niedziela, 30 września 2018

Oleszczyk odchodzi po ocenzurowaniu Smarzowskiego


Michał Oleszczyk, ceniony krytyk filmowy oraz były dyrektor artystyczny festiwalu w Gdyni, zrezygnował z prowadzenia w TVP Kultura cyklu „Wieczór kinomana”. Jak donosi „Press”, jest to jego sprzeciw wobec ocenzurowania wypowiedzi reżysera filmu "Kler" Wojciecha Smarzowskiego w retransmitowanej w TVP Kultura gali 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Ustawa o zachętach. Walka trwa


W sejmie trwają rozmowy o rządowym projekcie ustawy o finansowym wspieraniu produkcji audiowizualnej. Kilka dni temu o ustawie rozmawiała w Sejmie podkomisja, a nieco wcześniej Biuro Analiz Sejmowych pozytywnie wypowiedziało się o skutkach rządowego projektu. Sprawa przyjęcia ustawy o zachętach nie jest jeszcze przesądzona, pojawiło się sporo wątpliwości związanych z jej przyjęciem.

Kathleen Kennedy pokieruje dalej LucasFilm


Zarząd Disneya jest zadowolony z pracy szefowej LucasFilm i powierzył jej dalsze prowadzenie firmy, mimo porażki „Hana Solo”. Kathleen Kennedy przedłużyła kontrakt do 2021 roku.

sobota, 29 września 2018

Milion na „Dywizjonie 303” i wkrótce na „Klerze”


[BOX OFFICE] „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” jest dziesiątym filmem w tym roku, który przekroczył liczbę miliona sprzedanych biletów w polskich kinach. Za chwilę dołączy do niego „Kler”.

piątek, 28 września 2018

Jackson pokolorował obrazy z Wielkiej Wojny


[WIDEO] Pojawił się pierwszy teaser filmu dokumentalnego „They Shall Not Grow Old”, za którego powstanie odpowiada Peter Jackson. Twórca „Władcy Pierścieni” zmontował dokument z archiwalnych materiałów, ale poddał je obróbce cyfrowej i koloryzacji. Film w kinach pojawi się w 2D i 3D.

„Nina” na świetnym plakacie


Już za tydzień w polskich kinach pojawi się debiut pełnometrażowy Olgi Chajdas zatytułowany „Nina”. Filmowi towarzyszy bardzo udany plakat.

Zmarła Lucyna Kobierzycka


Zmarła Lucyna Kobierzycka, jedna z najsłynniejszych w Polsce agentek aktorskich. W 1995 roku założyła Agencję Aktorską L Gwiazdy, a jej klientkami i klientami były największe gwiazdy polskiego kina.

czwartek, 27 września 2018

Paweł Edelman ponownie z Polańskim


26 listopada rozpoczynają się w Paryżu zdjęcia do nowego filmu Romana Polańskiego, który nosił będzie tytuł „J'accuse”. Autorem zdjęć do tego przedsięwzięcia będzie stały w ostatnich latach współpracownik reżysera, Paweł Edelman.

środa, 26 września 2018

„Jeszcze dzień życia” powalczy o Oscara


Nie tylko „Zimna wojna” będzie rywalizowała o Oscara dla polskiej kinematografii. O nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej dla pełnometrażowej animacji zabiegał będzie też film „Jeszcze dzień życia” w reżyserii Damiana Nenowa i Raula de la Fuente. Film będzie miał swoją amerykańską premierę już w październiku.

wtorek, 25 września 2018

Mel Gibson nakręci remake „Dzikiej bandy”


„Dzika banda”, jeden z najlepszych i ciągle robiących ogromne wrażenie westernów, doczeka się nowej wersji. Remake przygotowuje Mel Gibson. Będzie zapewne bardzo brutalnie.

Zmarł producent klasycznych „Gwiezdnych wojen”


W wieku 78 lat zmarł Gary Kurtz, producent pierwszych i klasycznych „Gwiezdnych wojen” oraz „Imperium kontratakuje”.

poniedziałek, 24 września 2018

List otwarty zespołu Radia Gdańsk w sprawie „Kleru”


Niedawna sytuacja związana z odwołaniem nagrody Złoty Klakier dla filmu „Kler” na festiwalu w Gdyni, wywołała sprzeciw pracowników i współpracowników Radia Gdańsk. 54 osoby podpisały się pod listem, w którym odcinają się od decyzji prezesa rozgłośni. Dla nich były to działania polityczne.

Polskie kino jest kobietą. Porozumienie podpisane


21 września na zorganizowanej przez Kobiety Filmu podczas 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni konferencji podpisana została deklaracja dotycząca wdrażania równości płci w branży filmowej.

„Zimna wojna” polskim kandydatem do Oscara


Wszystko zgodnie z planem. Komisja Oscarowa wybrała „Zimną wojnę” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego jako polskiego kandydata do Oscara w kategorii Film Nieanglojęzyczny. Pawlikowski zdobył już to wyróżnienie za „Idę” i był to pierwszy Oscar dla Polski w tej kategorii w historii.

niedziela, 23 września 2018

Mieszkańcy Ostrołęki walczą o „Kler” w swoim kinie


Jak informuje Wirtualna Polska, powołując się na lokalny portal Moja Ostrołęka, jedyne tamtejsze kino nie będzie pokazywało filmu „Kler” w reżyserii Wojtka Smarzowskiego. Patronem miasta Ostrołęka jest Jan Paweł II, kino prowadzone jest przez miejski ośrodek kultury, a prezydentem miasta jest polityk PiS i były katecheta.

sobota, 22 września 2018

Smarzowski z Gdyni krócej w telewizji


Dwukrotnie Wojtek Smarzowski wychodził na scenę Teatru Muzycznego w Gdyni odbierając nagrody na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych za swój „Kler”. Dwukrotnie TVP Kultura transmitując to wydarzenie zmontowała ten fragment uroczystości.

GDYNIA 2018. "Zimna wojna" najlepsza!


Złote Lwy 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych otrzymał film "Zimna wojna". Srebrne Lwy dla "Kamerdynera", a "Kler" i "7 uczuć" zdobyły Nagrody Specjalne. Za aktorskie role pierwszoplanowe doceniono Grażynę Błęcką-Kolską i Adama Woronowicza.

piątek, 21 września 2018

GDYNIA 2018. Nagrody Młodej Gali


Znamy już werdykt Jury Konkursu Filmów Krótkometrażowych 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Podczas Młodej Gali na Scenie Nowej Teatru Muzycznego w piątek, 21 września 2018 roku wręczono również nagrody pozaregulaminowe dla twórców filmów pełnometrażowych.

„Kler” bez Złotego Klakiera. Nagroda anulowana


No to mamy skandal na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i to niestety ocierający się o cenzurę i kwestie polityczne. Radio Gdańsk wycofało się z przyznania dorocznego Złotego Klakiera, swoistej nagrody publiczności, dla najdłużej oklaskiwanego filmu na festiwalu w Gdyni. W tym roku miał ją otrzymać „Kler” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Za to swoją nagrodę temu filmowi przyznali zgromadzeni na festiwalu dziennikarze.

GDYNIA 2018. Moje nominacje i nagrody


Oto moje coroczne podsumowanie festiwalu w Gdyni. W tym roku proponuję formułę oscarową, dużo bowiem dobrego wydarzyło się na festiwalu i chciałbym docenić szeroki przekrój polskich dokonań artystycznych. Oto nominacje i laureaci nieoficjalnych nagród bloga „Spór w kinie”. Mam nadzieję, że formuła zyska zrozumienie wśród czytelników.

czwartek, 20 września 2018

Szef Disneya obwinia siebie za „Hana Solo”


Bob Iger, dyrektor generalny studia Disney, wziął na siebie odpowiedzialność za słaby wynik kasowy filmu o młodym Hanie Solo.

Cary Joji Fukunaga reżyserem „Bonda 25”


Niespodzianka! Cary Joji Fukunaga został oficjalnie reżyserem 25 filmu o Jamesie Bondzie. To jest bardzo dobra wiadomość, bo twórca serialu „Detektyw” może wnieść do serii o agencie 007 coś ciekawego i świeżego (jak mu pozwolą). Zła wiadomość jest taka, że premierę filmy przesunięto na 2020 rok. Nie było innej możliwości.

GDYNIA 2018. RANKING FILMÓW


Wszystkie filmy konkursowe obejrzane i ocenione. Przedstawiam pełny RANKING filmów prezentowanych podczas 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Polski kandydat do Oscara w poniedziałek


Na festiwalu w Gdyni rozmawia się także o polskim kandydacie do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. Nikt z moich rozmówców nie ma wątpliwości, że będzie to „Zimna wojna”, ale oficjalną decyzję poznamy w poniedziałek.

środa, 19 września 2018

„Kler”, ależ to będzie hit!


Wojtek Smarzowski pokazał na festiwalu w Gdyni swój najnowszy film. I zgodnie z oczekiwaniami „Kler” jest mocnym i bardzo kontrowersyjnym obrazem. Czy wybitnym i odkrywczym? Zdecydowanie nie, ale na pewno ściągnie do kin tłumy widzów. Będzie dyskusja i będzie się działo. Tego chce reżyser i taki cel osiągnie. Szkoda jednak, że nie obejrzałem filmu wybitnego.

Gabriela Muskała na plakacie „Fugi”


Pojawił się ciekawie wymyślony moim zdaniem plakat do filmu „Fuga” w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej. Autorką scenariusza i odtwórczynią głównej roli jest Gabriela Muskała, której twarz na plakacie sporo mówi o czekającej na widzów opowieści. Do mnie to przemawia.

wtorek, 18 września 2018

Laureaci 11. edycji Nagród PISF


Podczas 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni poznaliśmy laureatów Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. To wyróżnienia dla osób i instytucji, które wspierają polskie kino, a nie zajmują się produkcją.

Powstaje Polska Gildia Producentów


Z inicjatywy kilkunastu producentów powstaje Polska Gildia Producentów (PGP). Stowarzyszenie będzie zrzeszać osoby fizyczne i stawia sobie za cel rozwój i ochronę polskiej branży filmowej, poprzez inspirowanie i uczestnictwo w działaniach związanych z procesem stanowienia prawa i podejmowania decyzji wpływających na kształt polskiego przemysłu filmowego.

Emmy 2018. „Gra o tron” najlepsza wśród dramatów


Po raz 70. przyznano nagrody Emmy, najważniejsze wyróżnienia w dziedzinie osiągnięć dotyczących telewizji i małych ekranów (choć dziś się to już rozmywa). Po nagrodach technicznych, przyszedł czas na główne kategorie. Tegoroczna edycja nagród Emmy to był wielki i bardzo wyrównany pojedynek HBO i Netflixa. Za najlepszy serial dramatyczny uznano „Grę o tron” (HBO), wśród komedii wygrał serial „The Marvelous Mrs. Maisel” od Amazona. Za to niemal całkowicie pominięto w tym roku „Opowieść podręcznej”.

„Juliusz” dobrze, ale „Zakonnica” lepiej


[BOX OFFICE] Oczekiwana komedia Arkadiusza Pietrzaka zatytułowana „Juliusz” na starcie przekroczyła 100 tysięcy sprzedanych biletów, ale to nie wystarczyło do zajęcia pierwszego miejsca w polskim box office.

poniedziałek, 17 września 2018

Pągowski prowokuje plakatem do „Kleru”


Andrzej Pągowski stworzył artystyczny plakat do filmu „Kler” i mówi „Miałem marzenie, żeby zrobić plakat do filmu Wojtka Smarzowskiego”. Artysta widział film i dodaje, że „nie ma w nim banałów i uproszczeń, fabuła jest wielowątkowa i różnorodna, a ja musiałem znaleźć ten jeden wspólny symbol dla całości”. Oto co proponuje Andrzej Pągowski.

Tak wygląda nowy Joker


Reżyser Todd Phillips zamieścił w internecie pierwsze oficjalne zdjęcie przedstawiające wizerunek Joaquina Pheonixa w roli Jokera. To rzeczywiście zapowiada sporą zmianę w podejściu do tego komiksowego złoczyńcy.

Po co czekać? „Zimna wojna” do Oscara!


W połowie września odbyć ma się spotkanie Komisji Oscarowej, która wskaże polskiego kandydata do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. Choć o możliwość reprezentowania naszego kraju zabiegają 33 filmy, wybór „Zimnej wojny” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego jest oczywisty. W innym przypadku będziemy mogli mówić o wielkim skandalu i odbije się on szerokim międzynarodowym echem.

niedziela, 16 września 2018

„Green Book” wygrywa Toronto i idzie po Oscara


Prestiżową Nagrodę Publiczności tegorocznego Festiwalu Filmowego w Toronto otrzymał film „Green Book” w reżyserii Petera Farrelly’ego, w którym główne role grają Viggo Mortensen, Mahershala Ali i Linda Cardellini. To zazwyczaj ta nagroda otwiera drogę filmowi po Oscary.

„Roma” kandydatem Meksyku do Oscara


Po wygranej tegorocznego festiwalu filmowego w Wenecji, kinematografia z Meksyku zgłosiła nową produkcję Alfonso Cuarona pt. „Roma” do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny.

Polski „Wilkołak”. Zwiastun i plakat


[WIDEO] Lada dzień na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbędzie się premierowy pokaz filmu „Wilkołak” w reżyserii Adriana Panka. Niedługo potem polski film pojawi się na Fantastic Fest w Austin w Teksasie. Amerykański Entertainment Weekly zaprezentował zwiastun i plakat do „Wilkołaka”.

sobota, 15 września 2018

Rozdaliśmy Misie 2018


Popkulturowa Akademia Wszystkiego (kiedyś Akademia Węży) przyznała po raz drugi nagrody Misie. To wyróżnienia doceniające pozytywne osiągnięcia mające miejsce w polskiej kulturze. Wśród laureatów Akademii znaleźli się m.in. „Zimna wojna”, „Atak paniki” czy animacja „Chrystus narodu”.

piątek, 14 września 2018

"Pierwszy Film". Nowy program w PISF


Jeszcze w tym roku rozpocznie się nabór wniosków o dofinansowanie w ramach nowego priorytetu w programie Produkcja filmowa. Priorytet Produkcja Filmów Mikrobudżetowych „Pierwszy Film” skierowany jest do młodych, debiutujących twórców.

„Zimna wojna” na DVD/Blu-ray już w październiku


„Zimna wojna” ma bardzo ciekawą dystrybucyjną drogę. Film miał premierę w maju na festiwalu w Cannes, a polskich kinach pojawił się bardzo szybko, bo już na początku czerwca. Po sukcesach na dużych ekranach (800 tysięcy sprzedanych biletów), jeszcze przed premierą filmu na wielu rynkach kinowych świata, a przede wszystkim w USA, film pojawi się w październiku w Polsce na DVD i Blu-ray.

czwartek, 13 września 2018

Film dokumentalny na 40. „Alien”


W styczniu 2019 roku pojawić ma się w kinach film dokumentalny, który przybliży powstanie „Obcego – 8 pasażera Nostromo”. W przyszłym roku minie dokładnie 40 lat od premiery słynnego dzieła Ridleya Scotta.

10 lat pod okupacją obcych


[WIDEO] I kolejny ciekawy projekt science-fiction, na który wyczekuję z nadzieją na świetne kino. Twórca nowej trylogii „Planety Małp” przygotowuje film „Captive State”, w którym przybliżone zostanie życie ludzi pod, trwającą od 10 lat, okupacją obcych. Rupert Wyatt ma świetną ekipę aktorską, wie jak robić dobre kino SF. Szkoda, że premiera dopiero w marcu 2019.

Kolejna polska koprodukcja do Oscara


Swojego kandydata do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny wybrała kinematografia czeska. Będzie ich reprezentował film „Kawki na drodze” w reżyserii Olmo Omerzu. Podobnie, jak niedawny kandydat z Rosji, tak film z Czech to polska koprodukcja mniejszościowa. Mamy kolejny sukces na arenie międzynarodowej.

środa, 12 września 2018

Z Rosji do Oscara polska koprodukcja


Kinematografia Rosji do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny wystawiła „Sobibór” w reżyserii Konstantina Chabieńskiego. Jest to polska mniejszościowa koprodukcja, a w jednej z ról zagrała m.in. Michalina Olszańska.

wtorek, 11 września 2018

Będzie lepszy od Kota w nowym Bondzie?


Zachodnie media informują, że producenci 25 filmu z serii przygód Jamesa Bonda wybrali głównego przeciwnika słynnego brytyjskiego agenta. Kto pokonał Tomasza Kota i czy rzeczywiście to tak duże nazwisko?

Pieniądze na filmy po przejściu „testu kulturowego”



Polska Agencja Prasowa przeprowadziła rozmowę z ministrem kultury Piotrem Glińskim, w którym poruszono temat m.in. dotyczący wprowadzonej niedawno ustawy o zachętach. Wiadomo, że do podziału będzie 200 milionów złotych, ale okazuje się, że aby je otrzymać będzie trzeba przejść tzw. "test kulturowy”. Jakoś sobie nie wyobrażam, aby producenci z Hollywood byli zainteresowani udowodnieniem, że ich realizacja ma  jakiś związek z naszym krajem.

poniedziałek, 10 września 2018

„Zakonnica” w Polsce z rewelacyjnym wynikiem


[BOX OFFICE] 307 tysięcy widzów obejrzało w pierwszy weekend w polskich kinach horror „Zakonnica”. Film osiągnął historyczny wynik i znalazł się w czołówce najlepszych otwarć 2018 roku.

Jury 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych


Znamy już nazwiska jurorów, którzy zdecydują o nagrodach w trzech konkursach filmowych podczas tegorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni: Konkursie Głównym, Konkursie Inne Spojrzenie i Konkursie Filmów Krótkometrażowych.

niedziela, 9 września 2018

„Over the Limit” w hiszpańskich kinach


Film „Over the Limit” Marty Prus będzie można we wrześniu zobaczyć w hiszpańskich kinach. Wszystko za sprawą programu „The Documentary of the Month” festiwalu DocsBarcelona.

Pierwsze nagrody Emmy rozdane


Znani są już laureaci pierwszych nagród Emmy. Poznaliśmy wyróżnienia przyznawane za kreatywność głównie w dziedzinach technicznych. Przyznano też kilka nagród aktorskich oraz jedną nagrodę dla najlepszej produkcji przeznaczonej na mały ekran.

sobota, 8 września 2018

Wenecja 2018. „Roma” zdobywa Złotego Lwa


Jury pod przewodnictwem Guillermo del Toro i z udziałem Małgorzaty Szumowskiej, główną nagrodę 75. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji przyznało filmowi „Roma” w reżyserii Alfonso Cuaron. To produkcja Netflixa i jeszcze w tym roku dostępny będzie na tej platformie.