piątek, 8 listopada 2024

Aurum Film zabiera głos w sprawie PISF-MKiDN

Kolejny ważny głos w sprawie sytuacji na linii Polski Instytut Sztuki Filmowej – Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Specjalne oświadczenie i swoje stanowisko w sprawie przedstawiła firma Aurum Film, która ściśle związana jest z całym tym „zamieszaniem”. Jak to wygląda od strony producentów filmu „Ministranci”?

Oświadczenie pojawia się na moim blogu, aby dać głos wszystkim stronom zaangażowanym w sprawę. Komentarz publikuję poniżej.

 

OŚWIADCZENIE

Aurum Film Bodzak Hickinbotham Walter sp. j.

Warszawa, 8.11.2024 r.

W związku z pojawiającymi się w ostatnim czasie w dyskursie publicznym informacjami na temat działalności naszej firmy podjęliśmy decyzję o dołączeniu do dialogu, który do tej pory, w naszej ocenie, omija znaczące fakty, nie oferując tym samym odbiorcom obiektywnej oceny sytuacji. Nie możemy pozwolić sobie dłużej na milczenie w przedmiotowej sprawie, kiedy bezwiednie staliśmy się przysłowiowym pionkiem w grze pomiędzy instytucjami publicznymi, które w swoim przeznaczeniu powinny stać na straży stabilności branży, budzić bezgraniczne zaufanie podmiotów, takich jak Aurum Film, oraz być partnerem do współpracy. Nasza firma została wrzucona w wir domysłów, plotek i bezpodstawnych insynuacji.

Ponadto, kiedy w wątpliwość poddana zostaje nie tylko uczciwość działalności firmy, ale usiłuje się też godzić w wizerunek filmu pt. „Ministranci”, którego jesteśmy producentem, nie możemy pozostać bezczynni, czując odpowiedzialność za dobre imię twórców, którzy zdecydowali się z nami na współpracę i powierzyli nam swój projekt, jak i podtrzymując zaufanie twórców, którzy współpracowali z nami do tej pory. Żadna z zaangażowanych stron - Polski Instytut Sztuki Filmowej (dalej: PISF), Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (dalej: MKiDN) czy przedstawiciele mediów raportujących na bieżąco zawrotny tok spraw, nie zwróciła się do nas o komentarz w tej sprawie, zatem nie pozostaje nam nic innego, jak w sposób transparentny przedstawić kolej rzeczy z naszej perspektywy.

Aby dostatecznie naświetlić stan faktyczny, należy wskazać źródło informacji, które rozpoczęło spiralę wszystkich zdarzeń. Dnia 21 października br., na łamach portalu Wirtualna Polska, ukazał się artykuł informujący o wszczęciu śledztwa przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie, w sprawie „kilku decyzji i działalności byłego Dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Radosława Śmigulskiego. Chodzi m.in. o udzielanie dotacji, a także wydatki kartą służbową.” - jak głosi nagłówek przedmiotowego artykułu. Zgodnie z treścią artykułu „chodzi o "udzielenie uprawnień przez dyrektora PISF i wydanie decyzji o udzieleniu spółce Aurum Film Bodzak Hickinbotham dotacji z naruszeniem regulacji dotyczących warunków i terminów składania wniosków o przyznanie wsparcia". Miało to narazić PISF na szkodę o wartości 4 milionów złotych.

Aby nie wyciągać pochopnych wniosków, w dniu 23 października br., zwróciliśmy się do Rzecznika Prokuratury Okręgowej, Pana Piotra Skiby, z wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej, w związku z pojawieniem się nazwy firmy Aurum Film Bodzak Hickinbotham, w artykule na łamach portalu Wirtualna Polska, w przedmiocie prowadzonego postępowania. Nasz wniosek został rozpatrzony pozytywnie i otrzymaliśmy wyczerpującą informację o zakresie prowadzonego śledztwa, które rzeczywiście jest tożsame z treścią artykułu. Ta informacja była dla nas zaskoczeniem z wielu względów, m.in. dlatego, że będąca jednym z przedmiotów śledztwa decyzja dotacyjna, dotyczy filmu  „Ministranci” - filmu, będącego w zaawansowanej fazie zdjęć, oraz na dofinansowanie którego, kilka tygodni wcześniej, tj. 4 października br., podpisaliśmy umowę dotacji z PISF, co skutkowało otrzymaniem już przelewu opiewającego na kwotę I raty dofinansowania, tj. 3 200 000 PLN.

Dlaczego zatem PISF w związku z decyzją dotyczącą dofinansowania filmu „Ministranci” złożył podejrzenie o popełnieniu przestępstwa, skoro przez kilka miesięcy każdy dział PISF konsekwentnie procedował podpisanie umowy obejmującej to dofinansowanie i doprowadził do jej finalizacji bez sygnalizowania jakichkolwiek nieprawidłowości związanych z jej legalnością? W dniu 23 października br., zwróciliśmy się również do Dyrektorki PISF - Karoliny Rozwód, z prośbą o spotkanie w celu wyjaśnienia sprawy. Spotkania odmówiono, używając argumentu, że PISF nie komentuje działań prokuratury. Nasza ponowiona prośba o spotkanie, wystosowana w dniu 30 października br., została bez odpowiedzi, a tego samego dnia Dyrektorka PISF złożyła rezygnację z pełnionej funkcji. Kolejne dni, aż do dzisiaj, przynoszą coraz to nowe zdarzenia w sprawie, które generują jeszcze więcej plotek i insynuacji.

Mając na uwadze powyższe, w treści niniejszego oświadczenia zaprezentujemy linię czasową finansowania i powstawania filmu „Ministranci” z uwzględnieniem środków otrzymanych przez PISF. Mamy nadzieję, że uda się tym sposobem przedstawić liczne wątki i konteksty, które rzucą światło na poziom zaangażowania Aurum Film w całą sytuację.

24.04-28.04.2023 | Termin II sesji PISF w Programie Operacyjnym I: Produkcja Filmowa; w Priorytecie II: Produkcja Filmów Fabularnych, w którym spółka Aurum Film złożyła wniosek o dofinansowanie produkcji fabularnej pt. „Ministranci” w kwocie 4 000 000 PLN. Termin podany do wiadomości publicznej, obowiązujący na podstawie dokumentu PROGRAMY OPERACYJNE POLSKIEGO INSTYTUTU SZTUKI FILMOWEJ NA ROK 2023 (PO PISF 2023), opublikowanego na stronie PISF.

12.07.2023 | Ogłoszenie projektów, które zakwalifikowały się do drugiego etapu II sesji PISF. Na liście znajduje się film „Ministranci”, który oceniała komisja w składzie: Filip Bajon, Rafał Marszałek, Mirosław Piepka, kierując projekt do drugiego etapu.

1.08.2023 | Ogłoszenie wyników II sesji PISF. Film „Ministranci” nie znalazł się wśród projektów, które uzyskały dofinansowanie. Tym razem projekty oceniali liderzy komisji w składzie:  Filip Bajon, Tadeusz Lampka, Ewa Piaskowska, Jacek Raginis-Królikiewicz, Agata Szymańska.

07.08.2023 | Wystosowanie przez PISF do Aurum Film oficjalnego pisma o odmowie przyznania dofinansowania przez Dyrektora PISF, z pouczeniem o możliwości złożenia odwołania na przedmiotową decyzję w ciągu 15 dni od daty otrzymania decyzji. Z uzyskanych informacji wynikało, że projekt nie otrzymał dotacji z powodu braku środków. Nie udało nam się natomiast uzyskać z PISF protokołu z komisji (z uwagi na tajność tych protokołów) i dowiedzieć się jak w sprawie “Ministrantów” głosowali liderzy komisji.

08.08.2023 | Złożenie przez Aurum Film odwołania na decyzję o odmowie dofinansowania, z wnioskiem o skierowanie projektu do ponownego rozpatrzenia w II etapie sesji III/2023. Zgodnie z dokumentem PO PISF 2023, osoba pełniąca funkcję Dyrektora PISF ma 30 dni na rozpatrzenie odwołania od daty ogłoszenia wyników sesji. Tym samym jako wnioskodawca dochowaliśmy wszelkich wymogów formalnych i proceduralnych, składając odwołanie w terminie i korzystając z przysługującego nam prawa na jego złożenie.

13.11.2023 | Otrzymanie informacji od PISF o wyrażeniu zgody na ponowne rozpatrzenie projektu na II etapie III sesji 2023 roku i tym samym przychylenie się do wniosku Aurum Film z odwołania. Odwołanie zostało rozpatrzone ponad 30 dni od daty ogłoszenia wyników sesji, tj. od dnia 8 sierpnia 2023 roku, jednak nie należy do nas ocena przekraczania przez PISF terminów, zwłaszcza że spotykamy się z tym nagminnie w wielu sprawach załatwianych w PISF, a trzeba powtórzyć, że my jako potencjalny beneficjent dotacji w ówczesnym momencie, dochowaliśmy wszelkich wymogów formalnych i proceduralnych, składając odwołanie w terminie i korzystając z przysługującego nam prawa na jego złożenie.

14.12.2023 | Po upływie miesiąca, Aurum Film otrzymało kolejną informację o decyzji Dyrektora PISF (w piśmie wskazano, że decyzja została podjęta z dniem 13 grudnia 2023 roku) w przedmiocie dotacji na film „Ministranci”, tym razem informujące o zgodzie Dyrektora PISF na przyznanie dofinansowania wnioskowanej kwoty 4 000 000 PLN. Tego samego dnia, tj. 13 grudnia 2023 r., Dyrektor PISF podjął również szereg innych decyzji o dofinansowaniu, co w naszym przekonaniu świadczyło o tym, że posiadał on w tej dacie zabezpieczone niezbędne środki finansowe, których brak sygnalizowany był dotychczas. Po otrzymaniu powyższej informacji, przystąpiliśmy do kompletowania dokumentów niezbędnych do zawarcia umowy, na co zgodnie z otrzymaną promesą mieliśmy czas do dnia 13 czerwca 2024 r.

07.06.2024 | Aurum Film zachowało termin promesy, składając dokumenty niezbędne do podpisania umowy przed wyznaczonym czasem upływu promesy.

13.06.2024 | PISF informuje, że w dniu 13 czerwca br. złożone zostało zawiadomienie do Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA), dotyczące nieprawidłowości przy przyznawaniu dotacji. Na tym etapie do wiadomości publicznej. Informacja odbiła się szerokim echem w mediach. Nie podano której konkretnie dotacji, filmu czy producenta, dotyczy rzekoma nieprawidłowość.

19.08.2024 | Rozpoczęcie zdjęć do filmu „Ministranci”, które potrwają do dnia 30 października 2024 roku włącznie. Decyzja o wejściu na plan, była m.in. podyktowana faktem, że na podstawie promesy z PISF firma miała zagwarantowane środki, które uzupełnią budżet produkcji, czyli wspomnianą wyżej dotację z PISF. Zdjęcia zakończyły się w dniu 30 października 2024 roku i projekt wszedł w fazę postprodukcji oraz w fazę przygotowawczą dystrybucji.

04.10.2024 | Podpisanie umowy między Aurum Film a PISF, na dofinansowanie filmu  „Ministranci”. Pomiędzy złożeniem dokumentów, a podpisaniem umowy minęły prawie cztery miesiące. W tym czasie przedmiotowa umowa była obiektem analiz licznych działów PISF, w tym prawnego i przez cały ten okres, ani razu nie zasygnalizowano, że podpisanie umowy może być zagrożone w jakimkolwiek stopniu. Ani opinia publiczna ani spółka Aurum Film, nie miały informacji, że dotacja, której dotyczy podpisana umowa, była przedmiotem zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa złożonego przez PISF do organów ścigania. Wręcz przeciwnie, to spółka Aurum Film zwlekała w pewnym momencie z podpisaniem umowy z uwagi na zaproponowany przez PISF zapis, uwzględniający warunki recoupmentu, które nie pozwalają uznać za wkład własny producenta niczego poza faktycznym wkładem finansowym i rzeczowym (wykluczając np. MG i pre-sales). Jest to sprawa znana w kręgach branży filmowej, mająca ogromne znaczenie dla producentów filmowych. Nie będziemy jednak rozwijać szerzej tego wątku w tym oświadczeniu.

Przypomnijmy, że zdjęcia do filmu trwały już w stopniu mocno zaangażowanym. Spółka Aurum Film, oczekując na zawarcie umowy, w celu zabezpieczenia procesu produkcji wzięła dodatkowy kredyt obrotowy w banku na kwotę 1 500 000 PLN, który gwarantował podtrzymanie ciągłości zdjęć i utrzymanie ekipy w kontekście trwającego planu.

Reasumując, PISF złożył zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w sprawie przekroczenia uprawnień przez dyrektora PISF i wydania decyzji o udzieleniu spółce Aurum Film Bodzak Hickinbotham dotacji z naruszeniem regulacji dotyczących warunków i terminów składania wniosków o przyznanie wsparcia. Po upływie prawie czterech miesięcy od złożenia tego zawiadomienia PISF zawarł umowę z Aurum Film, której przedmiotem jest dofinansowanie filmu „Ministranci”, wynikające z decyzji objętej postępowaniem przygotowawczym, wszczętym z zawiadomienia PISF. Co więcej, zobowiązania wynikające z tej umowy, są przez PISF realizowane, w tym zgodnie z harmonogramem wynikającym z umowy, nastąpiła już wypłata 80% dofinansowania, które zostało spożytkowane na koszty produkcji filmu.

Przez cały proces podpisywania naszej umowy spółka Aurum Film ani razu nie otrzymała sygnału, że PISF rozważa niepodpisanie umowy, a przyznanie dofinansowania jest obarczone nieprawidłowościami (innymi niż przekraczanie terminów przez PISF, ale tu powtarzamy: w tej materii nie mogliśmy być zdziwieni, bo powszechną wiedzą jest to, że w ostatnim czasie PISF przekracza terminy nawet w takich sprawach jak wyniki sesji, które powinny być rozstrzygane w ciągu 90 dni). Nie wiedzieliśmy, że istnieją jakiekolwiek przesłanki, które mogłyby zagrażać prawidłowości otrzymania dotacji. Mimo to jesteśmy teraz przedmiotem insynuacji, w zakleszczeniu między instytucjami publicznymi i strategiami tych instytucji w przedmiocie rozliczania byłego Dyrektora PISF z metod, jakie stosował w czasie pełnienia swoich obowiązków.

Mając na uwadze powyższe, w naszym odczuciu opisany proces polegający na zawarciu umowy z naszą firmą jest wyrazem braku zastrzeżeń PISF co do celowości wydatkowania środków na produkcję filmu „Ministranci”, a zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa dotyczy wymiaru proceduralnego tej decyzji (czyli sposobu podejmowania decyzji przez byłego Dyrektora PISF), a nie stricte przedmiotu tejże decyzji (czyli działalności Aurum Film oraz filmu „Ministranci”).

Przez ponad dziesięć lat aktywności firmy na polskim rynku filmowym, z naszej inicjatywy, bądź w partnerstwie z innymi podmiotami, powstało wiele filmów oraz seriali, które odnoszą liczne sukcesy w Polsce i za granicą, promując jakościową polską kinematografię w kraju oraz na płaszczyźnie międzynarodowej. W przeciągu ostatnich dziewięciu lat, nasze produkcje otrzymały m.in. nominacje do Nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej - Oscarów, Europejskich Nagród Filmowych (EFA), francuskich Cezarów czy hiszpańskich Goya; ponad 60 nominacji i ponad 20 nagród do Polskich Nagród Filmowych - Orłów, 8 tytułów znalazło się w Konkursie Głównym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, zdobywając łącznie ponad 30 nagród, w tym dwa razy Złote Lwy dla Najlepszego Filmu. Konsekwentnie budowaliśmy więc mosty pomiędzy autorską, ambitną wizją artystyczną a kinem przystępnym dla szerokiej widowni. Wierzyliśmy, że kino to doświadczenie kolektywne, o niezwykłej mocy jednoczenia – jak żadna inna dziedzina sztuki.

Mamy nadzieję, że niniejsze oświadczenie rozwieje wszelkie wątpliwości co do uczciwości i transparentnego działania Aurum Film. Stawianie śmiałych tez pełnych spekulacji godzi w całą ideę, która przyświeca naszej działalności. Wszelkie działania mające na celu wprowadzenie opinii publicznej w błąd są dla nas nieakceptowalne i w przyszłości podejmiemy odpowiednie kroki prawne w celu dochodzenia naszych praw czy ochrony naszej reputacji.

Jesteśmy do dyspozycji w celu udzielenia komentarza mediom czy różnego rodzaju instytucjom publicznym, na czele z prokuraturą, Polskim Instytutem Sztuki Filmowej oraz Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jesteśmy także w posiadaniu wszystkich dokumentów, pism, korespondencji, na których bazuje niniejsze oświadczenie. Zapytania prosimy kierować na adres sienkiewicz@aurumfilm.pl.

Z wyrazami szacunku,

Leszek Bodzak   Aneta Hickinbotham   Piotr Walter 

Producenci, Wspólnicy

Aurum Film Bodzak Hickinbotham Walter sp. j.

***

Co mi mówi ten dokument? Dyrektor Karolina Rozwód podpisała dotację, ale jeśli na wszystko są dokumenty potwierdzające działanie zgodne z prawem, jeśli na wszystko są podpisy/parafki prawników PISF, ciał doradczych i „wszystkich świętych”, to gdzie popełniono błąd przy tej dotacji? Wygląda na to, że dyrektor PISF miała przeświadczenie, że bezpiecznie podpisuje dotacje, które były źródłem śledztwa. Niepotrzebnie, ale czy zgodnie z prawem? Może zabrakło jakiegoś instynktu i czerwonej lampki, gdzie byli doradcy? Z drugiej strony, skoro papiery były w porządku...

I tutaj zaczynają się kolejne spekulacje i ciągle wiele pytań bez odpowiedzi. Sporo wyjaśniłby wgląd do dokumentów PISF, bo cała sprawa dotyczy prokuratorskiego śledztwa. Na czym polega złamanie tutaj prawa? Kluczowy wydaje się zapis prokuratury, w którym chodziło o: „udzielenie dotacji z naruszeniem regulacji dotyczących warunków i terminów składania wniosków o przyznanie wsparcia”. Czy miał były dyrektor takie prawo, czy nie miał? Decyzje z dni 13-14 grudnia są kluczowe dla sprawy.

Wglądu do dokumentów domaga się Gildia skupiająca reżyserów, inne oddziały branżowe także chcą poznać tło sprawy stojącej za odwołaniem dyrektor PISF, co doprowadziło do paraliżu polskiej branży filmowej.

Bo kłopot jest duży. Na publikację czekają wyniki kolejnej sesji PISF, a to oznacza duże zamieszanie dotyczące produkcji filmowej. Jeśli MKiDN zakwestionuje i tę działalność dyrektor PISF, to mamy kryzys jeszcze bardziej poważny.

Na razie PISF podaje:

„Polski Instytut Sztuki Filmowej informuje, że zachowana jest ciągłość pracy Instytutu i do czasu wyboru nowego Dyrektora, pracami Instytutu kieruje Zastępca Dyrektora.

Jednocześnie pragniemy poinformować, że trwają intensywne prace nad rozdysponowaniem środków w postaci wsparcia finansowego na podstawie ustawy z dnia 9 listopada 2018 r. o finansowym wspieraniu produkcji audiowizualnej (tzw. zachęty) środków pochodzących z dotacji celowej przekazanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ponadto, do 12 listopada 2024 r. zostaną opublikowane wyniki sesji 3/24, a do 15 listopada 2024 r. zostaną wydane decyzje dotyczące odwołań i zwyżek w ramach PO Produkcja filmowa. W sprawie kolegiów odwoławczych zostanie wydany osobny komunikat”.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz