czwartek, 14 kwietnia 2022

Dwa polskie filmy w sekcji oficjalnej Cannes 2022

Organizatorzy 75. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes zaprezentowali program selekcji oficjalnej tego wydarzenia. W Konkursie Głównym wystartuje nowy film Jerzego Skolimowskiego, a w sekcji Un Certain Regard angielskojęzyczny debiut Agnieszki Smoczyńskiej. Lista twórców, którzy zaprezentują w Cannes swoje filmy jest, jak co roku, imponująca.

"Eo" w reżyserii Jerzego Skolimowskiego znalazł się w Konkursie Głównym festiwalu w Cannes. Jest to współczesna interpretacja - zaliczanego do klasyki kina - francuskiego filmu "Na los szczęścia, Baltazarze!" Roberta Bressona z 1966 roku. „Historia osiołka o imieniu Baltazar, rozpoczynająca się w polskim cyrku, a kończąca we włoskiej rzeźni, to gorzka ale też i pełna ciepłego humanizmu parafraza filmu drogi. To panoptikum ludzkich zachowań wobec bezbronnego zwierzęcia, sugestywny obraz relacji społecznych i przemian kulturowych zachodzących we współczesnym świecie" – piszą media w Polsce. Autorami scenariusza są Ewa Piaskowska i Jerzy Skolimowski. Za zdjęcia odpowiada Michał Dymek. W obsadzie filmu znaleźli się m.in. Sandra Drzymalska, Mateusz Kościukiewicz i Tomasz Organek. Wcześniej z projektem wiązana była Sophia Loren.

Jerzy Skolimowski to jeden z najbardziej cenionych polskich twórców, przez lata tworzący też poza granicami naszego kraju. Na swoim koncie ma ponad 20 filmów, wiele z nich prezentowanych na międzynarodowych festiwalach. W Polsce pracował przy scenariuszu „Noża w wodzie”, a potem stworzył m.in. „Rysopis” i „Ręce do góry”. Po wyjeździe z Polski nakręcił m.in.: "Start" ("The Departure"; 1967 - Złoty Niedźwiedź na MFF w Berlinie), "Krzyk" ("The Shout"; 1978 - nagroda specjalna jury w Cannes), "Fucha" ("Moonlighting"; 1982 - nagroda za najlepszy scenariusz w Cannes), "Latarniowiec" ("The Lightship"; 1985 - nagroda dla najlepszego reżysera na MFF w Wenecji), "Cztery noce z Anną" (doceniony w 2008 roku w Cannes), "Essential Killing" (Grand Prix na Festiwalu w Wenecji w 2010). Jego ostatni i poprzedni film to „11 minut”, którego premiera odbyła się w 2015 roku na festiwalu w Wenecji (Wyróżnienie Jury Młodych).

W Konkursie Głównych film Skolimowskiego będzie miał bardzo ciekawą konkurencję. Obok "Eo" o Złotą Palmę powalczy 18 tytułów i będą to "Broker" Hirokazu Koreedy, "Crimes of the Future" Davida Cronenberga, "Tori and Lokita" Jean-Pierre'a i Luki Dardenne'ów, "Showing up" Kelly Reichardt, "Holy Spider" Aliego Abbasiego, "Les Amandiers" Valérii Bruni Tedeschi, "Stars at Noon" Claire Denis, "Frère et soeur" Arnauda Desplechina, "Close" Lukasa Dhonta, "Armageddon Time" Jamesa Graya, "Nostalgia" Maria Martone, "RMN" Cristiana Mungiu, "Triangle of Sadness" Rubena Ostlunda, "Decision to Leave" Parka Chan-wooka, "Leila’s Brothers" Saeeda Roustayia, "Boy from Heaven" Tarika Saleha oraz "Tchaikovski’s wife" Kiriłła Sieriebriennikowa (rosyjski twórca uciekł z Rosji i dziś mieszka w Niemczech).

Lista twórców powracających do Cannes jest imponująca, wielu z nich wygrywało ten festiwal w latach poprzednich lub zdobywało cenne nagrody. Hirokazu Koreeda w 2018 roku otrzymał Złotą Palmę za film „Złodziejaszki”. Bracia Dardenne zdobyli dwie Złote Palmy, za „Rosettę” w 1999 roku i za „Dziecko” w 2005 roku, a potem jeszcze kilkukrotnie inne nagrody, w tym ostatnio w 2019 roku nagrodę za reżyserię filmu „Młody Ahmed”. Lukas Dhont to reżyser osławionej „Dziewczyny”, Ruben Ostlund ma Złotą Palmę za „The Square”, Park Chan-wook zachwycił Cannes między innymi filmem „Oldboy”, zdobywając w 2004 roku Grand Prix Jury. Rumuński twórca Cristian Mungiu otrzymał Złotą Palmę za „4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni”.

Na festiwalu w Cannes mamy jeszcze jeden znaczący polski akcent. "Silent Twins" Agnieszki Smoczyńskiej pokazany zostanie w sekcji Un Certain Regard. Autorka „Córek Dancingu” i „Fugi” powraca ze swoim pierwszym anglojęzycznym projektem pt. „Silent Twins”. Oparty na prawdziwej historii film opowiada o bliźniaczkach June i Jennifer Gibbons. Siostry porozumiewały się wymyślonym przez siebie językiem i odmówiły komunikacji ze światem zewnętrznym. Z czasem uznano, że stanowią niebezpieczeństwo zarówno dla siebie, jak i dla otoczenia. W rolach głównych Letitia Wright („Czarna pantera”) oraz Tamara Lawrance („Na plaży Chesil”).

Montażystką obu polskich filmów w programie Cannes – „Eo” i „Silent Twins” – jest Agnieszka Glińska.

Festiwal otworzy zombie movie stworzone przez laureata Oscara Michela Hazanaviciusa („Artysta”), pt. „Z”, ale film ten pokazany zostanie poza konkursem. W tych dodatkowych sekcjach pojawi się kilka dużych i głośnych projektów. „Top Gun: Maverick” z Tomem Cruise’em, „Elvis” Baza Luhrmanna, „Three Thousand Years Of Longing” George’a Millera, „Nightfall” Marco Bellocchio, „The Natural History Of Destruction” Siergieja Łoźnicy, „Jerry Lee Lewis: Trouble In Mind” Ethana Coena, „Fumer Fait Tousser” Quentina Dupieuxa. W programie zauważalna jest znikoma liczba filmów wyreżyserowanych przez kobiety (tylko trzy), co już wytykają organizatorom zatroskani komentatorzy.

Festiwal w Cannes odbędzie się w dniach 17-23 maja 2022.

 

Szczegóły na:

www.festival-cannes.com

 

Oficjalna lista (wersja angielskojęzyczna) filmów z festiwalu w Cannes:

 

CANNES 2021 OFFICIAL SELECTION

 

COMPETITION

Les Amandiers, dir: Valeria Bruni Tedeschi

Holy Spider, dir: Ali Abbasi

Crimes Of The Future, dir: David Cronenberg

Stars At Noon, dir: Claire Denis

Frère Et Soeur, dir: Arnaud Desplechin

Tori And Lokita, dirs: Jean-Pierre and Luc Dardenne

Armageddon Time, dir: James Gray

Close, dir: Lukas Dhont

Broker, dir: Hirokazu Kore-eda

RMN, dir: Cristian Mungiu

Triangle Of Sadness, dir: Ruben Ostlund

Showing Up, dir: Kelly Reichardt

Decision To Leave, dir: Park Chan-wook

Nostalgia, dir: Mario Martone

Tchaikovski’s Wife, dir: Kirill Serebrennikov

Boy From Heaven, dir: Tarik Saleh

Leila’s Brothers, dir: Saeed Roustaee

Eo, dir: Jerzy Skolimowski

 

UN CERTAIN REGARD

*Les Pires, dirs: Lisa Akoka, Romane Gueret

Burning Days, dir: Emin Alper

*Metronom, dir: Alexandru Belc

All The People I’ll Never Be, dir: Davy Chou

Sick Of Myself, dir: Kristoffer Borgli

Domingo And The Mist, dir: Ariel Escalante Meza

*Plan 75, dir: Hayakawa Chie

*Beast, dirs: Riley Keough, Gina Gammell

Corsage, dir: Marie Kreutzer

*Butterfly Vision, dir: Maksim Nakonechnyi

The Silent Twins, dir: Agnieszka Smoczynska

The Stranger, dir: Thomas M Wright

*Joyland, dir: Saim Sadiq

*Rodeo, dir: Lola Quivoron

Godland, dir: Hlynur Palmason

 

CANNES PREMIERE

Nos Frangins, dir: Rachid Bouchareb

Nightfall, dir: Marco Bellocchio

Dodo, dir: Panos H Koutras

Irma Vep (series), dir: Olivier Assayas

 

OUT OF COMPETITION

Z (Comme Z), dir: Michel Hazanavicius

Top Gun: Maverick, dir: Joseph Kosinski

Elvis, dir: Baz Luhrmann

Novembre, dir: Cédric Jimenez

Three Thousand Years Of Longing, dir: George Miller

Mascarade, dir: Nicolas Bedos

 

MIDNIGHT SCREENINGS

Hunt, dir: Lee Jung-Jae

Moonage Daydream, dir: Brett Morgen

Fumer Fait Tousser, dir: Quentin Dupieux

 

SPECIAL SCREENINGS

All That Breathes, dir: Shaunak Sen

The Natural History Of Destruction, dir: Sergei Loznitsa

Jerry Lee Lewis: Trouble In Mind, dir: Ethan Coen

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz