rachunków, rozwijanie firmy, otwieranie super rynku lub otwieranie centrum biznesowego lub szukanie pożyczki przez bardzo długi czas? uprzejmie skontaktuj się z firmą Peter Loan, która oferuje teraz e-mail (peterloanfirmcompany112@gmail.com) lub co się z nimi dzieje (+2349063879939) I położyć kres swoim broblemom ...... Złóż wniosek ......... pożyczyć natychmiast i świętować z własnym świadectwem dzięki ....... Najlepsze regurd.
  Pozostań błogosławiony ........

  OdpowiedzUsuń
 12. Dzień dobry wszystkim mam na imię Santiago Matías, jestem obywatelem Ekwadoru. Poważnie potrzebowałem pilnej pożyczki na wsparcie mojej firmy naftowo-gazowej. Otrzymałem pożyczkę w wysokości 1 000 000,00 USD od prawdziwego pożyczkodawcy pożyczkowego o nazwie peter loan. A teraz jestem bardzo szczęśliwy, że udało mi się podnieść i zbudować moją firmę. Jeśli jest ktoś, kto również potrzebuje pilnej pożyczki, powinien skontaktować się z firmą Peter pożyczki teraz na ich adres e-mail (peterloanfirmcompany112@gmail.com) lub uprzejmie co je na (+2349063879939) i uzyskać pożyczkę teraz ..... ... Oferują wszelkiego rodzaju pożyczki dla osób fizycznych, studentów, pracowników, właścicieli firm i każdej innej osoby. Czy potrzebujesz pożyczki na finansowanie, pomoc i wsparcie swojej firmy, płacenie opłat szkolnych, płacenie rachunków, rozwijanie firmy, otwieranie super rynku lub otwieranie centrum biznesowego lub szukanie pożyczki przez bardzo długi czas? uprzejmie skontaktuj się z firmą Peter Loan, która oferuje teraz e-mail (peterloanfirmcompany112@gmail.com) lub co się z nimi dzieje (+2349063879939) I położyć kres swoim broblemom ...... Złóż wniosek ......... pożyczyć natychmiast i świętować z własnym świadectwem dzięki ....... Najlepsze regurd.
  Pozostań błogosławiony ........

  OdpowiedzUsuń
 13. Dzień dobry wszystkim mam na imię Santiago Matías, jestem obywatelem Ekwadoru. Poważnie potrzebowałem pilnej pożyczki na wsparcie mojej firmy naftowo-gazowej. Otrzymałem pożyczkę w wysokości 1 000 000,00 USD od prawdziwego pożyczkodawcy pożyczkowego o nazwie peter loan. A teraz jestem bardzo szczęśliwy, że udało mi się podnieść i zbudować moją firmę. Jeśli jest ktoś, kto również potrzebuje pilnej pożyczki, powinien skontaktować się z firmą Peter pożyczki teraz na ich adres e-mail (peterloanfirmcompany112@gmail.com) lub uprzejmie co je na (+2349063879939) i uzyskać pożyczkę teraz ..... ... Oferują wszelkiego rodzaju pożyczki dla osób fizycznych, studentów, pracowników, właścicieli firm i każdej innej osoby. Czy potrzebujesz pożyczki na finansowanie, pomoc i wsparcie swojej firmy, płacenie opłat szkolnych, płacenie rachunków, rozwijanie firmy, otwieranie super rynku lub otwieranie centrum biznesowego lub szukanie pożyczki przez bardzo długi czas? uprzejmie skontaktuj się z firmą Peter Loan, która oferuje teraz e-mail (peterloanfirmcompany112@gmail.com) lub co się z nimi dzieje (+2349063879939) I położyć kres swoim broblemom ...... Złóż wniosek ......... pożyczyć natychmiast i świętować z własnym świadectwem dzięki ....... Najlepsze regurd.
  Pozostań błogosławiony ........

  OdpowiedzUsuń