czwartek, 21 grudnia 2023

Warner Bros. i Paramount rozmawiają o połączeniu

Dwie wieże, symbole...

To może być jedno z najważniejszych branżowych, medialnych, telewizyjnych, streamingowych i filmowych wydarzeń w historii. Giganci rozrywki, Warner Bros. i Paramount rozmawiają na temat możliwości połączenia obu tych przedsięwzięć.

Skoro Disney kupił Foxa, Amazon jest właścicielem MGM, to dlaczego nie miałoby dojść do połączenia Warnera z Paramountem. Czas wielkich studiów przemija, pozostaną one na pewno w historii, ale dziś inaczej kieruje się rozrywką medialną. Zmiany dzieją się na naszych oczach, rośnie siła serwisów streamingowych, kino straciło i walczy o swoją pozycję, do powiedzenia mają na pewno więcej przedsięwzięcia konsolidujące swoje zasoby. Warner Bros. Discovery od kilku lat powiększa swoje imperium przejmując znaczące medialne przedsięwzięcia, jak Discovery właśnie.

Sporo łączy obu gigantów. Warner i Paramount mają własne serwisy streamingowe, ale tylko połączone mogą wejść do rywalizacji z Disneyem czy Netfliksem. To rozdrobnienie branży jest męczące i bardzo drogie dla przeciętnego użytkownika. Połączeniu Warnera i Paramount daje obu firmom spore możliwości, także dotyczące produkcji filmowej i serialowej.

Bo co wiadomo na pewno? Jak podają zachodnie serwisy dyrektor generalny Warner Bros. David Zaslav spotkał się we wtorek w Nowym Jorku z dyrektorem generalnym Paramount Bobem Bakishem, aby omówić możliwą fuzję. Podczas spotkania, które miało trwać kilka godzin, Zaslav i Bakish rozmawiali o szeregu kwestii, w tym o połączeniu głównych usług transmisji strumieniowej każdej firmy – Paramount+ i Max – aby lepiej konkurować z Netfliksem i Disney+. Dokładnie rzecz ujmując: Warner Bros. Discovery i Paramount chciałyby połączyć swoje aktywa, które obejmują telewizję, film, sport i transmisję strumieniową, aby uzyskać większą skalę i efektywność operacyjną. Mówi się, że WBD i Paramount zatrudniły bankierów, aby zbadali transakcję.

W środę wartość rynkowa Warner Bros. Discovery wynosiła około 28,4 miliarda dolarów, podczas gdy Paramount nieco ponad 10,3 miliarda dolarów, co już na starcie stanowi pewien problem dotyczący skali obu przedsięwzięć. Łącznie jednak jest to majątek wielkości blisko 39 miliardów dolarów, co jest kwotą znaczącą. Z drugiej strony zadłużenie WBD wynosiło na koniec trzeciego kwartału 43,5 miliarda dolarów, a Paramount Global to 15,6 miliarda dolarów.

Jeśli chodzi o film, Warner Bros. Discovery przejmie najwyższej klasy nieruchomości od Paramount Pictures, w tym takie franczyzy filmowe, jak Terminator, Transformers, Mission: Impossible, Top Gun, A Quiet Place, Teenage Mutant Ninja Turtles, Ojciec chrzestny, Paranormal Activity, Franczyzy filmów „Krzyk” i „Star Trek”. W stajni Warner Bros. Pictures znajdują się filmy DC Extended Universe, serie filmów o Harrym Potterze i Władcy Pierścieni.

Oczekuje się, że połączone spółki WBD-Paramount Global również połączą swoją działalność telewizyjną. Oferta telewizji kablowej Warner Bros. Discovery obejmuje CNN, HBO, TNT, TBS, Discovery Channel, Cartoon Network, Food Network, HGTV, TLC i inne. Sieci Paramount obejmują CBS, Comedy Central, MTV, Nickelodeon i BET.

Wiadomo też, że rozmowy między WBD a Paramount są wciąż na wczesnym etapie i transakcja nie jest przesądzona, ale żadna z firm nie chce pozostać zbyt długo na uboczu. Tylko zasadne pozostaje pytanie, kto kupi kogo i na jakich zasadach. WBD wydaje się dziś silniejszy finansowo i medialnie, ale Paramount ciągle ma kilka silnych argumentów przetargowych. To może być bardzo ciekawa fuzja, która mocno namiesza w medialnym układzie na świecie.

To na pewno bardzo odważny krok, za którym kryje się oczywiście poszukiwanie znacznych oszczędności w obu firmach. Trudno oszacować, jak zmieni się struktura zatrudnienia, co będzie z krajową i zagraniczną dystrybucją, co z produkcją filmową i serialową, co z działami newsowymi CNN i CBS News? Dziś pytań jest więcej niż odpowiedzi, sprawa ma na razie charakter rozmów nieoficjalnych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz