środa, 26 marca 2025

Mistrz poetyckiej animacji laureatem Smoka Smoków

Zdobywca Złotej Palmy w Cannes, francuskiego Cezara oraz Srebrnego i Złotego Smoka na Krakowskim Festiwalu Filmowym, ponownie zagości w stolicy małopolski. Jean-François Laguionie odbierze statuetkę Smoka Smoków oraz poprowadzi masterclass. Wydarzeniu będzie towarzyszyć retrospektywa jego wyjątkowych, niezwykle malarskich animacji.

Decyzją Rady Programowej Krakowskiego Festiwalu Filmowego laureatem Smoka Smoków za rok 2025 jest francuski mistrz animacji Jean-François Laguionie. Pracując nieprzerwanie od 60 lat wciąż odkrywa nowe kompozycyjne możliwości tworzenia rysunkowych fabuł. Za swoje wczesne filmy – “Arka Noego”, Srebrny Smok 1967; “Przypadkowa bomba”, Złoty Smok 1969 – otrzymywał nagrody na Krakowskim Festiwalu Filmowym; za “Wiosłując przez Atlantyk” (1978) zdobył Złotą Palmę w Cannes; jego najnowszy film, pełnometrażowy “Łódź w ogrodzie” wchodzi na ekrany w roku bieżącym. –  decyzję uzasadnia Tadeusz Lubelski, przewodniczący Rady Programowej KFF.

Jean-François Laguionie urodził się w 1939 roku, w Besançon we Francji, zajmował się rysunkiem, malarstwem i teatrem. Początkowo studiował scenografię teatralną na École de la rue Blanche w Paryżu. Później w stolicy Francji uczył się aktorstwa, gdzie w 1963 roku poznał Paula Grimaulta (1904-1994), jednego z najważniejszych w kraju reżyserów filmów animowanych. To spotkanie sprawiło, że reżyser postanowił zmienić ścieżkę swojego artystycznego rozwoju. Grimault stał się jego mentorem, udostępnił mu studio filmowe, uczył go nie tylko technik animacji, ale też sposobów konstruowania narracji. Przede wszystkim pokazał Laguioniemu, że film animowany nie musi być tylko rozrywką, a może być sztuką opowiadającą o ludziach i uczuciach.

Francuski twórca łączy w swoich dziełach inspiracje surrealistyczne i impresjonistyczne, tworząc unikatowe światy wizualne. Jego artystyczny styl, ukształtowany przez malarstwo (szczególnie technikę gwaszu), cechuje się wyrazistymi kolorami, grą światła i cienia oraz baśniowymi krajobrazami, w których szczególne miejsce zajmują morza i oceany. Woda i morskie podróże stanowią centralny element jego twórczości - od debiutanckiej "Damy i wiolonczelisty" (1965), przez nagrodzony Cezarem "Wiosłując przez Atlantyk" (1978), po nowsze produkcje jak "Louise nad morzem" (2016) i "Łódź w ogrodzie" (2024). Statki i łodzie w jego filmach symbolizują relację człowieka z naturą oraz są pretekstem do eksplorowania związków międzyludzkich.

Obok motywów akwatycznych, nie brak w jego filmach metafory społecznej i politycznej. W "Masce diabła" (1976) przedstawia mechanizmy władzy opartej na strachu, "Przypadkowa bomba" (1969) piętnuje absurdy wojny, a "Obraz" (2011) to alegoria społecznego rozwarstwienia.

Mimo uznania dla jego krótkometrażowych animacji, dopiero filmy pełnometrażowe przyniosły Laguioniemu szerszą rozpoznawalność. Jego twórczość obejmuje zarówno produkcję dla młodszej widowni ("Skarb piratów", "Podróż księcia"), jak i bardziej refleksyjne dzieła dla dorosłych. Niezależnie od długości i adresata, filmy Laguioniego pozostają wierne jego charakterystycznemu stylowi, łącząc mądrość przekazu z abstrakcyjnym humorem i poetycką wyobraźnią.

Reżyser przyjedzie do Krakowa i poprowadzi masterclass.

Nie mogę się doczekać, aby ponownie zobaczyć Kraków, czterdzieści lat po mojej ostatniej wizycie. Nie wiem, jak wyrazić radość, jaką sprawia mi ta nagroda. Przywołuje ciepłe wspomnienia o waszym kraju, waszym mieście i przyjaciołach, których poznałem na waszym festiwalu wiele lat temu, takich jak Daniel Sczechura i Raoul Servais… Jestem zaszczycony otrzymaniem Smoka Smoków, ponieważ właśnie skończyłem swój najnowszy film "Łódź w ogrodzie", który tak naprawdę będzie moim ostatnim. To będzie świetny sposób na zakończenie mojej kariery! -  komentuje wzruszony Jean-François Laguionie.

Retrospektywa filmów Jean-François Laguionie:

            Dama i wiolonczelista / The Lady and the Cellist, reż. Jean-François Laguionie, Francja, 7’, 1965

            Arka Noego / Noah’s Ark, reż. Jean-François Laguionie, Francja, 10’, 1967

            Przypadkowa bomba / A Random Bomb, reż. Jean-François Laguionie, Francja, 8’, 1969

            Wiosłując przez Atlantyk / Rowing Across the Atlantic, reż. Jean-François Laguionie, Francja, 24’, 1978

            Maska diabła / The Mask of the Devil, reż. Jean-François Laguionie, Francja, 11’, 1979

            Gwen i Księga piasku / Gwen, or the Book of Sand, reż. Jean-François Laguionie, Francja, 67’, 1985

            Małpia baśń / A Monkey’s Tale, reż. Jean-François Laguionie, Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Węgry, 80’, 1999

            Obraz / The Painting, reż. Jean-François Laguionie, Francja, Belgia, Kanada, 80’, 2011

            Louise nad morzem / Louise by the Shore, reż. Jean-François Laguionie, Francja, Belgia, Kanada, 75’, 2016

            Łódź w ogrodzie / A Boat in the Garden, reż. Jean-François Laguionie, Francja, Luksemburg, 75’, 2024

Nagroda Smok Smoków, przyznana w tym roku po raz 30, to najwyższe wyróżnienie Rady Programowej Krakowskiej Fundacji Filmowej, organizatora Krakowskiego Festiwalu Filmowego, jako wyraz uznania za wkład w rozwój światowej kinematografii w dziedzinie filmu dokumentalnego i animowanego. Wśród dotychczasowych laureatów znalazło się wielu znamienitych twórców m.in. Werner Herzog, Priit Pärn, Kazimierz Karabasz, Bohdan Kosiński, Bogdan Dziworski, Allan King, Albert Maysles, Jonas Mekas, Helena Trestíková, Stephen i Timothy Quay, Raoul Servais, Jerzy Kucia, Paul Driessen, Caroline Leaf, Michael Dudok de Wit, Jacek Petrycki i Godfrey Reggio.

65. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w kinach od 25 maja do 1 czerwca 2025 roku oraz od 30 maja do 15 czerwca online na KFF VOD. [informacja prasowa]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz