piątek, 8 października 2021

„Oppenheimer” Nolana. Wiadomo więcej

Christopher Nolan obsadził aktora w roli tytułowej w swoim kolejnym filmie oraz podał datę premiery tego już dziś przeze mnie oczekiwanego przedsięwzięcia o tytule „Oppenheimer”.

Zgodnie z wcześniejszymi przypuszczeniami w postać Roberta Oppenheimera wcieli się Cillian Murphy, z którym Nolan pracował już przy trylogii „Mroczny rycerz”, „Incepcji”, „Dunkierce”.

Robert Oppenheimer to amerykański fizyk, który odegrał kluczową rolę w Projekcie Manhattan w laboratorium w Los Alamos w Nowym Meksyku. To tam właśnie stworzono bombę atomową, a on sam został nazwany jej „ojcem”. Dwie bomby zrzucono w sierpniu 1945 roku na japońskie miasta, ogrom zniszczeń był gigantyczny, ale doprowadziło to do zakończenia wojny z Japonią i jednocześnie końca II wojny światowej. Oppenheimer do końca życia nie mógł się pogodzić z tym do czego została wykorzystana ta broń, lobbował za międzynarodową kontrolą energetyki jądrowej, sprzeciwiał się stworzeniu jeszcze bardziej niszczycielskiej broni wodorowej, był oskarżany o sprzyjanie komunistom i zdradę kraju.

Nowy film Nolana powstanie w Universal Pictures i kosztował będzie 100 milionów dolarów. „Oppenheimer”, podobnie jak poprzednie filmy Nolana („Dunkierka” i „Mroczny rycerz”), będzie kręcony kamerami IMAX. Universal Pictures będzie dystrybuować film „Oppenheimer” na całym świecie (w Polsce firma UIP), a film wejdzie do kin w Ameryce Północnej 21 lipca 2023 roku.

Scenariusz do filmu napisze Christopher Nolan, a będzie on oparty na nagrodzonej nagrodą Pulitzera książce „American Prometheus: The Triumph and Tragedy of J. Robert Oppenheimer” autorstwa Kaia Birda i Martina J. Sherwina. Produkcja rozpocznie się na początku 2022 roku. Autorem zdjęć do filmu będzie, uczęszczający do Szkoły Filmowej w Łodzi, holenderski twórca Hoyte Van Hoytema („Tenet”, „Dunkierka”, „Interstellar”), montażem zajmie się Jennifer Lame („Tenet”), a muzykę napisze nagrodzony Oscarem za „Czarną Panterę” kompozytor Ludwig Göransson, który dla Nolana napisał „Tenet”.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz