piątek, 6 lutego 2015

Łukasz Palkowski pracuje nad "Dywizjonem 303"


Po kilku latach powraca temat nakręcenia filmu zatytułowanego "Dywizjon 303". Nie udało się Władysławowi Pasikowskiemu i Jerzemu Skolimowskiemu. Tematem zajmuje się obecnie Łukasz Palkowski.

"Dywizjon 303" to jedna z naszych najbardziej chwalebnych kart historii. Dzielni polscy lotnicy (i nie tylko) walczyli w Bitwie o Anglię i zadecydowali znacząco o wyniku jej przebiegu. W tamte gorące dni, rządni walki polscy piloci byli "noszeni na rękach" przez Brytyjczyków i zapracowali sobie na legendarne miejsce w historii wojny i lotnictwa. Najsłynniejszą pozycją związaną z "Dywizjonem 303" jest oczywiście książka Arkadego Fiedlera, ale tej formacji poświęcono znacznie więcej pozycji i jest z czego czerpać. Mi w pamięci utkwiła książka "Sprawa Honoru" autorstwa Lynn Olson i Stanleya Clouda. Czesi swoim dzielnym lotnikom poświęcili całkiem udany "Ciemnoniebieski świat" i nie szczędzili na niego środków.

O planach nakręcenia filmu opowiadającego o "Dywizjonie 303" słychać już od wielu lat. W 2005 roku SPI planowało zorganizować konkurs na scenariusz. W 2007 roku projekt o Dywizjonie 303 przygotowywał Akson Studio i Władysław Pasikowski. Rozpoczęto prace nad scenariuszem, projektu który dziś znany jest jako "Krucha chwała". W niedługim czasie Akson zdecydował się jednak na nakręcenie "Miasta 44", a skoro oba filmy miały wielkie budżety, to jeden z nich trafił na półkę. W lutym 2012 "Dywizjonem 303" zajmował się Jacek Samojłowicz z firmy Film Media (m.in. "Wojna polsko-ruska", "Tajemnica Westerplatte", "Kac Wawa"), który napisanie scenariusza powierzył Jerzemu Skolimowskiemu, on też miał film reżyserować. Udziałem w filmie zainteresowani byli: m.in.: Borys Szyc, Bogusław Linda, Piotr Adamczyk i Michał Żebrowski. Film miał kosztować 20-30 mln złotych, a premiera planowana była na 2013/2014 rok. I tutaj nie udało się zapewne zamknąć budżetu.

Po kilku latach jednak projekt przeniesienia na ekran książki "Dywizjon 303" powraca i ciągle jest on w posiadaniu firmy Film Media, która rozpoczyna ponownie walkę o film. Prace nad projektem powierzono Łukaszowi Palkowskiemu, twórcy przebojowych "Bogów" i dziś bardzo wziętemu reżyserowi. Jednak na tym etapie projekt nie zyskał poparcia eksperta PISF (był nim Xavery Żuławski) i został skierowany do poprawek.

"Dywizjon 303" to sprawa honoru, nie ma więc co spieszyć się z jego realizacją i lepiej jest popracować dłużej nad tym projektem. Czy uda się zebrać tak duży budżet? Porażka "Hiszpanki" może być zniechęcającym sygnałem dla sponsorów wysokobudżetowego polskiego kina. Jednak w legendarną historię polskich lotników i talent Łukasza Palkowskiego warto uwierzyć.

***

PISF opublikował kilka dni temu Rekomendacje komisji I etapu w sesji 1/2015. PO "Produkcja filmowa". Dzięki temu poznaliśmy sporo pomysłów na filmy fabularne, dokumentalne i animowane.

(materiał powstał dla www.wp.pl)

Aktualizacja

W grze jest jeszcze ciągle projekt Akson Studio zatytułowany "Krucha chwała", który nakręcić ma Władysław Pasikowski. Jak pisano w zeszłym roku, będzie on luźno oparty na historii "Dywizjonu 303". "Krucha chwała" także zabiega o dofinansowanie z PISF.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz