niedziela, 14 września 2014

Oscary 2015. "The Imitation Game" wygrywa w Toronto. Droga do Oscara otwarta


Już kilka dni temu było wiadomo, że "The Imitation Game" staje się jednym z najpoważniejszych kandydatów do przyszłorocznych Oscarów. Potwierdzeniem tego jest Nagroda Publiczności festiwalu w Toronto. W Toronto doceniono też nowy film Kevina Smitha oraz odnotowano świetny powrót twórców "Rekin kontra Orzeł".

Oscarowe szansę historycznego filmu opowiadającego o słynnym brytyjskim matematyku, który przyczynił się do rozszyfrowania Enigmy, a po wojnie był szykanowany za swój homoseksualizm, wzrosły znacząco. Przede wszystkim dlatego, że pięciu laureatów Nagrody Publiczności z Toronto, z sukcesem sięgało po Oscara dla najlepszego filmu, w tym zeszłoroczny "Zniewolony. 12 Years a Slave". Wcześniej obie nagrody zdobyły: "Jak zostać królem", "Slumdog. Milioner z ulicy", "American Beauty" oraz lata temu "Rydwany ognia". Filmy docenione Nagrodą Publiczności w Toronto przyniosły produkcjom 122 nominacje do Oscara, w tym 12 w kategorii Najlepszy Film oraz 9 w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. Wysoko w Toronto została oceniona w zeszłym roku "Ida", dziś jeden z oscarowych kandydatów wśród filmów nieanglojęzycznych. Festiwal w Toronto nie przyznaje regulaminowych nagród i właśnie wyróżnienie publiczności jest tutaj najcenniejszym okazaniem uznania.

W "The Imitation Game" główną rolę gra Benedict Cumberbatch (także "12 Years a Slave"), a partneruje mu m.in. Keira Knightley. To pierwszy angielskojęzyczny film norweskiego reżysera Mortena Tylduma, autora znanego w Polsce ze stworzenia "Łowców głów". Dystrybutorem filmu w USA jest Weinstein Co., które w Toronto cieszyło się już ze zwycięstwa "Jak zostać królem" oraz "Poradnika pozytywnego myślenia".

"The Imitation Game" ma się pojawić w polskich kinach 5 grudnia.

Tegoroczna publiczność festiwalu w Toronto bardzo wysoko oceniła także: "Foxcatcher", "Nightcrawler", "The Theory of Everything" oraz "Wild".

I jeszcze pełna lista nagrodzonych w tym roku w Toronto (w oryginale).

People's Choice Award: "The Imitation Game," Directed by Morten Tyldum
First Runner Up: "Learning to Drive," Directed by Isable Coixet
Second Runner Up: "St. Vincent," Directed by Theodore Melfi

People's Choice Award For Documentary: "Beats of the Antonov," Directed by Hajooj Kuka
First Runner Up: "Do I Sound Gay?," Directed by David Thorpe
Second Runner Up: "Seymour: An Introduction," Directed by Ethan Hawke

People's Choice Award For Midnight Madness: "What We Do in the Shadows," Directed by Taika Waititi and Jemaine Clement
First Runner Up: "Tusk," Directed by Kevin Smith

Second Runner Up: "Big Game," Directed by Jalmari Helander