wtorek, 2 listopada 2021

„Figury niemożliwe i inne historie I” do Oscara

Animacja Marty Pajek, wieńcząca nagradzaną na całym świecie trylogię „Figury niemożliwe i inne historie”, otrzymała Złotego Gołębia dla najlepszej animacji w Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych na zakończonym w ten weekend festiwalu filmów dokumentalnych i animowanych w Lipsku. Filmy nagrodzone na DOK Leipzig mogą starać się o nominacje do Oscara oraz Europejskich Nagród Filmowych. Wśród nagrodzonych na DOK Leipzig w tym roku filmów znalazły się jeszcze dwie inne polskie produkcje: Srebrnego Gołębia otrzymał Karol Pałka za dokument „Bukolika”, a do „Filmu balkonowego” Pawła Łozińskiego powędrowała nagroda MDR Film Prize.

Ostatnia realizacyjnie, ale pierwsza chronologicznie, część tryptyku Marty Pajek jest postapokaliptyczną wizją świata, w którym człowiek i jego istnienie nie znaczą więcej niż ułamek sekundy. Bohaterka filmu, stara kobieta, z trudem przemierza ulice wyludnionego miasta. W krótkich przebłyskach powracają wspomnienia tych, którzy do miasta już nigdy nie wrócą.

Podobnie jak poprzednie dwie części trylogii, „Figury niemożliwe i inne historie I” są oparte na koncepcji figur niemożliwych czyli takich, które można narysować, ale ich występowanie w rzeczywistości jest niemożliwe. Każdy z filmów opowiada o dążeniu do doskonałości i spełnienia w rzeczywistości pełnej pułapek. Najnowszą część wyróżnia pojawienie się dialogu, a głosu głównej bohaterce udzieliła wybitna aktorka Anna Polony.

„Figury niemożliwe i inne historie I” mimo że otwierają trylogię zostały zrealizowane jako jej ostatnia część. Czułam, że potrzebuję więcej czasu i doświadczenia, by móc zająć się tematem upadku cywilizacji i końca ludzkości. Podczas pracy miałam okazję spędzić czas w miastach silnie związanych z historią – Warszawie, Wiedniu, Moskwie. Wszystkie te miejsca wraz z ich imponującą architekturą stały się inspiracją do filmu, w którym miasto jest jednym z bohaterów – opowiada Marta Pajek, reżyserka i scenarzystka filmu.

Światowa premiera filmu odbyła się we wrześniu na Międzynarodowym Festiwalu Animacji w Ottawie (OIAF), film ma też już na swoim koncie wyróżnienie festiwalu Balkanima. Poprzednie części trylogii: „Figury niemożliwe i inne historie II” (2016) i „III” (2018) były pokazywane na największych międzynarodowych festiwalach (m.in. Cannes, Annecy, Clermont-Ferrand) i zdobyły w sumie 48 nagród i wyróżnień. Producentami tryptyku „Figury niemożliwe i inne historie” są Piotr Szczepanowicz i Grzegorz Wacławek z Animoon.

Marta Pajek jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie specjalizowała się w filmie animowanym w pracowni legendarnego animatora Jerzego Kuci. Autorka nagradzanych filmów animowanych. Jej poprzedni film „Figury Niemożliwe i inne historie II” był wyświetlany i nagradzany na prawie 80 festiwalach filmowych w Polsce i za granicą. Otrzymał w sumie 25 nagród, a wśród nich Grand Prix festiwalu ITFS w Stuttgarcie. Późniejsze „III” swoją festiwalową drogę rozpoczęło od premiery w głównym konkursie krótkometrażowym festiwalu w Cannes.

„Figury niemożliwe i inne historie I” są koprodukcją Animoon i National Film Board of Canada współfinansowaną przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Dystrybucją festiwalową oraz sprzedażą filmu zajmują się MIYU Distribution oraz National Film Board of Canada.

Festiwal DOK Leipzig, jedno z najważniejszych wydarzeń dla filmów dokumentalnych i animowanych, odbyło się w dniach 25-30 października. Wśród nagrodzonych w tym roku filmów znalazły się jeszcze dwie inne polskie produkcje: Srebrnego Gołębia otrzymał Karol Pałka za dokument „Bukolika”, a do „Filmu balkonowego” Pawła Łozińskiego powędrowała nagroda MDR Film Prize.

1 komentarz: