Ten materiał wideo nie jest nowy, ale ma ciągle sporą wartość dla fanów Alfreda Hitchcocka. Morgan T. Rhys zmontował kilkuminutowy film złożony z występów Hitchcocka we własnych filmach i w latach 1927-1976.
Ten materiał wideo nie jest nowy, ale ma ciągle sporą wartość dla fanów Alfreda Hitchcocka. Morgan T. Rhys zmontował kilkuminutowy film złożony z występów Hitchcocka we własnych filmach i w latach 1927-1976.
Ceniona amerykańska firma Focus Features kupiła prawa do dystrybucji thrillera science fiction "Hot Spot" w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej. To drugi w karierze polskiej reżyserki film anglojęzyczny.
„Willow” nie miał szczęścia do wydania w Polsce i nigdy nie pojawił się w naszym kraju na Blu-ray. Z tą większą radością przyjąłem informację o wydaniu tego legendarnego filmu na 4K Ultra HD. Premiera 10 grudnia.
W dniach 29 listopada – 4 grudnia 2024 roku odbędzie się 19. edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AFRYKAMERA. Tegoroczne wydarzenie, zatytułowane "African Gaze: Queer" prezentuje złożone i wielowarstwowe tożsamości czarnej oraz afrykańskiej społeczności queer, queerową miłość i różne formy stawiania oporu. Część programu tego wydarzenia trafi do Kina Zamek w Szczecinie, który zaprezentuje sześć filmów.
Francuscy krytycy skupieni wokół Cahiers du Cinéma przygotowali coroczną listę 10 najlepszych filmów roku. I jak co roku bardzo zaskoczyli. Nie ma tu wielu z bardzo cenionych filmów 2024 roku, za to jest sporo filmów, których obecność nieco zaskakuje. Na liście zastanawia bardzo obecność „Pułapki” M. Night Shyamalana. Najlepszy film roku to "Mizerykordia".
Było kilka genialnych osób, których poczucie humoru trafiało idealnie w obszary mojej wrażliwości. Takie filmy wychodziły na przykład spod skrzydeł nieznającego świętości tria ZAZ. Jedna z ich podpór, Jim Abrahams zmarł w wieku 80 lat. I nie jest mi do śmiechu.
Brzmi to niestety na tym etapie mało ciekawie, ale warte jest odnotowania. Będzie realizowany sequel „Slumdog. Milioner z ulicy”, filmu który zdobył osiem Oscarów.
Pełnometrażowy film dokumentalny „Pianoforte” w reżyserii Jakuba Piątka zdobył nagrodę International Emmy Awards w kategorii Arts Programming. „Pianoforte” był pierwszym polskim filmem dokumentalnym w historii nominowanym do tej prestiżowej nagrody.
Ogłoszono nominacje do IDA Documentary Awards, nagród doceniających najlepsze filmy dokumentalne, a przyznawane przez The International Documentary Association (IDA). Nominacje ogłoszono w 14 kategoriach. Laureatów poznamy 5 grudnia.
„The Brutalist” to jeśli nie najlepszy, to z pewnością, jeden z najlepszych filmów 2024 roku (u mnie na razie w Top 5). Ten trwający blisko 3,5 godziny film, z przerwą w środku, wzbudził wielkie emocje na festiwalu w Wenecji, gdzie niesprawiedliwie przegrał z nowym filmem Almodovara. Dziś „The Brutalist” jest jednym z najważniejszych filmów 2024 roku i faworytem Oscarów, a jeszcze kilka lat temu był polską koprodukcją.
„Wicked” to nie jest wybitny film, ale na pewno widowiskowy. Zdecydowanie też lepiej będzie odbierany w USA, gdzie legenda musicalu jest ciągle żywa. Mocna promocja, oparcie działań na gwieździe muzyki, spowodowały duże zainteresowanie filmem, szczególnie w USA. Otwarcie globalne jest dobre.
Złotą Żabę 32. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć EnergaCAMERIMAGE zdobył Michał Dymek za zdjęcia do filmu „Dziewczyna z igłą”. Srebrna Żaba dla Lola Crawleya za „The Brutalist”, a Brązowa Żaba dla Paula Guilhaume’a za zdjęcia do „Emilii Perez”.
Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej zaprezentowała pełne listy produkcji, które będą ubiegać się o Oscary w kategoriach Międzynarodowy Film Fabularny, Pełnometrażowy Film Animowany i Pełnometrażowy Film Dokumentalny. Polska kinematografia jest tutaj reprezentowana tylko przez film „Pod wulkanem”.
Triumfem kończy się IDFA, najważniejszy festiwal filmu dokumentalnego na świecie. Film Macieja J. Drygasa "Pociągi" uznany został za najlepszy film i montaż w konkursie międzynarodowym. W tym samym konkursie Zvika Gregory Portnoy i Zuzanna Solakiewicz otrzymali nagrodę za zdjęcia do filmu "Gość".
Amerykańska aktorka Viola Davis otrzyma nagrodą imienia Cecile’a B. DeMille’a, która przyznawana jest za wybitne osiągnięcia artystyczne przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej. Ceremonia jej uhonorowania będzie miała miejsce podczas rozdania gali Złotych Globów. Nagroda ta powraca po roku przerwy.
Na festiwalu Camerimage odbyła się światowa premiera filmu „Rust”, na planie którego zginęła autorka zdjęć filmowych Halyna Hutchins. To wydarzenie budziło emocje już od dawna. Polscy widzowie po raz pierwszy obejrzeli „September 5”, który jakoby zabiegać będzie o Oscary. Oba seanse okazały się doświadczeniami lekko rozczarowującymi.
Nie jest wykluczone, że porażka filmu „Joker: Folie a Deux” będzie miała dalekosiężne wpływy na nadchodzące produkcje filmowe o autorskim charakterze. Czy z tego powodu odłożono na bok realizację „Gorączki 2”?
Do bardzo ciekawego porozumienia doszło pomiędzy amerykańskim Warner Bros. Motion Picture Group, a południowo-koreańskim CJ ENM. Obie firmy wymienią się filmami i nakręcą własne nowe wersje słynnych produkcji, należących do partnera. Amerykanie sięgną po kilka wybitnych filmów z Korei Południowej, druga strona skorzysta z zasobów wielkiej firmy z Hollywood.
„Listy do M. Pożegnania i Powroty" świetnie radzą sobie w polskich kinach. 10 dni od premiery, film przekroczył granicę 1 miliona sprzedanych biletów.
16 listopada Rada Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej uznała za zasadne odwołanie dyrektor PISF Karoliny Rozwód z zajmowanego stanowiska.
Trwają już zabiegi o zwrócenie uwagi w USA na „Dziewczynę z igłą”, duńsko-polsko-szwedzką koprodukcję, która zabiegać będzie o Oscara międzynarodowego. Film wchodzi oficjalnie do kin za oceanem 6 grudnia, promuje go znakomity zwiastun, specjalnie przygotowany dla rynku amerykańskiego. Kilka dni po kinowej premierze w USA ogłoszone zostaną skrócone listy kandydatów do Oscarów, także w kategorii Najlepszy Międzynarodowy Film Fabularny. Przedsięwzięcie Magnusa von Horna ciągle jest w gronie bardzo silnych kandydatów.
Znane są już nominacje do nagród Grammy, cenionych wyróżnień w amerykańskiej i światowej branży muzycznej. Wśród kilkudziesięciu kategorii są i te dedykowane muzyce komponowanej do filmów, seriali czy gier. Jest też kategorii doceniająca najlepsze filmy muzyczne i wideoklipy.
Coralie Fargeat postanowiła wycofać swój film „Substancja” z Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Camerimage. Jest to spowodowane niedawnymi kontrowersyjnymi komentarzami dyrektora festiwalu Marka Żydowicza na temat kobiet operatorów filmowych.
Film dokumentalny „Dawid
Podsiadło – Dokumentalny”, opowiadający o monumentalnej trasie koncertowej
jednego z największych artystów polskiej sceny muzycznej, jeszcze przed
premierą wywołał prawdziwą furorę. W ciągu zaledwie 24 godzin od rozpoczęcia
sprzedaży sprzedano ponad 70 000 biletów – wynik bez precedensu w polskiej
branży kinowej. 5 grudnia w kinach pojawi się druga taka propozycja i będzie to "sanah NA STADIONACH".
Koniec spekulacji. Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej ogłosiła, że po długich poszukiwaniach w końcu znalazła gospodarza 97. gali rozdania Oscarów. Poprowadzi ją Conan O'Brien — popularny komik, który do niedawna prowadził swój wieczorny program rozrywkowy.
Przewodniczącym jury konkursu głównego 75. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie będzie amerykański reżyser Todd Haynes.
Jeden z najwybitniejszych twórców współczesnego kina Alfonso Cuarón przyjedzie do Torunia i weźmie udział w 32. edycji Festiwalu EnergaCAMERIMAGE. Zdobywca pięciu Oscarów zaprezentuje podczas wydarzenia swoją najnowszą produkcję – serial „Sprostowanie”. Jeśli dołożymy do tego obecność Cate Blanchett, która w serialu zagrała, to spotkanie z nim zapowiada się ekscytująco. Cuaron spotka się z publicznością.
"Rok z życia kraju", nagrodzony Srebrnym Lajkonikiem na 64. Krakowskim Festiwalu Filmowym dokument utytułowanego i wielokrotnie nagradzanego reżysera Tomasza Wolskiego, to kolejna propozycja Krakowskiego Festiwalu Filmowego, który prezentuje w kinach najważniejsze filmy ze swojego wydarzenia.
Europejska Akademia Filmowa ogłosiła zwycięzców EFA Excellence Awards w kategoriach technicznych/zawodowych/rzemieślniczych w kilku kategoriach. Dwie z nich otrzymali twórcy „Dziewczyny z igłą”. Doceniono też m.in. „Substancję” i „Emilię Perez”.
Korek Bojanowski, reżyser filmu „Utrata równowagi”, został laureatem tegorocznej edycji Nagrody im. Janusza „Kuby” Morgensterna „Perspektywa”, która corocznie przyznawana jest za najlepszy debiut w polskim kinie.
„Listy do M. Pożegnania i powroty” osiągnęły w polskich kinach znakomity wynik otwarcia. Od premiery 7 listopada film zobaczyło blisko 500 tysięcy widzów. Film zanotował najlepsze otwarcie 2024 roku.
Cameraimage to najważniejszy i najbardziej prestiżowy festiwal filmowy dla operatorów filmowych na świecie. Na kilka dni przed kolejną edycją festiwalu, słowa dyrektora Marka Żydowicza wywołały wielkie poruszenie w filmowym świecie. Steve McQueen odwołał swój przyjazd na festiwal, odmówił też przyjęcia nagrody. Marek Żydowicz opublikował oświadczenie i przeprosiny.
Forum Polskich Festiwali Filmowych opublikowało swoje stanowisko w tej sprawie rezygnacji/odwołania Karoliny Rozwód z funkcji dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Sześć dni na 15. American Film
Festival dały mi możliwość zobaczenia 20 filmów z programu tego wydarzenia. Tu
nie było słabych punktów, choć kilka filmów nieco się rozminęło z moimi
oczekiwaniami. Za to zdecydowana większość seansów przyniosła filmowe spotkania
stojące na bardzo wysokim poziomie. Najlepszy film na festiwalu, bez niespodzianek
– „The Brutalist”. Największa niespodzianka, szok i filmowe szaleństwo to "The Dicks: Musical".
Wczoraj 10 listopada miałem możliwość zobaczenia na 15. American Film Festival dokumentalny obraz, który bardzo mnie wzruszył, ale nie grał na tanich emocjach. Dziś „Super/Man: Historia Christophera Reeve’a” zdominował rozdanie Critics Choice Documentary Awards, zdobywając aż sześć wyróżnień. Szukajcie w polskich kinach tego filmu.
Dobiega końca 15. American Film Festival, przede mną jeszcze kilka seansów i planowane podsumowanie, bo to był bardzo dobry festiwal, który zaprezentował wiele znakomitych propozycji. AFF to też konkursy i tych laureatów właśnie ogłosili organizatorzy, a o laureatach zadecydowała publiczność.
Wygląda na to, że filmowa historia zespołu Bee Gees zaplanowana przez Ridleya Scotta został odłożona na bok, a tajemniczym kolejnym projektem science fiction od tego twórcy ma być ekranizacja książki Petera Hellera zatytułowana „Gwiazdozbiór psa”. W głównej roli gwiazda „Gladiatora II”, Paul Mescal.
Jakie miłe przekomarzanie. Quentin Tarantino nie zamierza oglądać „Diuny” Denisa Villeneuv’a, a kanadyjski nie przywiązuje do tego specjalnej wagi. Powód Tarantino jest słaby, ale twórca ten bardzo lubi dziwne i często ogólnie odrzucane filmowe propozycje.
Niewiele znam osób, którym spodobał się film Ridleya Scotta „1492”, zrealizowany przed trzydziestu laty na 500. rocznicę odkrywczej wyprawy Krzysztofa Kolumba. Dziś Scott planuje reżyserską wersję tamtego przedsięwzięcia, a ja zastanawiam się, czy ten film można uratować?
Senat Rzeczypospolitej Polskiej, w setną rocznicę urodzin Wojciecha Jerzego Hasa, postanowił oddać hołd jednemu z najwybitniejszych twórców naszych czasów, który wpisał się w polską i światową kinematografię. Rok 2025 będzie rokiem Wojciecha Jerzego Hasa.
Kolejny ważny głos w sprawie sytuacji na linii Polski Instytut Sztuki Filmowej – Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Specjalne oświadczenie i swoje stanowisko w sprawie przedstawiła firma Aurum Film, która ściśle związana jest z całym tym „zamieszaniem”. Jak to wygląda od strony producentów filmu „Ministranci”?
"Łowcy skór" najlepiej oglądaną serią dokumentalną w serwisie Max. Cały sezon serialu jest już dostępny na platformie. A ja tylko dodam, że to zdecydowanie bardzo dobra produkcja, która na światowym poziomie przedstawia kompromitującą historię.
Wkrótce głośno będzie o „Ministrantach” w mediach z powodu afery w PISF, ale zanim to nastąpi publikuję oficjalny materiał na temat tego najnowszego filmu Piotra Domalewskiego. Dla mnie to dziś jeden z najbardziej oczekiwanych polskich filmów 2025 roku. Pomysł na historię jest znakomity i bardzo mnie ciekawi efekt końcowy.
„Gazeta Wyborcza” dotarła do informacji na temat powodów odwołania dyrektor Polskiego Instytut Sztuki Filmowej. W międzyczasie Karolina Rozwód cofnęła rezygnację, a dziś Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego skierowało sprawę do prokuratury. O co poszło? O pieniądze. W sprawę zaangażowana jest jedna z wiodących polskich firm produkcyjnych, a tle pojawia się nazwisko byłego dyrektora PISF.
Filmy „Kneecap” Richa Peppiatta, „Love Lies Bleeding” Rose Glass i „The Outrun” Nory Fingscheidt znalazły się na czele nominacji do British Independent Film Awards 2024, wyróżnień doceniających niezależne produkcje brytyjskie. Wśród nominowanych znalazł się Paweł Edelman za zdjęcia do filmu „Lee. Na własne oczy”.
Karolina Rozwód kilka dni temu złożyła rezygnację ze stanowiska dyrektorki Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Jej kadencja trwała zaledwie cztery miesiące. Dziś media w Polsce piszą, że „Rozwód przekonuje, że rezygnacja została na niej wymuszona przez bezprawną groźbę” i wycofała swoją rezygnację.
Ogłoszono nominacje do Europejskich Nagród Filmowych. O tytuł najlepszego filmu roku zabiega aż 15 produkcji, a od tego roku w gronie tym są także pełnometrażowe filmy dokumentalne i animowane. Wśród nominowanych jest polski film dokumentalny „W zawieszeniu”.
Clint Eastwood był przez dekady jedną z największych gwiazd światowego kina. Wiele z największych swoich filmów nakręcił dla studia Warner Bros. Przykro więc patrzy się na to, jak studio Warner Bros. traktuje 94-letniego giganta kina. Jego najnowszy film „Juror #2” trafił do niewielu amerykańskich kin, studio prawie w ogóle go nie promuje, odbierając Eastwoodowi szanse na nominacje i nagrody. Czy film będzie w polskich kinach, czy Clint powalczy o Oscary?
Sukces filmu „Godzilla Minus One” zachęcił studio Toho do realizacji kolejnej odsłony historii tego słynnego bohatera. Obok Oscara nie przechodzi się obojętnie, a „Godzilla” doceniony został w tym roku za efekty wizualne.
Planowanych jest realizacja kilku filmów, które rozwiną tematy znane z seriali telewizyjnych. Jednym z najbardziej dziś dyskutowanym pomysłów produkcyjnych jest kinowa wersja „Gry o tron”. Wygląda na to, że w branży pojawia się przeświadczenie, że kino to ciągle ważny sposób na sprzedaż filmów.