sobota, 27 grudnia 2014

Najważniejsze wydarzenia 2015 roku


Co przyniesie nam nadchodzący rok? Wydarzenia, filmy, ludzie, rocznice, nagrody… Już dziś zapowiada się ekscytujące 12 miesięcy. Oto na co czekam w 2015 roku.

Historyczny sukces polskiego kina

15 stycznia będzie nominacja do Oscara, a 22 lutego "Ida" Pawła Pawlikowskiego stanie przed historyczną szansą zdobycia dla Polski pierwszego w historii Oscara w kategorii Film Nieanglojęzyczny. Nieco wcześniej "Ida" powalczy o Złoty Glob, BAFTA, Cezara i dziś jest zdecydowanym faworytem tych wszystkich nagród.



Nowy szef/szefowa PISF

Po 10 latach na stanowisku szefowej Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, z funkcji odejdzie Agnieszka Odorowicz. W nowym roku poznamy nowego szefa/szefową, najważniejszej dla polskiej kinematografii, instytucji filmowej. Kandydatów jest zapewne sporo, ale nie należy zazdrościć osobie, która wejdzie na to stanowisko po wysoko cenionej pani Agnieszce.



"Hiszpanka" Barczyka - zwycięstwo czy porażka?

Zwiastun zapowiada wielki (dosłownie) i wystawny film  na światowym poziomie. Za kamerą Łukasz Barczyk, wielkie pieniądze na realizację, historyczna tematyka. I tak naprawdę wielka niewiadoma. Co by z tego nie wyszło, na pewno będzie to film szeroko dyskutowany. Wydarzenie w polskim kinie i kandydat do Oscara w 2016 roku?



Gwiezdne wojny: Nowy początek

Dopiero w grudniu 2015 roku, ale będzie to zdecydowanie najbardziej oczekiwana premiera filmowa nadchodzącego roku w kinie rozrywkowym. Jak wypadnie odświeżona Gwiezdna Saga bez George'a Lucasa i z J.J. Abramsem za kamerą? Oczekiwania są bardzo wysokie. W przyszłym roku minie 10 lat od premiery "Zemsta Sithów", ale lepiej nie łączyć obu tych produkcji.



40. edycja festiwalu w Gdyni

Ciekawe co przyniesie jubileuszowa 40. edycja festiwalu w Gdyni. To będzie doroczne świętowanie polskiego kina i oby głowa bolała od nadmiaru. Jak informują organizatorzy można już rezerwować bilety na samolot. Festiwal potrwa w dniach 14-19 września.



James Bond nie umiera nigdy

W październiku do kin powraca James Bond o fizjonomii Daniela Craiga. Za kamerą stoi Sam Mendes, co gwarantuje bardzo wysoką jakość filmu (taki mały dodatek na 50. urodziny). W obsadzie m.in. Monica Bellucci i Christoph Waltz.



68. Festiwal w Cannes

W ciemno można obstawiać, że będzie to impreza ze świetnym zestawem bardzo oczekiwanych tytułów. Wielu wybitnych twórców szykuje swoje filmy na to wydarzenie. Impreza potrwa w dniach 13-24 maja.



Powracają "Gra o tron", "Wikingowie" i "House of Cards"

W lutym powróci w 3. sezonie Frank Underwood, czyli Kevin Spacey w "House of Cards. Za kamerą kilku odcinków stanęła Agnieszka Holland. W lutym także czekam na "Wikingów" i trzymam kciuki by serial rósł w najlepsze. W kwietniu zobaczymy ponownie "Grę o tron" i świat będzie szalał.



"Ziarno prawdy" - gatunek trudny

Borys Lankosz nakręcił pierwszy film po swoim "Rewersie". Poprzeczka postawiona jest wysoko. Ekranizacja książki Zygmunta Miłoszewskiego to też spore wyzwanie dla nieeksplorowanego w naszym kinie gatunku filmowego. Poprzedni film na podstawie prozy tego pisarza się nie udał, ale może wyciągnięto odpowiednie wnioski?



"Avengers: Czas Ultrona"

To będzie największy kinowy hit pierwszej połowy roku, a może i całego filmowego sezonu. Będzie wszystkiego więcej, będzie szybciej i bardziej efektowniej. Oby nie zgubiono w tym wszystkim dobrego scenariusza. Rodzice lubią chodzić do kin ze swoimi synami i wspólnie się bawić.



Wersja rozszerzona filmu "Hobbit: Bitwa Pięciu Armii"

Co prawda film w kinach dopiero zadebiutował, ale wiadomo już, że wydanie rozszerzone finału "Hobbita" zawierało będzie sporo materiałów, które nie zmieściły się w wersji kinowej. I dopiero wtedy temat filmowych opowieści Petera Jacksona o Śródziemiu dobiegnie definitywnie końca. Premiera oczekiwana w okolicach listopada.



50 lat wielkich polskich filmów

W 2015 roku warto pamiętać o okrągłych rocznicach premier kilku genialnych polskich filmów. 50 lat będą już miały "Faraon" Jerzego Kawalerowicza i "Popioły" Andrzeja Wajdy. Oba cyfrowo odrestaurowane i w takich wersjach warte obejrzenia na dużym ekranie.



Rocznica końca II wojny światowej

Wokół tego wydarzenia powinno sporo się dziać, ale nowego dzieła o skali "Miasta 44" raczej nie należy oczekiwać.



"Czerwony pająk" Marcina Koszałki

Jeden z najbardziej oczekiwanych debiutów 2015 roku. Wybitny dokumentalista i autor zdjęć filmowych Marcin Koszałka, debiutuje jako reżyser filmu fabularnego. Sięgając po historię seryjnych morderców w komunistycznej Polsce, autor postawił sobie wysoko poprzeczkę. Premiera dopiero w listopadzie.



40 lat "Szczęk" i wakacyjnych blockbusterów

"Szczęki" to był w 1975 roku hit ogromny, który zapoczątkował tradycję wypuszczania największych produkcji Hollywood w okresie wakacyjnym. Wtedy też Steven Spielberg wszedł do grona najważniejszych reżyserów w Fabryce Snów i za chwilę rozpoczęła się era Kina Nowej Przygody.



Pixar wraca z oryginalnymi scenariuszami

Po roku przerwy i niezbyt pochlebnych opiniach ostatnich filmów do gry wśród animacyjnych gigantów powraca studio Pixar. Był czas na przemyślenie strategii i analizę kierunku rozwoju. Pixar w 2015 roku pokaże dwa filmy i oba bazują na oryginalnych pomysłach scenariuszowych. Najpierw "The Inside Out" od autora "Odlotu" (już zacieram ręce na ten pomysł) a potem "The Good Dinosaur".



20 lat "Toy Story"

Jednocześnie Pixar obchodził będzie rocznicę powstania "Toy Story", pierwszego w pełni komputerowego filmu animowanego. Uwielbiam tę opowieść, do dziś mnie bawi jej oryginalny pomysł.



Orły i Węże, czyli najlepsi i najgorsi w polskim kinie

Laureatów Orłów dla najlepszych w polskim kinie poznamy 2 marca. Tych, którzy nie spisali się dobrze poznamy tradycyjnie 1 kwietnia. I to będzie praktyczne rozliczenie z sezonem filmowym 2014.



50 lat po śmierci Władysława Starewicza

Geniusz animacji, jeden z pionierów animacji na świecie. To on stworzył pierwszy w historii film lalkowy.



Latka lecą

50 lat skończy Robert Downey Jr, 40 lat osiągną Angelina Jolie i Kate Winslet. Piękny wiek, ogromne osiągnięcia, sława, pieniądze…



Filmowe rocznice w kinie światowym

Te rocznice trzeba pamiętać. 50 lat temu powstał "Doktor Żywago", 40 lat "Piknik pod Wisząca Skałą, od 30 lat bawi widzów "Powrót do przyszłości", 20 lat podziwiam "Gorączkę i "12 małp". Pamiętnych okrągłych premier będzie więcej. Każdy bowiem ma swoje własne wielkie filmy.



Pamięci Piera Paolo Pasoliniego

W 1975 roku zamordowano Piera Paolo Pasoliniego, autora m.in. "Włóczykija", "Ewangelii według świętego Mateusza" i "Salo, czyli 120 dni Sodomy".



Drugi debiut Romana Polańskiego

Po nakręceniu "Noża w wodzie" Roman Polański zdecydował się wyjechać z kraju. Swój pierwszy film na zachodzie Europy nakręcił w 1965 roku i był to "Wstręt". Sam reżyser nie wspomina miło tego obrazu, ale otworzył mu on drogę do światowej kariery.



Sto lat Orsona Wellesa


100-lecie urodzin i 30 rocznica śmierci jednego z najwybitniejszych filmowych twórców w historii kina. Wielbiony za "Obywatela Kane'a", ale to także autor wielu innych wybitnych dzieł. Przede wszystkim jednak geniusz tworzący niezależnie w czasach, kiedy niezależność nie była w cenie.



Nowy Tarantino

W kinie światowym dopiero pod koniec przyszłego roku odbędzie się premiera westernu Quentina Tarantino "The Hateful Eight". To taki twórca, który nie zawodzi.



Potrzebny powrót?

Mad Max, Terminator, Jurassic World, Fantastyczna czwórka, Minionki, Ted 2, Więzień labiryntu, Igrzyska śmierci... Czy wszystko się uda?



Moje najbardziej oczekiwane zagraniczne filmy 2015 roku

Poza wymienionymi wcześniej i tylko spośród tytułów z potwierdzonymi polskimi datami premier

Crimson Peak
- gotycki horror Guillermo del Toro i wszystko jasne
23 października

W samym sercu morza
- człowiek kontra wieloryb i widowisko
20 marca

Dumni i wściekli
- brytyjski humor i chęć do życia
6 marca

A Most Violent Year
- dużo obiecuje
27 lutego

St. James Place
- nowy Spielberg/Hanks/Wrocław
13 listopada

Haker
- po prostu Michael Mann
16 stycznia

Marsjanin
- Ridley Scott w kosmosie i potrzeba dobrego science-fiction
27 listopada

The Walk. Sięgając chmur
- człowiek na linie w 3D
2 października

Kraina Jutra
- Brad Bird i George Clooney i świat przyszłości
22 maja

Wada ukryta
- Paul Thomas Anderson nie zawodzi, choć zaskakuje
24 kwietnia


DO ZOBACZENIA W KINIE!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz