środa, 13 kwietnia 2022

Międzynarodowy konkurs krótkometrażowy na 62. KFF

Organizatorzy Krakowskiego Festiwalu Filmowego ogłosili konkurs filmów krótkometrażowych. Szansę na Złotego Smoka, rekomendację do Europejskiej Nagrody Filmowej oraz uproszczoną ścieżkę do Oscara ma 13 filmów dokumentalnych, 13 fabularnych i 13 animacji, a wśród nich 6 produkcji polskich.

Filmy animowane

 

“Filmy animowane, które będą prezentowane w podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego, to crème de la crème animacji. Filmy o tematyce społecznej, przedstawiające dramaty jednostek, ale również filmy eksperymentalne i mieszające gatunki. Co zaskakujące, nadesłano do festiwalowej selekcji wyjątkowo wiele ciekawych wizualnie filmów zrealizowanych w trudnej i wymagającej technice animacji lalkowej. Niewątpliwy renesans tej techniki charakteryzuje nowatorskie modelowanie lalek i dekoracji oraz często umowne odzwierciedlenie przestrzeni.” - podsumowuje Wiola Sowa, animatorka, kuratorka animacji.

 

Jeden z ulubionych pisarzy Polaków Etgar Keret tym razem pojawi się w Krakowie w roli animatora. W filmie “A Brief History of Us” w swoim charakterystycznym stylu w krótkiej formie mierzy się z tematem długoletniej relacji i jej następstw. Marta Pajek powraca z ostatnią (a chronologicznie pierwszą) częścią wielokrotnie nagradzanego tryptyku “Figury niemożliwe i inne historie”. Najnowsza część jest postapokaliptyczną wizją świata, w którym człowiek i jego istnienie nie znaczą więcej niż ułamek sekundy. Animację wyróżnia pojawienie się dialogu, a głosu głównej bohaterce udzieliła wybitna aktorka teatralna Anna Polony.

 

Ponadto dowiemy się m.in. jak mógłby wyglądać świat bez ludzi (“Bez nas”), o świecie widzianym oczami dzieci (“Kozie zaklęcie”, “Luce i skała”), a także jakie niezwykle różnorodne historie skrywa świat przeszłości (“Holy Holocaust”, “Wiśniowa skała”, “Do zobaczenia”). Polskimi akcentami w konkursie poza filmami Pajek i Kereta jest także “Twierdza” Sławka Zalewskiego na podstawie opowiadania Sławomira Mrożka z Jerzym Stuhrem w roli narratora.

 

Filmy fabularne

 

W kategorii fabularnej Polskę reprezentować będą dwa filmy: “Victoria” (reż. Karolina Porcari) z Katarzyną Figurą w roli 50-letniej Amelii, której życie ulega przemianie, kiedy doznaje pierwszego orgazmu przy użyciu wibratora oraz “Obecność obowiązkowa” (reż. Adam Ziajski), czyli zaskakująca i oryginalna opowieść o bohaterze zamkniętym w klaustrofobicznym pokoju, gdzie kolejne tygodnie upływają mu na wyszukiwaniu coraz to bardziej absurdalnych czynności przeplatanych postapokaliptycznymi wizjami o końcu świata.

 

“Spokój i powaga, kiedy indziej żart, groteska, a nawet lekka prowokacja. Krótkie fabuły na festiwalu – nie tylko w sekcjach konkursowych – to podróż pełna smaków, barw i melodii, miejsc bliskich i całkiem dalekich, a pociągających. Prezentowane filmy dzieli niemal wszystko: temperament i styl, tematyka, bohaterowie, ale łączy ciekawość świata i człowieka, szczerość twórczych poszukiwań i otwartość pytań. Empatia. “ - podsumowuje Dagmara Romanowska, krytyczka filmowa, kuratorka fabuł na Krakowskim Festiwalu Filmowym.

 

Z kolei postapokalipsy w stylu retro będzie można doświadczyć za sprawą bułgarskich “Przebiśniegów na końcu pociągu”, a w rejony postindustrialnego miasta górniczego przeniesie nas (kolejką linową!) film “Chiatura”. “Na żywo” obejrzymy transmisję z podróży chińską taksówką, która przybiera niespodziewany obrót, a “W stronę morza” zabierze nas zmęczona matka syna z upośledzeniem umysłowym. Wśród zakwalifikowanych filmów także obraz o współczesnym niewolnictwie, które nie jest odległym problemem, a może dziać się tuż przed naszymi oczami (“Gąsienica”).

 

Filmy dokumentalne

 

“Jak zawsze szczególną uwagę przykuwają rozmaite historie rodzinne, od rozwiązywania zagadek odnalezionych domowych archiwach po wstrząsające wiwisekcje relacji. - tłumaczy Maciej Gil, filmoznawca, selekcjoner KFF. - “Jest wśród nich nowy film dobrze na Krakowskim Festiwalu Filmowym znanego Jaya Rosenblatta.

 

Nominowany w tym roku do Oscara za film “Kiedy byliśmy łobuzami” (prezentowany w ramach 60.KFF) Rosenblatt powraca na festiwal ze swoim najnowszym dziełem “Jak minął rok?”, w którym co roku, począwszy od najmłodszych lat, zadaje swojej córce te same pytania związane z jej życiem. Temat śmierci podejmują dla odmiany filmy “Już czas byś umarła” - wstrząsające studium odchodzenia oraz “Laboratorium nr 2” którego bohaterem jest pracownik prosektorium tuż przed emeryturą. Cielesność i jej różne wymiary pojawiają się w filmach: “Hardcore” - o sparaliżowanym miłośniku techno, “Anna” - o kobiecie ukształtowanej przez opinie innych na temat jej wagi, “Mów mi mamuśka” - o matce trójki dzieci, która pracuje jako sex workerka. Za sprawą filmu “Maldita. Pieśń miłości do Sarajewa” poznamy jednego z najbarwniejszych bośniackich artystów - Božo Vreća.

 

Lista filmów fabularnych zakwalifikowanych do konkursu krótkometrażowego:

 

           “10:45”, reż. Giorgi Gogichaishvili, 14’, Gruzja 2021

           “Gąsienica” / “Caterpillar”, reż. Marcus Anthony Thomas, 21’, Wielka Brytania 2021

           “Chiatura”, reż. Toby Andris, 16’, Francja, Gruzja 2021

           “T. Rex” / “Ruthless”, reż. Matthew McGuigan, 13’, Irlandia 2021

           “Gila, która chodzi sama” / “Gila Who Walks Alone”, reż. Yuval Shapira, 20’, Francja, Izrael 2021

           “Na żywo” / “Live”, reż. Baggio Jiang, 22’, Chiny 2021

           “W kostnicy nie straszy” / “No Ghost in the Morgue”, reż. Marilyn Cooke, 16’, Kanada 2022

           “Obecność obowiązkowa” / “Mandatory Presence”, reż. Adam Ziajski, 25' Polska 2021

           “Przebiśniegi na końcu pociągu” / “Snowdrops at the End of the Train”, reż. Galina Georgieva, 26’, Bułgaria 2021

           “Roje” / “The Swarmers”, reż. Alison Kuhn, 30’, Niemcy 2022

           “W stronę morza”  / “To The Sea”, reż. Lin Po-Yu, 25’, Tajwan 2021

           “Victoria”, reż. Karolina Porcari, 28’, Polska 2022

           “Narzeczona morza” / “The Sea Bride”, reż. Mohammed Ateeq, 15', Bahrajn            

 

Lista filmów animowanych zakwalifikowanych do konkursu krótkometrażowego:

 

           “A Brief History of Us”, reż. Etgar Keret, 6’, Polska 2021

           “Kozie zaklęcie” / “A Goat's Spell”, reż. Gerhard Funk, 9’, Niemcy 2022

           “Wiśniowa kość” / “Cherry Bone”, reż. Evgenia Gostrer, 18’, Niemcy 2021

           “Figury niemożliwe i inne historie I” / “Impossible Figures and Other Stories I”, reż. Marta Pajek, 16’, Polska, Kanada 2022

           “Holy Holocaust”, reż. Osi Wald, Noa Berman-Herzberg, 17, Izrael 2021

           “Dom serca” / “Home of the Heart”, reż. Sarah Saidan, 15’, Francja 2021

           “W Jego miłosierdziu” / “In His Mercy”, reż. Christoph Büttner, 12', Niemcy, 2022

           “Kocham, tato” / “Love, Dad”, reż. Diana Cam Van Nguyen, 13’, Czechy, Słowacja 2021

           “Luce i skała” / “Luce and the Rock”, reż. Britt Raes, 13’, Belgia, Francja, Królestwo Niderlandów 2022

           “Menażeria” / “Menagerie”, reż. Jack Gray, 4’, USA 2022

           “Do zobaczenia” / “Til We Meet Again”, reż. Ülo Pikkov, 14’, Estonia 2022

           “Twierdza” / “Fortress”, reż. Sławek Zalewski, 13’, Polska 2021

           “Bez nas” / “Without Us”, reż. Julie Engaas, 9’, Norwegia 2022                                                                                                           

Lista filmów dokumentalnych zakwalifikowanych do konkursu krótkometrażowego:

 

1.          “Anna”, reż. Julia Roesler, 18’, Niemcy 2022

2.          “Hardcore”, reż. Adán Aliaga, 22’, Hiszpania 2022

3.          “Jak minął rok?” / “How Do You Measure A Year?”, reż. Jay Rosenblatt, 29’, USA 2021

4.          “Już czas, byś umarła” / “It's Time You Died Already”, reż. Hadar Morag, 17’, Izrael 2021

5.          “Laboratorium nr 2” / “Laboratory No.2”, reż. Edris Abdi, Aware Omer, 16’, Irak, Iran 2021

6.          “Lasy” / “Forests”, reż. Simon Plouffe, 16’, Kanada 2022

7.          “Maldita. Pieśń miłości do Sarajewa” / “Maldita. A Love Song to Sarajevo”, reż. Raúl de la Fuente Calle, Amaia Ramirez, 27’, Hiszpania 2022

8.          “Moody”, reż. Tomasz Ratter, Karolina Karwan, 30, Polska 2022

9.          “Mów mi mamuśka” / “Call Me Mommy”, reż. Tara O'Callaghan, 15’, Irlandia 2022

10.        “Parizad”, reż. Mehdi Imani Shahmiri, 24’, Iran 2021

11.        “Sen konia” / “The Dream of a Horse”, reż. Marjan Khosravi, 25’, Iran 2021

12.        “Strigov”, reż. Barbora Bereznakova, 7', Słowacja, 2022

13.        “Warrawong… wietrzne miejsce na wzgórzu” / “Warrawong…The Windy Place on the Hill”, reż. Simon Target, 29’, Australia 2022

 

Krakowski Festiwal Filmowy jest na ekskluzywnej liście wydarzeń kwalifikujących do Oscara - nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii filmu krótkometrażowego (fabuła, animacja, dokument) i pełnometrażowego filmu dokumentalnego, a także rekomenduje filmy do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach. Festiwal kwalifikuje także do nagród BAFTA w kategoriach krótkiego dokumentu i fabuły.

 

Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach od 29 maja do 5 czerwca w krakowskich kinach oraz od 3 do 12 czerwca 2022 online na terenie całej Polski. [informacja prasowa]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz