czwartek, 18 lipca 2024

Konkurs PISF na scenariusz rozstrzygnięty

Znane są już wyniki II edycji konkursu na scenariusz pełnometrażowego filmu fabularnego organizowanego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Każdy z siedmiu laureatów otrzyma nagrodę w wysokości 30 000 zł. Projekty te zapowiadają się bardzo ciekawie, teraz pytanie, kto i kiedy przystąpi do przenoszenia ich na ekran KINOWY!

Wszystkie zgłoszone prace oceniła komisja w składzie Małgorzata Domin, Krzysztof Terej i Wojciech Lepianka. 15 lipca 2024 roku, na podstawie rekomendacji komisji, Dyrektor PISF przyznała autorom siedmiu scenariuszy nagrody finansowe w wysokości 30.000 zł.

Konkurs adresowany był do osób, które ukończyły studia scenariopisarskie lub reżyserskie co najmniej na poziomie licencjatu oraz w chwili składania wniosku nie ukończyły 35 lat.

Celem konkursu było powstanie gotowych scenariuszy na pełnometrażowe filmy fabularne, a tym samym ożywienie polskiego rynku scenariopisarstwa.

 

LISTA LAUREATÓW

„Asteria” autorstwa Maksymiliana Michorczyka

Za umiejętne budowanie napięcia, atmosfery niepewności oraz tajemnicy, za realistyczne przedstawienie przyszłości i wprowadzenie intrygującego, tajemniczego obiektu, a także za ukazanie ludzkiej determinacji. Fascynujący scenariusz urzekający prostotą pomysłu i ciepłem obserwacji.

„Pewnego razu w Czartowie” autorstwa Martyny Wojcieszek

Za bardzo udaną fuzję familijnej opowieści dla młodego widza ze światem polskich, słowiańskich wierzeń i folkloru. Za autentyczne, zabawne i szczere przedstawienie relacji Daszki i Flory i świetnie zarysowane postacie żeńskie. Za wciągającą i pełną magii, baśniową historię.

„Pod wspólnym dachem” autorstwa Pawła Powolnego i Jakuba Litke

Za ukazanie przejmującego, słodko-gorzkiego obrazu polskich seniorów, którzy w obliczu niepewnego jutra, pozostawieni sami sobie, zdobywają się na rozpaczliwy akt buntu. Za humor, ciepło i zaskakujące sceny, jakich brakowało w polskim kinie. Za atrakcyjną fabularnie i angażującą formę.

„Przeżyliśmy wspaniały czas” autorstwa Michała Piotrowskiego

Za wstrząsającą i niezwykle aktualną historię rezonującą z dzisiejszym światem oraz odwagę w ukazaniu skomplikowanej i pełnej ambiwalencji ludzkiej natury w dramatycznych czasach u progu II wojny światowej. Za prawdziwe ukazanie tragizmu ludzkich wyborów, które oby przynależały tylko do historii, z której wyciągnęliśmy wnioski i która się nie powtórzy.

„Szepty” autorstwa Michała Hytrosia

Za piękne i przejmujące ukazanie dawnego świata polskiej wsi, pieśni i zwyczajów, a także realistyczny obraz brutalnego, feudalnego świata. W tym świecie rodzi się nieprzemijające poszukiwanie wolności, a krzyk kobiet o ludzką godność i możliwość wyboru wybrzmiewa niezwykle mocno.

„Tajsa” autorstwa Piotra Hadyny

Za ukazanie trudnych relacji polsko-romskich i poszukiwania tożsamości w historii pełnej społecznych napięć i ekstremalnych wyborów. Za doskonale udokumentowany świat romski, od dawna niewidziany w polskim kinie.  Za piękną historię o równości i szacunku będących podstawą poczucia godności i przynależności.

„Telefon” autorstwa Piotra Nalazka

Za wciągający i odważny dramat, który ukazuje chwiejność i utratę kodeksu moralnego przez współczesnych młodych ludzi w obliczu społecznych nierówności, zakłamania polityków oraz utraty autorytetów. Za bezkompromisowy obraz współczesności. [źródło Pisf.pl]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz