poniedziałek, 25 sierpnia 2014

Zmarł Richard Attenborough


W wieku 90 lat zmarł Richard Attenborough, klasyk brytyjskiego kina. Ceniłem go za "O jeden most za daleko", Oscara otrzymał za "Gandhiego" (ten film nie trafił w mój czas), zagrał w mojej ukochanej "Elizabeth".


W wieku 90. lat zmarł Richard Attenborough brytyjski reżyser i aktor, wsławiony m.in. nakręceniem filmu "Gandhi", za który otrzymał Oscara dla najlepszego reżysera.

Sir Richard Attenborough w początkach swojej kariery był bardzo popularnym brytyjskim aktorem. Zagrał w ponad 70. filmach, z których wiele to dziś absolutne klasyki. W 1964 roku zdobył nagrodę BAFTA za role w dwóch filmach ("Séance on a Wet Afternoon" and Guns at Batasi). Otrzymał dwa Złote Globy za kreacje w "The Sand Pebbles" (1966) i "Doctor Dolittle" (1967) oraz za reżyserię "Gadhiego" (1983). Na festiwalu w Berlinie otrzymał w 1960 roku nagrodę za rolę w filmie "The Angry Silence". W reżyserowanych przez niego filmach nominacje do Oscara otrzymywali: Denzel Washington za "Krzyk wolności", Robert Downey Jr. za "Chaplina", Anthony Hopkins za "Cienistą dolinę".

Attenborough zagrał w wielu popularnych filmach. Zadebiutował w 1942 roku w filmie "Nasz okręt", a potem były m.in.: "Sprawa życia lub śmierci", "Dunkierka", "Zmowa milczenia", "Tylko we dwoje", "Lot Fenixa", "Guns at Batasi". Pamiętamy go m.in. z przebojowej "Wielkiej ucieczki". W 1993 roku wystąpił w "Jurassic Park", gdzie zagrał postać Johna Hammonda, a rolę tę w mniejszym wymiarze powtórzy też w sequelu. Widzieliśmy go też w "Elizabeth".

Przełomem była do niego reżyseria filmu "Och, jaka piękna wojenka",  w którym zagrał John Lennon. Ta parodia patriotyzmu zdobyła wiele nagród na międzynarodowych festiwalach. Wielkie uznanie i dwa Oscary przyniósł mu film "Gandhi" (reżyseria i producent). Inne reżyserowane przez niego głośne filmy to: "Młodość Winstona", "O jeden most za daleko", "Magic", "Chór", "Krzyk wolności", "Chaplin". Ostatnie jego filmy to: "Miłość i wojna", "Szara sowa" oraz "Znak miłości".

Richard Samuel Attenborough urodził się 29 sierpnia 1923 roku w Cambridge w Anglii. Tytuł szlachecki otrzymał w 1976 roku.
(dla www.stopklatka.pl)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz