niedziela, 31 maja 2020

Propozycja nowej daty 45. FPFF. 8 czerwca decyzja


Od kilku dni piszę na blogu o szansie na powrót 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Nalega na to bardzo wiele osób i instytucji w środowisku. Informacja najważniejsza, są już wstępne plany związane z powrotem festiwalu. Sprawę przybliża Koło Młodych Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Na swojej stronie na Facebooku Koło Młodych SFP wystosowało specjalny list, który bardzo ciekawe przybliża obecną sytuację. Po pierwsze połączenie obu wydarzeń w jeden festiwal wyrządzi szkodę przede wszystkim debiutującym twórcom. Po drugie Prezes SFP informuje, że 8 czerwca Komitet Organizacyjny spotka się ponownie i będzie rozmawiał o tym, czy uda się rozdzielić oba festiwale i 45. edycję zorganizować w możliwie najbliższym terminie. Po trzecie Dyrektor Festiwalu w Gdyni zarezerwował jedyny wolny termin w gdyńskim Teatrze Muzycznym i jeśli tylko będzie wola Komitetu Organizacyjnego, to 45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych będzie mógł się odbyć w dniach 7-14 listopada.

Dostrzegam znaczący problem związany z tą datą festiwalu, bo nakłada się ona z datą połączonych 20. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty i 11. American Film Festival i zbliży się do 28. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage, który odbędzie się w dniach 14-21 listopada.

Prezes SFP Jacek Bromski wspomina też o organizacji 45. Festiwalu w pierwszym kwartale 2021 roku i na pewno chce dążyć do rozdzielenia obu wydarzeń. To też dobra informacja.

Oto pełny list Koła Młodych SFP:

Drodzy,
Przeprowadziliśmy wiele rozmów, żeby wyjaśnić decyzje związane z Festiwalem w Gdyni i Młodzi i Film w Koszalinie. Oba festiwale zostaną prawdopodobnie przywrócone.
Oczywiście, nie wszystko da się przewidzieć i los obu zależy głównie od rozwoju pandemii. (Światowa Organizacja Zdrowia przewiduje ewentualność powrotu COVID 19, lub jego mutacji jesienią.)
Festiwal w Gdyni zrezygnował z terminu wrześniowego. Jak nas informuje prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski, Komitet Organizacyjny Festiwalu ma zebrać się ponownie 8 czerwca. Prezes Bromski będzie na nim postulował przygotowanie się do organizacji Festiwalu możliwie w tym roku, a najpóźniej w I kwartale przyszłego roku, oraz wyraźne rozdzielenie tegorocznego i przyszłorocznego Festiwalu.
W jego opinii wszystko powinno zależeć jedynie od wytycznych Rządu odnośnie organizacji imprez masowych. Dyrektor Kopeć zarezerwował termin wynajęcia Teatru Muzycznego w Gdyni na okres między 7 a 14 listopada, żaden inny tegoroczny ze względu na plany repertuarowe Teatru nie jest możliwy.

„Koło młodych” optuje za możliwie najpilniejszym terminem festiwalu.
Festiwal może się odbyć nawet w skromniejszej niż w ubiegłych latach formie. Odwołanie imprezy uderzyłoby najmocniej w debiutantów. Dzięki festiwalowi młodzi artyści mają szansę pokazać swoją pracę szerokiej publiczności. Wydarzenie stanowi ważny element promocji filmów, za którymi nie stoją głośni twórcy i wielkie budżety. Połączenie dwóch edycji festiwalu, tegorocznej i przyszłorocznej, oznaczałoby nadmiar propozycji i konieczność negatywnego selekcjonowania również udanych tytułów. A i sam roczny poślizg w prezentacji filmów jest dużym ciosem dla artystów, którzy dopiero pracują na własne nazwisko, jak większość z nas.
Festiwal Młodzi i Film w Koszalinie był przygotowany na połowę czerwca. Ten termin okazał się niemożliwy, Dyrekcja Festiwalu zapowiedziała kolejny termin – wrześniowy. Jak mówi dyrektor Paweł Strojek, program Festiwalu jest od dawna gotowy. Reszta zależy od decyzji rządowych o trybie organizacji imprez publicznych.

***

Moje pozostałe publikacje dotyczące przywrócenia festiwalu w Gdyni:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz