poniedziałek, 3 sierpnia 2020

Film Wilczyńskiego rusza w świat


„Zabij to i wyjedź z tego miasta” w reżyserii Mariusza Wilczyńskiego odwiedzi wkrótce wiele krajowych i międzynarodowych wydarzeń filmowych. Twórca zamieścił zdjęcie przedstawiające listę festiwali, które zaprosiły polską animację i napisał kilka słów w tej sprawie.

Mariusz Wilczyński napisał:
ZABIJ TO I WYJEDŹ Z TEGO MIASTA wreszcie zaczyna swoje życie i rusza w świat.
Film dotąd był wyświetlany tylko na Berlinale i w Annecy.
Teraz rusza w świat - do końca roku będzie na co najmniej 24 festiwalach, w tym tylko kilku animowanych - reszta normalnych filmowych, będąc zazwyczaj jedyną tam animacją - i z tego jestem szczególnie zadowolony.
24 festiwale - w tym dwa polskie.
Ogłoszone: Ottawa, Pesaro, Melbourne i otwarcie- Nowe Horyzonty.
Resztę będziemy odsłaniać jak tylko festiwale będą ogłaszać - bo to one muszą pierwsze.
ZABIJ rusza w świat :) WRESZCIE


Jeden z najodważniejszych projektów w historii polskiej animacji – realizowany przez 14 lat film „Zabij to i wyjedź z tego miasta” – otworzy 20. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Pełnometrażowa produkcja wybitnego autora animacji artystycznej, Mariusza Wilczyńskiego, była jednym z najciekawszych tytułów prezentowanych na ostatnim Berlinale i została wyróżniona na prestiżowym festiwalu animacji w Annecy. Czułe, hipnotyzujące dzieło Wilczyńskiego imponuje galerią postaci, które przemawiają w filmie głosami m.in.: Ireny Kwiatkowskiej, Andrzeja Wajdy, Marka Kondrata, Barbary Krafftówny, Daniela Olbrychskiego, Tomasza Stańki, Krystyny Jandy czy Anny Dymnej. Szczególnym rozmówcą reżysera jest jego przyjaciel – Tadeusz Nalepa, którego utwory i słowa nadają rytm strumieniowi wspomnień i kierunek prowadzenia historii.

Film Wilczyńskiego to przepełniony czułością dialog z duchami, blues na cześć przyjaźni, pieczołowite wskrzeszanie: ludzi, miejsc, dialogów, neonów, dźwięków, a nawet smużki papierosowego dymu. Autobiograficzny, przywołujący atmosferę peerelowskiego dzieciństwa i dorastania w potransformacyjnej, nabierającej kolorów Polsce; Zabij to i wyjedź z tego miasta łączy poezję z surowym realizmem, żywych ze zmarłymi, nostalgię z godzeniem się ze stratą. Animacja Wilczyńskiego to wzruszające pożegnanie z naznaczonym wojną pokoleniem jego rodziców, ale i przypomnienie, że rozmowa z tymi, którzy nas ukształtowali nie ma końca.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz