poniedziałek, 31 marca 2025

Zaginione prawa do filmu Holland i „Franz”

Podczas festiwalu Script Fiesta, Agnieszka Holland mówiła między innymi o tym, na jakim etapie prac jest jej najnowszy film oraz dlaczego „Całkowite zaćmienie” jest tak rzadko pokazywane w kinach.

Nagrody polskich operatorów. Żal najlepszy

Znani są już laureaci Nagród PSC dla Najlepszych Polskich Autorów Zdjęć Filmowych. Tę najważniejszą dla filmu pełnometrażowego otrzymał Łukasz Żal za „Strefę interesów”.

niedziela, 30 marca 2025

Festiwale i inicjatywy wsparte przez PISF

Polski Instytut Sztuki Filmowej opublikował wyniki sesji 1/2025 w ramach Programów Operacyjnych Edukacja filmowa i Upowszechnianie kultury filmowej, w priorytetach I: Festiwale filmowe, II: Inicjatywy filmowe oraz III: Literatura i czasopisma o filmie. Wiadomo już, które z filmowych wydarzeń otrzymały wsparcie, wiadomo też, kto takiego dofinansowania nie otrzymał.

sobota, 29 marca 2025

Nowy film Andersona ze zwiastunem i kłopotami

Studio Warner Bros. przeżywa jakieś większe problemy, które podyktowane są niedawnymi porażkami ich filmów. Te najnowsze to „Mickey 17” i „Alto Knights”. Czy podobny los spotka nowy film Paula Thomasa Andersona "One Battle After Another". Trwa walka o ostateczną wersję montażową, mówi się o wymianę ludzi odpowiedzialnych za produkcję filmową w WB.

czwartek, 27 marca 2025

Kontrola w SFP wykazała wiele nieprawidłowości

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeprowadziło kontrolę w Stowarzyszeniu Filmowców Polskich, a ta – jak się spodziewano od dawna - wykazała wiele nieprawidłowości. W opracowaniu MKiDN pisze, że to „ważny krok na drodze do uszczelnienia systemu zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i prawami pokrewnymi w Polsce”. Nie pisze o przewidzianych działaniach względem odpowiedzialnych za taki stan rzeczy. SFP operuje znaczącymi kwotami z tantiem, ale po publikacji tego raportu, sens ich wpłacania należy poddać w wątpliwość.

Festiwal Sundance przenosi się do Boulder

Sundance Film Festival przeniesie się do Boulder w stanie Kolorado w 2027 r. W ten sposób dobiegnie końca trwająca dekady współpraca festiwalu z Park City w stanie Utah. Festiwal podpisał 10-letnią umowę z urzędnikami miejskimi Boulder po długich poszukiwaniach nowej bazy operacyjnej. Śnieżna przystań zwyciężyła nad dwoma innymi finalistami: Cincinnati w stanie Ohio oraz Salt Lake City i Park City.

środa, 26 marca 2025

Mistrz poetyckiej animacji laureatem Smoka Smoków

Zdobywca Złotej Palmy w Cannes, francuskiego Cezara oraz Srebrnego i Złotego Smoka na Krakowskim Festiwalu Filmowym, ponownie zagości w stolicy małopolski. Jean-François Laguionie odbierze statuetkę Smoka Smoków oraz poprowadzi masterclass. Wydarzeniu będzie towarzyszyć retrospektywa jego wyjątkowych, niezwykle malarskich animacji.

wtorek, 25 marca 2025

Oni wprowadzą Bonda w przyszłość

To już oficjalna informacja. Amy Pascal i David Heyman podpisali z Amazon/MGM stosowne umowy na produkcję kolejnego filmu o Jamesie Bondzie.

poniedziałek, 24 marca 2025

Chaplin, Budyń, Miyazaki. Filmy o sztuce na MDAG

Szkoda, że nareszcie

Malarstwo, fotografia, muzyka, kino - we wszystkich tych dziedzinach działali artyści i artystki, którzy są bohaterkami_ami filmów walczących o Nos Chopina podczas 22 MDAG. Dziesięć wyjątkowych opowieści o takich postaciach, jak Genesis P-Orridge, Jacek „Budyń” Szymkiewicz, Martin Parr, Amanda Lear, Charlie Chaplin, Hayao Miyazaki czy Wilhelmina Barns-Graham, czeka na publiczność podczas Millennium Docs Against Gravity. To jedna z najważniejszych dla mnie sekcji tego festiwalu.

niedziela, 23 marca 2025

Obcy na ziemi. Widać więcej

W sieci pojawił się fragment serialu „Alien: Earth” i piękne nawiązanie do pierwszego filmu z tego cyklu. Na premierę tej produkcji poczekamy do lata tego roku, ale jeśli serial będzie trzymał taki klimat, to o efekt końcowy jestem spokojny.

Cuaron coraz bliżej Bonda

Amazon/MGM nie będzie zapewne czekał kilka lat na Christophera Nolana i reżyserię nowego filmu o Bondzie powierzy innemu gigantowi kina. Według nieoficjalnych informacji z producentami spotkał się Alfonso Cuaron. I to jest bardzo fajny wybór.

sobota, 22 marca 2025

Marvel się martwi o przyszłość "Avengers"

Dziś informacja dla fanów filmów superbohaterskich i spektakularnych. Pokazywany od niedawna na Netfliksie ładny dla oka i kolorowy „The Electric State” to film bardzo drogi i bardzo... przeciętny. Za jego reżyserię odpowiadają bracia Russo, twórcy dwóch ostatnich części „Avengers”. To oni mają reaktywować ten cykl, ale Marvel zaczyna się bać.

czwartek, 20 marca 2025

„Shoah” w kinie

Podczas II Timeless Film Festival Warsaw upamiętniona zostanie 80. rocznica zakończenia II wojny światowej oraz 80. rocznica wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Organizatorzy zaprezentują monumentalne dzieło Claude'a Lanzmanna – „Shoah”. To niezwykle rzadko prezentowany, dziewięciogodzinny film, który jest jednym z najważniejszych dokumentów poświęconych Zagładzie.

Producent „Matrixa” i „Jokera” bankrutuje

Wygląda na to, że nie zobaczymy już loga firmy produkcyjnej Village Roadshow. Firma ta złożyła w sądzie w Delawere, wniosek o upadłość. Mówimy tu o firmie, która ma na swoim koncie wiele znaczących filmowych produkcji.

Film Darii Kopeć w Annecy

„Basen albo śmierć złotej rybki” w reżyserii Darii Kopiec w oficjalnej selekcji Annecy 2025. To tutaj rozpoczynają się kariery wielu produkcji animowanych, które walczą później między innymi  o Oscary.

Prace na rzecz rozwoju polskiej kinematografii

Polski Instytut Sztuki Filmowej ma odegrać kluczową rolę w realizacji Planu działania na rzecz rozwoju polskiej kinematografii. Założenia tej inicjatywy zaprezentowano przedstawicielom branży filmowej podczas spotkania w Senacie, 18 marca br., któremu przewodziła Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska, a uczestniczyli m.in. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Hanna Wróblewska oraz wiceminister resortu Maciej Wróbel. Polski Instytut Sztuki Filmowej reprezentowała Kamila Dorbach, zastępca dyrektora.

Konkurs Polski na 22. MDAG

To corocznie dla mnie jedna z ważniejszych informacji dotyczących polskiego filmu dokumentalnego. Ogłoszono właśnie skład Konkursu Polskiego 22. Millennium Docs Against Gravity. Zestaw wygląda imponująco, do wcześniej ogłoszonych tytułów dołożono kolejne.

“Bałtyk” Igi Lis otworzy 65. KFF

Organizatorzy 65. Krakowskiego Festiwalu Filmowego wybrali na otwarcie tegorocznego wydarzenia film Igi Lis zatytułowany „Bałtyk”.

wtorek, 18 marca 2025

Nowy film autorki „Poprzedniego życia”

Celine Song zasłużyła na uwagę, bo jej poprzedni film to znakomite „Poprzednie życie”. Co się wydarzy, gdy autorka otrzyma większy budżet i gwiazdy w obsadzie? Odpowiedź na to pytanie poznamy oglądając nadchodzące „Materialist”. Na razie zaprezentowano zwiastun. Film produkuje A24.

Ewa Puszczyńska produkuje serial fabularny

Trwają zdjęcia do nowego serialu „Piekło kobiet” dla platformy Max. Za produkcję odpowiada Ewa Puszczyńska, której filmy od lat zdobywają najważniejsze nagrody na całym świecie. Ewa Puszczyńska ma na swoim koncie prace przy filmach, które zdobyły Oscary, w tym „Ida” czy „Strefa interesów”. Reżyserką serialu jest Anna Maliszewska („Tata”, „Infamia”).

Ruszył XVII Konkurs ZFF Pomerania Film

Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film ogłosił nabór do XVII edycji konkursu na wsparcie produkcji filmowej. Do rozdysponowania jest aż 600 tysięcy złotych! Aplikacje można składać do 23 kwietnia 2025 roku.

poniedziałek, 17 marca 2025

„Mickey 17” – odważnie, ale bez serca

Joon-ho Bong zaliczył poważną wpadkę. Jego „Mickey 17” to niespełnione, choć odważne, filmowe przedsięwzięcie z gatunku SF. Mając ponad 100 mln dolarów budżetu, wykreowano interesujący świat i jego otoczenie, ale nie wykreowano emocjonującej opowieści. Ten film nudzi, zamiast wciągać i fascynować.

O’Brien powróci na Oscary, Glaser na Globy

Dobrze przyjęto występ Conana O’Briena w roli prowadzącego tegoroczne Oscary. Ten komik i gospodarz talk-show powróci więc za rok, aby poprowadzić 98. galę wręczenia Oscarów. Z pracy Nikki Glaser są też zadowoleni organizatorzy Złotych Globów. Ona też powróci do roli prowadzącej w 2026 roku.

niedziela, 16 marca 2025

Retrospektywy Cousinsa i Munka na 22. MDAG

Głębokie spojrzenie na historię sztuki oraz kina, jakie oferuje Mark Cousins oraz racjonalna wizja Polski oczami Andrzeja Munka. Te dwie perspektywy wybrzmią szczególnie mocno w czasie 22. Millennium Docs Against Gravity.

Człowiek słoń znowu w filmie

Nakręcony przez Davida Lyncha w 1980 roku „Człowiek słoń”, to do dzisiaj bardzo mocne i wartościowe filmowe doświadczenie. Czy potrzebujemy nowej wersji tej historii? Taki film przygotowuje Jack Huston, wnuk Johna Hustona.

„Mickey 17”, czyli jak zabić film w kinie

Jak informują zachodnie media premiera cyfrowa i internetowa filmu „Mickey 17”, odbędzie się już 18 dni po kinowym debiucie. Warner liczy na odrobienie strat i uratowanie inwestycji.

Scenariusz „Gorączki 2” gotowy. Studio się boi

Media na świecie piszą o sytuacji związane z możliwym powstaniem filmu „Gorączka 2”. W tym roku mija 30 lat od premiery klasyka, który ma dziś mnóstwo fanów. Michael Mann na początku stycznia złożył w studiu Warner Bros. scenariusz drugiej części, ale wygląda na to, że decydujący o finansowaniu księgowi, nie chcą dać produkcji zielonego światła. Budżet jest za duży, ryzyko ogromne, a porażka finansowa „Mickey 17” zabije wszystkie ambitniejsze plany w WB.

„Emilia Perez” na otwartej wojnie o Oscara

Oscarowe zawirowania związane z „Emilią Perez” są dziś podstawą wielu analiz. W mojej ocenie to najlepszy film 2024 roku, ale w tym całym zamieszaniu, już nie chodzi o kino. Jacques Audiard z walki o Oscara wyszedł poturbowany, jego film na tym stracił, wielu widzów zapewne nie chciał go oglądać w kinach, bo nasłuchało się wielu krążących niepochlebnych opinii. Obserwowałem to z pierwszego rzędu, bo pracuję w kinach. „Emilia Perez” zasłużyła na wszystkie Oscary tego świata, a przegrana z „I’m Still Here” to jakiś żart...

piątek, 14 marca 2025

Nowa wersja „Żołnierzy kosmosu” z Blomkampem

Już od jakiegoś czasu pisano o planie nakręcenia nowej wersji „Żołnierzy kosmosu”. Pamiętny oryginał Paula Verhoevena bardzo się zestarzał. Nową wersję wyreżyseruje Neill Blomkamp, twórca „Dystryktu 9”. Jeśli nie ugnie się producentom z Sony, to może wyciśnie z tego świetne kino wojenne, dziejące się w kosmosie.

Film roku? Zwiastun „The Life of Chuck”

„The Life of Chuck” wygrał zeszłoroczny festiwal w Toronto, ale nie wziął udziału w rywalizacji Oscarowej, jak można było się spodziewać. Firma Neon zadecydowała na przełożenie premiery na 2025 rok i podjęcie walki o Oscary w zbliżającym się sezonie. Decyzja okazała się słuszna, bo Neon wygrał przecież głównego Oscara filmem „Anora”. „The Life of Chuck” zapowiada się znakomicie, właśnie pojawił się zwiastun.

Ted Lasso powróci z 4. sezonem

Trener Ted Lasso powróci w 4. sezonie tego znakomitego serialu. To spora niespodzianka, bo po 3. sezonie zapowiadano pożegnanie z tym bohaterem. I pytanie brzmi, czy twórcy utrzymają poziom poprzednich sezonów? W kolejnym sezonie powróci też Jason Sudeikis.

czwartek, 13 marca 2025

Sieci kin przestają płacić część tantiem

Po wyroku Sądu Najwyższego w sporze o tantiemy między Cinema City Poland a organizacją filmowców sieci kin poszły za ciosem. Helios wypowiedział umowę SFP–ZAPA, a Cinema City ZAIKS-owi – wynika z informacji „Rzeczpospolitej”.

Dobre otwarcie dla polskich dokumentów

Trzy światowe premiery w międzynarodowych konkursach i pokaz „Gościa” autorstwa Zvika Gregory’ego Portnoya i Zuzanny Solakiewicz znalazły się w programie prestiżowego festiwalu Visions du Reél. W konkursie Burning Lights po raz pierwszy zostanie pokazany „Wielki szef” Tomasza Wolskiego, a konkursie średnio- i krótkometrażowym o laury ubiegać się będzie „Miasto, które odjechało” Grzegorza Piekarskiego i Natalii Pietsch oraz „Kumotry” Emilii Śniegoskiej. To bardzo dobry start dla polskich dokumentów 2025 roku.

środa, 12 marca 2025

Proza Schulza wg braci Quay w kinach

„Sanatorium Pod Klepsydrą według Braci Quay” to odważna adaptacja prozy Brunona Schulza autorstwa legendarnych twórców animacji. Wielbicielem ich talentu jest m.in. Christopher Nolan, który poświęcił im jedyny stworzony przez siebie dokument. Polska premiera nowej adaptacji prozy Schulza odbędzie się na Timeless Film Festival Warsaw (7-14 kwietnia).

poniedziałek, 10 marca 2025

Orły 2025. „Dziewczyna z igłą” z 11 nagrodami

Polska Akademia Filmowa ogłosiła laureatów swoich Orłów – Polskich Nagród Filmowych. W 11 kategoriach triumfowała „Dziewczyna z igłą” w reżyserii Magnusa von Horna, która zdobyła nagrodę dla najlepszego filmu roku. Za główne role nagrody zdobyli Vic Carmen Sonne za „Dziewczynę z igłą” i Filip Pławiak za „Białą odwagę”. To była bardzo międzynarodowa gala, na której pojawił się między innymi (na ekranie) Steven Spielberg, który gratulował Allanowi Starskiemu Orła za Osiągnięcia Życia.

niedziela, 9 marca 2025

Najlepsze scenariusze i montaże w polskim kinie

Swoje doroczne nagrody przyznały Gildie skupiające ludzi tworzących scenariusze i montujących filmy. Wśród docenionych znalazły się m.in. "Kos" i "Wanda Rutkiewicz. Ostatnia wyprawa".

sobota, 8 marca 2025

Orły 2025. Dla kogo nagrody?

Skoro przed Oscarami typowałem laureatów, to wypada poddać ocenie także kandydatów do Orłów – Polskich Nagród Filmowych. To wydarzenie podsumowujące filmowy rok, a jego oficjalny finał odbędzie się w poniedziałek 10 marca. Oto moi faworyci Orłów 2025 i przemyślenia na temat tegorocznej edycji, która jest bardzo Oscarowa.

piątek, 7 marca 2025

„Mulholland Drive” 4K w kinach w maju

Najpierw szeroki przegląd filmu Davida Lyncha w trakcie Timeless Film Festival, a niedługo potem ogólnopolska premiera kinowa „Mulholland Drive” w 4K. Lynch wraca do kin w Polsce.

Komasa nakręci gotycki horror w Polsce

Aurum Film i Jan Komasa podpisali przełomową dla obu stron umowę, która w ramach polskiego rynku wyznacza nowy model współpracy na linii producent – twórca. Komasa otrzymał swobodę twórczą, a jego pierwszy projekt dla tej firmy to filmowa wersja „Balladyny”, która stworzona zostanie w stylu gotyckiego horroru.

czwartek, 6 marca 2025

Przyszłość Bonda. Jeśli nie Nolan...

Robi się bardzo ciekawie wokół przyszłości James Bonda. Przed laty Christopher Nolan był blisko wyreżyserowania kolejnego filmu z tej serii, ale producentka Barbara Broccoli nie chciała się zgodzić, aby reżyser miał prawo do ostatecznej wersji montażowej. Dziś Broccoli to przeszłość w temacie Bonda, a Amazon potrzebuje spektakularnego otwarcia.

„Prawdziwy ból” na DVD i Blu-ray w Polsce

Na 14 marca zapowiadana jest w Polsce premiera Blu-ray i DVD filmu „Prawdziwy ból”, w reżyserii Jessego Eisenberga. Kilka dni temu rola Kierana Culkina doceniona została Oscarem.

Pawlikowski i Berger razem

Paweł Pawlikowski i Edward Berger łączą siły. Nasz twórca powraca do kina pierwszym filmem od czasu „Zimnej wojny”. Berger niedawno pokazał światu „Konklawe”, a dwa lata temu stworzył wybitne „Na Zachodzie bez zmian”. Ich wspólny projekt nosi tytuł „Vaterland”. I jakby tego było mało, w najbliższy weekend Pawlikowski zaprezentuje światu film krótkometrażowy zatytułowany „Muse”.

środa, 5 marca 2025

Jesse Eisenberg z polskim paszportem

Przy okazji swojej wizyty w Stanach Zjednoczonych, prezydent Andrzej Duda wręczył polski paszport Jesse'emu Eisenbergowi. Dwukrotnie nominowany do Oscara aktor, reżyser i scenarzysta starał się o obywatelstwo naszego kraju od 2023 roku. Kluczowa w tej decyzji okazała się praca nad filmem "Prawdziwy ból", do którego zdjęcia powstawały w Polsce.

Allan Starski laureatem Orła za Osiągnięcia Życia

Allan Starski został pierwszym Laureatem 27. Orłów, Polskich Nagród Filmowych. Nazwisko twórcy, który już w poniedziałek 10 marca na uroczystej gali w Teatrze Polskim odbierze statuetkę Orła za Osiągnięcia Życia, zostało ogłoszone podczas uroczystego spotkania z Nominowanymi do nagród Polskiej Akademii Filmowej.

wtorek, 4 marca 2025

Filmy z autorskimi narracjami w całej Polsce

7 marca oficjalnie w kinach studyjnych w Polsce rozpoczyna się ogólnopolska dystrybucja filmów z autorskimi narracjami, których autorkami i autorami są m.in. Dorota Masłowska, Artur Andrus, Agnieszka Wolny-Hamkało i Bartek Kędzierski. Do Szczecina i kina Pionier 1907, wydarzenie to zawita od 14 marca.

Oglądalność Oscarów spadła/wzrosła

Jak wynika z danych Disneya, w niedzielny wieczór 97. ceremonia wręczenia Oscarów przyciągnęła przed telewizory 18,07 mln amerykańskich widzów, którzy śledzili to wydarzenie na kanałach ABC i Hulu. Aktualizacja. Dane końcowe są bardziej optymistyczne.

poniedziałek, 3 marca 2025

Adrien Brody z rekordem Oscarowym

Nie tylko Sean Baker za „Anorę” pobił/wyrównał Oscarowy rekord. Wygląda na to, że nieświadomie do historii zapisał się też zdobywca Oscara za główną rolę męską Adrien Brody, który wygłosił najdłuższe przemówienie w historii Oscarów.

„100 dni do matury” z mocnym otwarciem w kinach

Film „100 dni do matury”, zrealizowany we współpracy z Ekipą, przyciągnął do kin w premierowy weekend 324 tysiące widzów. Tym samym jest to najlepszy wynik premierowego weekendu wyświetlania w tegorocznym box office. To kolejny film, który z powodzeniem korzysta z popularności youtuberów. Oby tylko Ekipa nie wpadła w kłopoty Buddy. 

Oscary 2025. „Anora” najlepszym filmem

„Anora” zdobyła Oscara dla najlepszego filmu roku, a stojący za nią Sean Baker odebrał w sumie cztery z pięciu Oscarów przyznanych tej produkcji (produkcja, reżyseria, scenariusz oryginalny i montaż). Grająca w „Anorze” Mikey Madison zdobyła Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej. Wśród aktorów pierwszoplanowych zwyciężył Adrien Brody, za rolę w „The Brutalist”. Ten monumentalny film zdobył w sumie trzy Oscary, także za zdjęcia i muzykę. Kieran Culkin za „Prawdziwy ból” i Zoe Saldaña za „Emilię Perez” otrzymali Oscary za role drugoplanowe. Wśród filmów międzynarodowych wygrał brazylijski "I'm Still Here", wśród pełnometrażowych animacji "Flow".

niedziela, 2 marca 2025

RANKING FILMÓW OSCAROWYCH 2000-2024

Na setną edycję Oscarów zaprezentuję szeroki ranking filmów, które zdobyły nagrody w kategorii Najlepszy Film. Dziś lista filmowa z ostatnich 25 lat.