środa, 24 listopada 2021

„Mistrz” kandyduje do Złotego Globu

Przyznające Złote Globy, Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej, ogłosiło listę filmów, które zostały zgłoszone do rywalizacji o nagrodę w kategorii doceniającej produkcje zagraniczne. Inaczej niż przy Oscarach, nie ma ograniczenia liczby filmów reprezentujących dany kraj. Polską kinematografię reprezentuje w tych zmaganiach „Mistrz” w reżyserii Macieja Barczewskiego, a na liście jest jeszcze „Lamb”, który jest polską koprodukcją.

„Mistrz” to historia legendarnego pięściarza Tadeusza "Teddy’ego" Pietrzykowskiego, który zdobył tytuł mistrza wszechwag niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Oparty na prawdziwych wydarzeniach dramat przedstawiający nieznaną historię polskiego sportowca, który w miejscu zagłady stał się symbolem nadziei na zwycięstwo.

Film w Wielkiej Brytanii i USA dystrybuowany jest jako „The Champion”. Twórcy filmu przeprowadzili sporo rozmów i spotkań z członkami, przechodzącego obecnie reformę, Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej.

O Złoty Glob dla najlepszego filmu zagranicznego zabiega ponad sześćdziesiąt produkcji, a w gronie tym jest także islandzko-polski „Lamb”. To nastrojowy i niepokojący dramat obyczajowy w zaskakujący sposób wplatający w codzienność elementy baśni i horroru.

Lista zagranicznych filmów rywalizujących o Złoty Glob różni się od listy tytułów zabiegających o Oscara międzynarodowego. O nagrodę Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej rywalizują m.in.: „Jeźdźcy sprawiedliwości” Andersa Thomasa Jensena, „Freaks Out” Gabriele Mainettiego, „Komedianci debiutanci” Emmanuela Courcola i „Matki równoległe” Pedro Almodovara, które na Oscara międzynarodowego nie mają szans. Pełna lista kandydatów do Złotego Globu znajduje się TUTAJ.

Mimo kryzysu w organizacji i wycofania się ze współpracy znaczących partnerów Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej przyzna Złote Globy za 2021 rok. Nominacje do nagród poznamy 13 grudnia 2021, a laureatów 9 stycznia 2022.

1 komentarz:

  1. Super, mam nadzieję, że Mistrz zdobędzie Złoty Glob, powalczy o Oscara,a nawet zdobędzie statuetkę... Był kiedyś film o podobnej tematyce Triumf ducha z Willemem Dafoe, który grał greckiego Żyda i w obozie koncentracyjnym musiał walczyć w ringu, by przeżyć... Pozdrawiam ciepło!

    OdpowiedzUsuń