piątek, 22 sierpnia 2014

"Wiedźmin" będzie aktorski! Moje dwa grosze w temacie


Miło jest zobaczyć, jak moja publikacja wywołuje takie zamieszanie. Platige Image oficjalnie odniosło się do informacji o planowanej produkcji filmu na podstawie prozy Andrzeja Sapkowskiego. Ich "Wiedźmin" będzie filmem aktorskim. Na dzień dzisiejszy projekt jest na wczesnym etapie tworzenia scenariusza, o dofinansowanie którego zabiega Platige Image w PISF.

Mam pewne obawy co do pomysłu na film aktorski. Jeżeli projekt nie wyjdzie poza polską produkcję, to słabo widzę tę wizję na ekranie kinowym. Inaczej sprawa będzie miała się z dużą międzynarodową produkcją, a Platige jest na tyle świadomy, że wie o potrzebie wyjścia do widza poza granicami kraju. "Wiedźmin" dzięki grom jest już marką rozpoznawaną na świecie i tak też będzie zapewne sprzedawany na rynkach zagranicznych.

Niestety i taka wersja niesie ze sobą sporo zagrożeń. Jeżeli scenariusz powstanie dla widza zagranicznego, to proza Sapkowskiego może nie poddać się tak bezpośredniej adaptacji. Odejście duże od książki, to zagrożenie powstania, zapewne widowiskowego filmu, ale słabo korzystającego ze dokonań pisarskich mistrza. Jeżeli w produkcji "zabraknie" Sapkowskiego, to można zapomnieć o powodzeniu filmu.

Którą opcją by Platige Image nie podążał, to na pewno czeka ich droga przez "mękę". O ile jednak o stronę techniczną nie mam większych obaw, tak o stronę scenariuszową już bardzo dużą. I tak wszystko zależy od budżetu. Tutaj potrzebne są spore pieniądze, by dobrze oddać klimat opowieści.

Kilka ciekawych pytań się nasuwa (tak na szybko):

- czy zagrają polscy, czy zagraniczni aktorzy
- w jakim języku powstanie film
- kto pisze scenariusz do niego i czy sam Bagiński podoła tematowi
- które z książek Sapkowskiego będą służyły za podstawę scenariusza
- czy scenografia będzie budowana, czy tworzona w komputerze
- czy efekty specjalne Platige będzie robił sam, czy we współpracy z kimś dużym
- jak długi przewidywany jest proces pre-produkcji, produkcji i post-produkcji
- jaki będzie budżet, jaki jego procent pochodził będzie z Polski (także z informacją o PISF)

Na swojej stronie na Facebooku Platige Image zilustrował informację o planowanym filmie okładką książki "Ostatnie życzenie". Czy to informacja o potencjalnym scenariuszu kinowego "Wiedźmina"? Jeżeli scenariusz ma "powstać w oparciu o prozę Andrzeja Sapkowskiego", to do wykorzystania są praktycznie tylko opowiadania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz