czwartek, 15 lipca 2021

Polskie kino traci tytuł najstarszego na świecie

Szczecińskie kino Pionier nie jest już najstarszym działającym kinem na świecie, ale ciągle jest kinem ważnym dla miasta i jednym z najważniejszych studyjnych kin w Polsce. Niestety na początku lipca Pionier stracił w „Księdze rekordów Guinnessa” tytuł najstarszego kina na świecie, na rzecz francuskiego Eden-Theatre znajdującego się w La Ciotat na południu Francji. To kino ma znaczące związki z początkami kinematografii.

Kino Pionier w Szczecinie działa oficjalnie od 26 września 1909 roku, ale odnaleziono dokumenty potwierdzające jego jeszcze dłuższą historię, datowaną na 1907 rok. Dziś szczecińskiej kino nosi oficjalnie nazwę Kino Pionier 1907, jest dumą miasta i jednym z najważniejszych miejsc celebracji sztuki filmowej. Historię kina Pionier znaleźć można tutaj.

Największe francuskie media (m.in. France24 i Le Figaro) kilka dni temu z dumą ogłosiły, że najstarszym działającym kinem na świecie jest  Eden-Theatre z La Ciotat na południu Francji. Na początku lipca informacja ta została wpisana i certyfikowana przez „Księgę rekordów Guinnessa”. Właściciele kina Eden przez dwa lata prowadzili badania nad udokumentowaniem swojej historii.

To kino ma wspaniałą historię związaną z braćmi Lumiere, którzy byli pionierami kinematografii, w Edenie pokazywali swoje pierwsze filmy, a w mieście kręcili pierwsze filmy (m.in. słynny „Wjazd pociągu na stację w La Ciotat”).

Eden-Theatre został otwarty 15 czerwca 1889 roku, kiedy mieszczące się niedaleko Marsylii nadmorskie La Ciotat liczyło 12 tysięcy mieszkańców (obecnie żyje tam ponad 35 tys. osób). Początkowo w obiekcie odbywały się przedstawienia teatralne, koncerty, a nawet mecze bokserskie. Pod koniec XIX wieku właściciel Edenu Raoul Gallaud, zaprzyjaźnił się z Antoine Lumièrem, ojcem Louisa i Auguste’a Lumièrów, kiedy rodzina przedsiębiorcy nabyła letnią rezydencję w tym regionie. Gallaud został zaproszony do wzięcia udziału w „doświadczeniu kinematograficznym” w domu Lumière’ów 21 września 1895 roku i zasugerował Antoine'owi powtórzenie doświadczenia w Edenie. Niedługo potem doszło do takiego seansu, ale został on przerwany z przyczyn technicznych, a bracia Lumiere postanowili przenieść swój premierowy publiczny pokaz wynalazku do Paryża. Wydarzenie z 28 grudnia 1895 roku, mające miejsce w Grand Cafe, uznaje się za początek kina.

Cztery lata później, 21 marca 1899 roku, w programie kina Eden znalazło się około 20 filmów pionierów kinematografii i to właśnie ten seans został zgłoszony do „Księgi rekordów Guinnessa”.

Dziś w kinie Eden można zobaczyć plakat zapraszający na pierwsze seanse, który zapowiada "spektakl nader naukowy, całkowicie moralny i interesujący, w dobrym smaku dla dorosłych i dla dzieci, które można zabrać ze sobą bez obaw".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz