czwartek, 30 kwietnia 2020

Tarcza 3.0 przyjęta. 1,5 % z VOD dla PISF


Radosław Śmigulski napisał w mediach społecznościowych: Tymczasem Sejm przyjął ustawę zgodnie, z którą nadawcy VOD wspomogą polską kinematografię. To pokonanie kolejnej bariery rozwoju rynku. Kolejne po ustawie o "zachętach".

O poparcie tego planu apelowało polskie środowisko filmowe. Sejm przyjął rozszerzone zapisy w tarczy antykryzysowej, a znalazł się tam zapis o daninie firm świadczących usługę VOD na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i naszej kinematografii.

Składka 1,5 % przychodu pobierana od nadawców VOD nie jest podatkiem cyfrowym. To składka wpłacana do Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, wchodząca w pulę środków, które są rozdysponowywane na przedsięwzięcia z zakresu kinematografii, czyli np. na produkcję filmów, organizację festiwali i innych wydarzeń filmowych. Nie obciąża ona użytkownika końcowego, jakim jest widz portalu, ale podmiot, który świadczy usługę VOD. Obecnie analogiczną opłatę wnoszą m.in. nadawcy telewizyjni, właściciele kin, dystrybutorzy, czyli podmioty, które czerpią przychody z eksploatacji dorobku polskiej kinematografii.

Jak pisze serwis money.pl: Na konto PISF pieniądze wpłacą właściciele takich platform, jak m.in. Netflix, Amazon Prime Video (należący do Amazona), Apple+ (należący do Apple'a), ale też CDA.pl, Ipla (należąca do Polsatu) oraz Player.pl (należący do TVN-u). Wszystkie te spółki zostały z osobna wymienione w ocenie skutków regulacji. Rządzący przewidują w ocenie skutków regulacji, że z tego tytułu do PISF trafi ok. 15 mln złotych w tym roku i 20 mln w kolejnych latach.

Teraz ustawa trafi do Senatu, a potem do Prezydenta.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz