Tego można było się spodziewać. Startująca w Konkursie Głównym festiwalu w Cannes, „Dziewczyna z igłą” w reżyserii Magnusa von Horna, znalazła się w programie prestiżowego festiwalu w Toronto, w sekcji Special Presentation.
Film Magnusa von Horna to rozgrywająca się na początku XX wieku, oparta na faktach, niepokojąca opowieść o kobiecie szukającej miłości i poczucia moralności. Karoline (Vic Carmen Sonne) to młoda pracownica fabryki w Kopenhadze, która znalazła się w trudnej życiowej sytuacji. W godzinie potrzeby zwraca się o pomoc do przypadkowo poznanej kobiety (Trine Dyrholm). Dzięki temu dramatycznemu wydarzeniu między Karoline a Dagmar nawiązuje się specyficzna nić porozumienia, która odmieni życie ich obu. W materiałach prasowych film von Horna określany jest jako „baśń o straszliwej prawdzie” i dzieło, które silnie oddziałuje na zmysły widza.
„Od zawsze chciałem nakręcić horror, ale im dłużej nad nim pracowałem, tym silniej na wierzch wychodziły elementy dramatyczne” – wspomina Magnus von Horn o początkach pracy nad projektem w rozmowie z przedstawicielami Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Opowieść powstała na bazie prawdziwych wydarzeń i we współpracy z duńską scenarzystką Line Langebek Knudsen. Horrorowy sztafaż jest jednak wyraźnie widoczny w czarno-białym filmie ze zdjęciami polskiego operatora, Michała Dymka. Dzięki nim dzieło posiada niepokojący, gęsty klimat, który celowo odnosi się do filmów i fotografii z początku XX wieku.
Zdjęcia do filmu kręcono w większości w Polsce – w Łodzi, Zgierzu, a także Dolnym Śląsku: we Wrocławiu i Bystrzycy Kłodzkiej. Trzy dni zdjęciowe odbyły się też w szwedzkim Göteborgu.
Reżyserem i współscenarzystą projektu jest Magnus von Horn, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Von Horn napisał scenariusz wraz z Line Langebek. W rolach głównych wystąpili: Vic Carmen Sonne, Trine Dyrholm oraz Besir Zeciri. Film Magnusa von Horna jest koprodukcją Danii, Polski i Szwecji, a głównymi producentami są: Malene Blenkov z Nordisk Film Creative Alliance oraz Mariusz Włodarski z Lava Films. Kierowniczką produkcji jest Luiza Skrzek, autorem zdjęć Michał Dymek, montażystką Agnieszka Glińska, główną scenografką Jagna Dobesz, a kostiumy powstały pod okiem Małgorzaty Fudali. Polacy odpowiedzialni są też za efekty specjalne SFX, pracę kaskaderską, make-up, lokacje, transport oraz są szefami pionów administracyjnych. Oznacza to, że przy produkcji pracowało ponad 140 Polaków w niemal każdym dziale produkcji. Międzynarodowym agentem sprzedaży filmu jest The Match Factory. [opr. na podstawie pisf.pl]
TIFF - Toronto International Film Festival odbędzie się w dniach 5-15 września. Organizatorzy festiwalu poinformowali o pierwszych filmach, które pojawią się w Toronto i będzie tam pokazywany m.in. zdobywca Złotej Palmy z Cannes, „Anora” Seana Bakera, doceniona tam „Emilia Perez”, „Oh, Canada” Paula Schredera. Będzie też „Konklawe” od Edwarda Bergera. Gia Coppola pokaże na festiwalu „The Last Showgirl”, z udziałem Pameli Anderson. Wydarzeniem będzie zapewne także pokaz filmu Mike’a Leigh „Hard Truths”, „Eden” Rona Howarda z Sydney Sweeney, „We Live in Time” Johna Crowleya z Florence Pugh i Andrew Garfieldem. Będzie też kilka ciekawych filmów dokumentalnych, a wśród nich “Andrea Bocelli: Because I Believe”, “Elton John: Never Too Late”, „Piece by Piece” o Pharrellu Williamsie.
Polska premiera filmu już za kilka dni na festiwalu Nowe Horyzonty.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz