czwartek, 11 września 2014

Nowe filmy Antoniak i Kolskiego na Camerimage 2014

Strefa nagości
Znane są już tytuły polskich filmów, które zostaną zaprezentowane w Konkursie Głównym oraz Konkursie Filmów Polskich 22. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage. Będzie tutaj kilka tytułów, których nie zobaczymy w Gdyni, w tym m.in. nowy film Jana Jakuba Kolskiego. Pokazana też zostanie oczekiwana "Strefa nagości" Urszuli Antoniak.

Poniżej informacja prasowa dotycząca polskich filmów na festiwalu Camerimage. Zdjęcia do dwóch z nich są autorstwa Piotra Sobocińskiego Jr., a jego "Bogowie" powalczą o Złotą Żabę.

KONKURS GŁÓWNY

Bogowie
Film opowiada o początkach kariery słynnego kardiochirurga Zbigniewa Religi, który w roku 1985 przeprowadził pierwszy udany zabieg przeszczepienia serca w Polsce.
Tytuł angielski: Gods
Reżyseria: Łukasz Palkowski
Zdjęcia: Piotr Sobociński Jr.
Produkcja: Watchout Productions
Dystrybucja w Polsce: Next Film/Agora

Obce ciało
Angelo i Kasia poznali się we Włoszech w grupie modlitewnej Focolari, gdzie połączyła ich miłość i wiara w Boga. Ich związek przerywa powrót dziewczyny do Polski i decyzja o wstąpieniu do klasztoru. Angelo przyjeżdża do Warszawy, chce nakłonić Kasię do zmiany zdania. Czekając na jej decyzję, podejmuje pracę w międzynarodowej korporacji. Firmą zarządza bezwzględna i cyniczna Kris przy pomocy swojej asystentki Miry. W korporacyjnej rzeczywistości głęboko wierzący Angelo staje się ofiarą drwin i mobbingu. Kris, wykorzystując swoją władzę, bawi się nim i chce zmusić do złamania zasad moralnych, ale jednocześnie jest zafascynowana jego wiarą.
Tytuł angielski: The Foreign Body
Reżyseria: Krzysztof Zanussi
Zdjęcia: Piotr Niemyjski
Produkcja: Studio Filmowe TOR
Dystrybucja w Polsce: Kino Świat

Onirica - Psie pole
Treścią filmu są wizje Adama, poety, który w wypadku samochodowym stracił najbliższego przyjaciela i swoją ukochaną. W tężejącej atmosferze na dramat osobisty nakłada się tragedia narodu. Jest rok 2010 - „rok biblijny” w Polsce: powodzie, pożary, osuwająca się ziemia i katastrofa samolotu prezydenckiego. Adam porzuca pracę wykładowcy literatury symbolicznej na uczelni i zostaje kasjerem w supermarkecie. Ale tak naprawdę chce tylko spać, uciekając od bolesnej rzeczywistości. Jedyną lekturą tego mrocznego czasu staje się "Boska Komedia" Dantego. I to jej fragmenty nadają sens codzienności...
Tytuł angielski: Field of Dogs
Reżyseria: Lech Majewski
Zdjęcia: Paweł Tybora
Produkcja: Stowarzyszenie Twórców i Mecenasów Kultury i Nauki Angelus Silesius
Dystrybucja w Polsce: Stowarzyszenie Twórców i Mecenasów Kultury i Nauki Angelus Silesius

Kolejne filmy zakwalifikowane do Konkursu Głównego oraz pozostałych konkursów 22. edycji Camerimage zostaną ogłoszone w przyszłym miesiącu.

**********

KONKURS FILMÓW POLSKICH

Hardkor Disko
"Hardkor” to określenie naszych czasów, które weszło do języka potocznego jako coś zaskakującego, brutalnego i bezwzględnego, a z drugiej strony atrakcyjnego i nęcącego niebezpieczeństwem. Zaś „disko” to coś z zeszłej epoki, to hasło pokolenia naszych rodziców, z którego bije specyficzna nostalgia. Marcin dowiaduje się pewnej bardzo ważnej informacji dotyczącej swojej przeszłości, która uświadamia mu jego prawdziwą tożsamość. Przyjeżdża do dużego miasta, żeby rozliczyć się z nową rzeczywistością i dokonać zemsty. Nieoczekiwanie spotyka Olę, która okazuje się być mu niezwykle bliska. Marcin wkracza w środowisko dziewczyny składające się z mocnych używek, imprez artystycznej bohemy i nielegalnych wyścigów samochodów. Pomimo wahań w końcu wypełnia plan. Nie potrafi jednak sprostać uczuciu, które – na przekór łączącym ich więzom – zrodziło się pomiędzy nim a dziewczyną.
Tytuł angielski: Hardkor Disko
Reżyseria: Krzysztof Skonieczny
Zdjęcia: Kacper Fertacz
Produkcja: głębokiOFF
Dystrybucja w Polsce: Gutek Film

Jack Strong
Pułkownik Ryszard Kukliński ma dostęp do najtajniejszych akt Układu Warszawskiego. Kiedy dowiaduje się o poufnych planach, które mogą doprowadzić do wybuchu III wojny światowej, postanawia działać. Podejmuje współpracę z CIA. Funkcjonując w samym środku systemu sowieckiego jest skazany na samotną walkę, o której nie może powiedzieć nawet własnej żonie. Jak długo będzie mógł działać za plecami KGB? Przekazując Amerykanom tajne dokumenty wie, że ryzykuje życiem. Nie tylko swoim, ale także swoich synów i żony. Kiedy w walce o wolność zaryzykuje wszystko, wszystko może stracić.
Tytuł angielski: Jack Strong
Reżyseria: Władysław Pasikowski
Zdjęcia: Magdalena Górka
Produkcja: Scorpio Studio
Dystrybucja w Polsce: Scorpio Studio

Letnie przesilenie
Romek i Guido mają po siedemnaście lat i przed sobą całe życie. Ich marzenia nie różnią się od marzeń innych nastolatków – chcą słuchać muzyki, tańczyć swinga, umawiać się z dziewczynami. Gdyby nie okoliczności, mogliby być najlepszymi kumplami. Niestety, spotykają się w 1943 roku. Guido służy w oddziale niemieckiej żandarmerii stacjonującym na polskiej prowincji. Romek pomaga samotnej matce, pracując jako pomocnik kolejarza. Pewnego dnia to, co było dotąd w tle, dosięga także ich. Brutalnie wdziera się w ich życie. Na pierwszy plan wysuwają się obowiązki, a strach odbiera im wszystko, co do tej pory dawało radość.
Tytuł angielski: Summer Solstice
Reżyseria: Michał Rogalski
Zdjęcia: Jerzy Zieliński
Produkcja: Prasa i Film Sp. z o.o.
Dystrybucja w Polsce: Prasa i Film Sp. z o.o.

Miasto 44
Opowieść o młodych, pełnych życia i namiętności warszawiakach. Głównych bohaterów filmu poznajemy na krótko przed wybuchem powstania. Konspiracja to dla nich nie tylko patriotyczny obowiązek, ale i młodzieńcza przygoda. Jedna z najbardziej oczekiwanych i największych polskich produkcji ostatnich lat. Film Jana Komasy, twórcy wielokrotnie nagrodzonego kinowego przeboju „Sala samobójców”, to zrealizowana z rozmachem uniwersalna opowieść o miłości, młodości, odwadze i poświęceniu, rozgrywająca się w czasie Powstania Warszawskiego.
Tytuł angielski: Warsaw 44
Reżyseria: Jan Komasa
Zdjęcia: Marian Prokop
Produkcja: Akson Studio
Dystrybucja w Polsce: Kino Świat

Obietnica
Lila i Janek, uczniowie wielkomiejskiego liceum, należą do generacji, która komunikuje się głównie przez Skype’a i Facebooka. Wraz z przyjaciółmi korzystają z życia na całego. Imprezują, eksperymentują z alkoholem i marihuaną. Jednak pewnego dnia Lila nieoczekiwanie zrywa z Jankiem, oskarżając go o zdradę. Zakochany chłopak będzie musiał zapłacić wysoką cenę za niewinny błąd. Jeśli spełni obietnicę, którą wymogła na nim dziewczyna, nic już nie będzie takie jak przedtem…
Tytuł angielski: The Word
Reżyseria: Anna Kazejak
Zdjęcia: Klaudiusz Dwulik
Produkcja: Opus Film
Dystrybucja w Polsce: Kino Świat

Serce, serduszko i wyprawa na koniec świata
Film opowiada o dziewczynce z bieszczadzkiego Domu Dziecka, która zafascynowana jest baletem. Postanawia uciec i razem z zaprzyjaźnioną wychowawczynią ruszają z Bieszczadów nad morze, by zdążyć na egzaminy do jednej ze szkół baletowych.
Tytuł angielski: The Heart and The Sweetheart
Reżyseria: Jan Jakub Kolski
Zdjęcia: Piotr Lenar
Produkcja: Studio Filmowe Tramway
Dystrybucja w Polsce: Next Film

Strefa nagości
"Strefa nagości" opowiada o miłości pomiędzy dwoma 15-letnimi dziewczynami, z których jedna jest Holenderką, a druga Muzułmanką. Dziecięce okrucieństwo i sensualność, sny i rzeczywistość mieszają się ze sobą i uzupełniają nawzajem. "Strefa nagości" to film o niezaspokojonym pragnieniu i erotyce pożądania. Bohaterki filmu, Sammy Boonstra i Imaan Hamman, nie są aktorkami lecz, jak określiłby to Bresson, modelami ludzkimi wziętymi z życia. Film nie ma dialogów. Miłosny dyskurs, który prowadzą dwie bohaterki, rozgrywa się w spojrzeniach i gestach.
Tytuł angielski: Nude Area
Reżyseria: Urszula Antoniak
Zdjęcia: Piotr Sobociński Jr.
Produkcja: Topkapi Films (NL) i Apple Film Productions (PL)
Dystrybucja w Polsce: Antoniak Sp. z o.o.

**********

Filmy polskie wciąż jeszcze mają szansę zaistnieć w Konkursach Debiutów: Reżyserskim i Operatorskim Camerimge 2014. Wyniki selekcji do tych konkursów ogłoszone zostaną wkrótce.


22. Camerimage odbędzie się w Bydgoszczy w dniach od 15 do 22 listopada