poniedziałek, 4 czerwca 2018

Uwolnić Olega Sencowa. Podpisz petycję


Do 15 czerwca podpisać można petycję w sprawie uwolnienia reżysera Olega Sencowa oraz innych ukraińskich więźniów politycznych przetrzymywanych w Rosji.

Reżyser został aresztowany przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa Rosji w maju 2014 roku, zaraz po aneksji Krymu przez Rosję. W sierpniu 2015 roku został skazany w Rosji na 20 lat kolonii karnej za domniemane przygotowywanie zamachów terrorystycznych na zaanektowanym Krymie. Reżyser odrzuca te oskarżenia. Twierdzi, że postępowanie karne przeciwko niemu ma charakter polityczny. Utrzymuje też, że rosyjski sąd nie ma jurysdykcji do orzekania w tej sprawie. Również kraje zachodnie i władze w Kijowie krytykowały jego proces, oceniając, że ma podłoże polityczne.

Pochodzący z Krymu Sencow był zdecydowanym przeciwnikiem dokonanej w marcu 2014 roku przez Rosję aneksji półwyspu. O jego uwolnienie niejednokrotnie apelowało międzynarodowe środowisko twórców filmowych, m.in. Agnieszka Holland, Pedro Almodóvar, Roberto Benigni, Stephen Daldry, Aki Kaurismäki, Ken Loach, Mike Leigh, Volker Schlöndorff, Béla Tarr, Wim Wenders, a nawet Nikita Michałkow. W sprawę zaangażowała się także m.in. organizacja Amnesty International. We wrześniu 2017 roku Sencowa przewieziono z kolonii karnej w Jakucji do Irkucka, gdzie wtrącono go do piwnicznej celi tamtejszego aresztu śledczego. Areszt Śledczy nr 1 w Irkucku to najstarsze więzienie tego syberyjskiego miasta. Obecnie Sencow przebywa w kolonii "Biały niedźwiedź", która znajduje się w Jamalsko-Nienieckim Okręgu Autonomicznym na północy Rosji.

Wśród twórców petycji "Wolność dla ukraińskich więźniów Kremla" znaleźli się m.in. noblistka Herta Müller, tegoroczna laureatka Nagrody Bookera Olga Tokarczuk, reżyserka Agnieszka Holland, doradczyni prezydenta Andrzeja Dudy Zofia Romaszewska czy Andrzej Stasiuk.

14 maja Sencow ogłosił głodówkę. Reżyser żąda uwolnienia 64 obywateli Ukrainy uwięzionych z powodów politycznych w aresztach i koloniach karnych w Rosji. W jego wiadomości nie było wzmianki o uwolnieniu jego samego. [źródło Onet.pl]

TREŚĆ PETYCJI

My, niżej podpisani, apelujemy o podjęcie natychmiastowych i zdecydowanych kroków w celu uwolnienia obywateli Ukrainy, skazanych w Rosji w sfingowanych procesach politycznych z naruszeniem wszelkich norm prawa międzynarodowego. Jest to moment szczególny ze względu na bezterminową głodówkę ogłoszoną przez jednego z więźniów, Ołeha Sencowa.

Ołeh Sencow jest znanym ukraińskim reżyserem filmowym pochodzącym z Krymu. Był uczestnikiem Euromajdanu, a po aneksji Półwyspu Krymskiego aktywnie występował przeciwko agresji Rosji na Ukrainę. Został aresztowany i na podstawie sfabrykowanych dowodów oraz wymuszonych torturami zeznań współoskarżonych został skazany na 20 lat więzienia. Później Hennadij Afanasjew opisał straszliwe tortury, którym go poddano, by wymusić zeznania przeciwko tzw. grupie terrorystycznej Sencowa. Sam Ołeh nigdy nie przyznał się do zarzucanych mu czynów. Szereg organizacji międzynarodowych, w tym Amnesty International, wyrok uznało za niesprawiedliwy, a zarzuty za bezpodstawne. Unia Europejska również wydała oświadczenie, w którym wzywa do „natychmiastowego uwolnienia wszystkich obywateli Ukrainy bezprawnie przetrzymywanych w Rosji i na Półwyspie Krymskim”.

W podobnych okolicznościach w ostatnich latach do więzień i łagrów Federacji Rosyjskiej trafiło i nadal tam przebywa 64 Ukraińców. Podejmując 14 maja protest głodowy, Ołeh Sencow napisał: "Jedynym warunkiem jej przerwania jest uwolnienie wszystkich ukraińskich więźniów politycznych znajdujących się na terytorium Federacji Rosyjskiej".

Václav Havel, jeden z symboli oporu antytotalitarnego, powiedział: „Nadzieja nie jest przekonaniem, że coś się dobrze zakończy, lecz pewnością, że coś ma sens, bez względu na to, jaki będzie tego ostateczny rezultat”. Podziwiając odwagę i determinację Ołeha, liczymy, że presja instytucji międzynarodowych przyczyni się do ocalenia życia Sencowa i uwolnienia ukraińskich zakładników Kremla.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz