sobota, 9 października 2021

Fukunaga dokończy projekt Kubricka

20 lat temu Steven Spielberg zrealizował „A.I. Sztuczną Inteligencję” na podstawie pomysłu Stanleya Kubricka. Wiele na to wskazuje, że kolejne niedokończone przedsięwzięcie Kubricka znajdzie finał na ekranie. Jeden z najwybitniejszych twórców w historii pozostawił w swoich archiwach kilka obiecujących projektów, ale najważniejszym z nich jest „Napoleon”. Projekt chce dokończyć Cary Joji Fukunaga.

„Napoleon” Kubricka uchodzi za jeden z najważniejszych nieukończonych projektów filmowych w historii. Przygotowania do produkcji trwały wiele lat, Kubrick zgromadził gigantyczne archiwum na ten temat, a można było je zobaczyć chociażby na wystawie Kubricka, która wiele lat temu odwiedziła Kraków.

Najbliższej powstania film był w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, ale koszt produkcji zniechęcił producentów, nawet mimo zaangażowania Jacka Nicholsona do głównej roli. Lata mijały, legenda „Napoleona” trwała.

Kilka razy próbowano ten projekt wskrzesić, ale bezskutecznie. Dziś temat powraca i według zachodnich mediów „To się dzieje”. Jakiś czas temu „Napoleon” przejęty został przez HBO i trafił do Stevena Spielberga. Teraz to serial, którego reżyserii podjąć ma się Cary Joji Fukunaga, twórca „Nie czas umierać”. Okazuje się jednak, że Fukunaga pracuje nad projektem od czterech-pięciu lat. Gotowe są już scenariusze poszczególnych odcinków.

Fukunaga w jednym z ostatnich wywiadów mówił o tym, że sporo czasu spędził w towarzystwie rodziny Kubricka i w jego archiwach. Szwagier Kubricka, producent Jan Harlan objął opieką przyszłego reżysera, pokazał mu między innymi grób Kubricka znajdujący się w posiadłości St Albans w Anglii.

Jeśli HBO nie wystraszy się kosztów i uwierzy w wizję Kubricka w rękach twórcy nowego Bonda, to efekt może być bardzo ciekawy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz