środa, 13 sierpnia 2014

Zmarła Lauren Bacall


W wieku 89 lat zmarła Lauren Bacall, słynna aktorka Złotej Ery Hollywood oraz wdowa po Humphreyu Bogarcie, z którym zagrała w kilku klasycznych amerykańskich filmach.

Aktorka urodziła się w 1924 roku w Nowym Jorku w żydowskiej rodzinie jako Betty Joan Perske i już w wieku 19 lat została odkryta przez Howarda Hawksa, który dał jej rolę w filmie "Harper Bazaar". Potem przyszła legendarna propozycja w "Mieć i nie mieć", do którego przeszła specjalne przesłuchanie, po nim podpisała siedmioletni kontrakt ze studiem, zmieniła swoje nazwisko, zaczęła pobierać lekcje gry aktorskiej i poznała swojego przyszłego męża, już wtedy legendarnego Humphreya Bogarta. Ślub wzięli w 1945 roku.

Do historii przejdą przede wszystkim jej role u boku Humphreya Bogarta, z którym stworzyła niezapomniane duety  także w filmach: "Wielki sen", "Key Largo" czy "Dark Passage". Pamiętać należy także, że zagrała wtedy nie tylko ze swoim partnerem, ale też w takich filmach, jak m.in.: "Jak poślubić milionera" u boku Marilyn Monroe, "Written on the Wind" z Rockiem Hudsonem, "Young Man with a Horn" z Kirkiem Douglasem. Po śmierci Bogarta w 1957 roku Bacall kontynuowała swoją karierę występując w takich filmach, jak m.in.: "Sex and the Single Girl" (1964), "Morderstwo w Orient Expressie" (1974), "Misery" (1990) "Pret-a-porter" (1994). Otrzymała tylko jedną nominację do Oscara, za rolę drugoplanową w filmie "Miłość ma dwie twarze" (1996). W 2010 roku Amerykańska Akademia Filmowa doceniła ją nagrodą za całokształt, a podobne wyróżnienia otrzymała od National Board of Review i Broadcast Film Critics.

Po śmierci Bogarta aktorka poślubiła w 1961 roku Jasona Robardsa, z którym była w związku osiem lat. Z obu związków Bacall pozostawiła trójkę dzieci, dwójkę z małżeństwa z Bogartem i jedno z Robardsem. Była autorką dwóch pamiętników: "Lauren Bacall By Myself" w 1978 i "Now" w 1994.


W ostatnich latach zagrała w dwóch filmach Larsa von Triera "Dogville" oraz "Manderlay". Ostatnie jej role kojarzone są z animacjami. Aktorka podkładała głos jednej z postaci w nominowanej do Oscara francuskiej animacji "Ernest i Celestyna" oraz w serialu "Głowa rodziny".
(dla www.stopklatka.pl)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz