środa, 20 sierpnia 2014

"Wiedźmin" od Bagińskiego i "ORP Orzeł" od Kidawy Błońskiego


Na stronie PISF pojawiła się lista wniosków do Programu operacyjnego "Produkcja filmowa". Wśród kilkudziesięciu projektów, co najmniej dwa wyglądają bardzo interesująco. Tomasz Bagiński przygotowuje pełnometrażowego "Wiedźmina", a Jan Kidawa Błoński film zatytułowany "ORP Orzeł". Informacje na temat obu projektów, są na tym etapie szczątkowe.

Tomasz Bagiński z "Wiedźminem" miał już do czynienia realizując intra do gier komputerowych, które podbijają świat. Tamte krótkie animacje zachwyciły widzów i są dowodem na potencjał polskich twórców. Produkcja pełnometrażowego "Wiedźmina" brzmi bardzo ciekawie, ale nie wiadomo na tym etapie, czy chodzi tutaj o fabułę i animację. Bagiński i studio Platige Image od dawna przymierzają się do pełnometrażowego filmu, ale "Hardkor 44" niestety nie powstał. Gdybym miał obstawiać, to stawiałbym na produkcję pełnometrażowej animacji, bowiem tutaj twórcy powinni czuć się bezpieczniej. Z drugiej strony fabuła jest kusząca, a niesmak po poprzednim "Wiedźminie" aż chce się usunąć z naszej pamięci. Jest też trzecie rozwiązanie - hybryda animowano-aktorska.

Jedno jest pewne. Jedynym miejscem, które ma szansę z powodzeniem zmierzyć się z tym tematem jest właśnie firma Platige Image. Jednak, by doszło do tej produkcji potrzebne jest spełnienie kilku warunków. Pierwszym z wielu jest zapewne uzyskanie przychylnej oceny w PISF, gdzie projekt oceni Michał Oleszczyk. Na razie Platige Image złożył wniosek o dofinansowanie w ramach "Stypendium scenariuszowego" i "Rozwoju projektu". Tutaj rzeczywiście bardzo mocno trzeba przepracować temat, bowiem scenariusz tego filmu będzie jednym z kluczowych elementów dających szansę powodzenia przedsięwzięcia.


Na liście wnioskowanych projektów jest też kilka innych ciekawych tematów. Jan Kidawa Błoński przygotowuje film "ORP Orzeł" o naszym słynnym okręcie podwodnym. Jeden taki film już był i wypadł nieźle. Byłoby ciekawie ponownie obejrzeć tę historię z czasów II wojny światowej.

Ciekawie brzmi tytuł filmu "Wilkołak" w reżyserii Adriana Panka, ale czy mamy tutaj do czynienia z kinem gatunkowym? Arkadiusz Jakubik przygotowuje film "Widokówka", a produkuje go Jacek Rzehak ("Pod Mocnym Aniołem"). Kuba Czekaj już pracuje nad kolejnym projektem, są też tematy od Katarzyny Klimkiewicz, Julia Kolberger, Jana Jakuba Kolskiego i wielu innych.

Pełna lista projektów złożonych do PISF TUTAJ.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz