czwartek, 1 lipca 2021

Zmiana regulaminów Oscarów i Złotych Globów

Organizacje stojące za rozdaniem Oscarów i Złotych Globów zmieniły nieznacznie regulaminy swoich nagród. Co proponują Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej oraz Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej?

Zmiany w regulaminie Oscarowym.

Najważniejsze:

- utrzymano zmianę tegoroczną (która miała być jednorazowa, ale najwidoczniej nie będzie) w kategorii 'film międzynarodowy': krótkie listy tej kategorii będą liczyć po 15 tytułów już zawsze (i oczywiście z tej piętnastki Akademia wybierać będzie po 5 nominacji);

- wydłużono - z dziesięciu do piętnastu tytułów - krótkie listy kategorii przeznaczonych dla filmów krótkometrażowych;

- wybór nominacji w kategorii 'dźwięk' będzie teraz dwustopniowy (więc będzie przypominać proces istniejący w kategoriach 'charakteryzacja' i 'efekty specjalne'): najpierw ogłaszana będzie krótka lista dziesięciu tytułów, a później z niej Akademia wybierze 5 nominacji;

- żeby walczyć o Oscara, oryginalna muzyka filmowa musi teraz stanowić 35% ścieżki dźwiękowej filmu (wcześniej musiało to być aż 60%);

- do walki w kategorii 'piosenka' twórcy jednego filmu mogą zgłosić maksymalnie 5 nowych utworów;

- to już było wiadomo wcześniej, ale przypominam: w kategorii 'najlepszy film' nominowanych będzie znowu po 10 tytułów (jak to było m.in. w latach 2009-2010) - w ostatniej dekadzie nominować można było dowolną liczbę od 5 do 10 (ale zawsze nominowano 8 lub 9).

 

Akademia podała też terminy kwalifikacji dla filmów (w oryginale):

Documentary Short Subject – Friday, Oct 15, 2021

Animated Short Film – Friday, Oct 15, 2021

Live Action Short Film – Friday, Oct 15, 2021

Animated Feature Film – Monday, Nov 1, 2021

Documentary Feature – Monday, Nov 1, 2021

International Feature Film – Monday, Nov 1, 2021

Original Score – Monday, Nov 1, 2021

Original Song – Monday, Nov 1, 2021

General Entry categories – Monday, Nov 15, 2021

Nominacje do Oscarów: 8 lutego 2022

Gala Oscarów: 27 marca 2022

 

Zmiany w regulaminie Złotych Globów.

Od teraz filmy nieanglojęzyczne i animacje będą mogły być nominowane także w kategoriach 'najlepszy dramat' i 'najlepsza komedia/musical'.

W wypadku animacji to powrót do starej reguły, która istniała zanim pojawiła się na Globach oddzielna kategoria dla filmów animowanych. "Piękną i Bestię" (1991), "Króla lwa" (1994) i "Toy Story 2" (1999) nagrodzono nawet Globami dla najlepszych komedii/musicali.

 

Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej nie podaje dat nominacji i wręczenia nagród. Wiadomo na pewno, że nie będzie transmisji w telewizji, ale czy to przekreśla przyznanie nagród, tego nie wiadomo? W najgorszym wypadku po prostu odczytana zostanie lista laureatów, jak to miało miejsce przed laty, podczas strajku scenarzystów.

 

Zmiany w nagrodach Gildii Reżyserów Amerykańskich.

Powraca wymóg premiery filmu w kinach i tylko takie produkcje będą mogły ubiegać się o nagrody. To wyklucza z rywalizacji filmy, z hybrydowej dystrybucji Warner Bros.

 

[na podstawie „Sezon nagród filmowych” na Facebooku]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz