sobota, 9 sierpnia 2014

Zmarł Menahem Golan, mój filmowy wychowawca


W wieku 85 lat zmarł izraelski producent i reżyser Menahem Golan, twórca wielu klasycznych pozycji kina akcji, które w Polsce święciły triumfy w złotej erze VHS. Był on ten twórcą filmowych wersji klasycznej światowej literatury.


Rodzice Golana pochodzili z Polski, a w młodości Menahem latał w izraelskim lotnictwie. Studiował w Londynie i Nowym Jorku, a karierę zaczynał u Rogera Cormana, reżyserując swój pierwszy film już w 1963 roku. W 1977 roku nakręcił "Mivtsa Yonatan", który reprezentował Izrael w walce o Oscara. Wraz z kuzynem Yorumem Globusem założyli legendarne studio Cannon Films, którym kierował przez 10 lat. Szczyt jego producenckiej kariery przypadł na lata 80-te, a logo ich firmy kojarzyli wszyscy miłośnicy kina akcji w naszym kraju. Golan kręcił dużo i zazwyczaj średniej jakości filmów, ale to nie przeszkadzało publiczności zachwycać się nimi masowo.

Karierę rozpoczął w latach 70-tych, by już na początku lat 80-tych zaliczyć przygodę z trzecią  i kolejnymi częściami "Lodów na patyku". Potem przejął produkcję serii "Życzenie śmierci", brał udział w realizacji "Sahary", "Kickboxera" ale zasłynął doprowadzając do realizacji filmu "Zaginiony w akcji" i jego kolejnych części. Z Sylvestrem Stallone'em zrobił m.in. "Kobrę" i "Ponad szczytem".

Nie bronił się przed kinem ambitniejszym. To on wyprodukował "Kochanków Marii" i "Uciekający pociąg" Andrieja Konczałowskiego. Odpowiadał też za m.in. "Krzyk w ciemności" z Meryl Streep, "Ćmę barową" Barbeta Schroedera i "Króla Leara" Jean-Luca Godarda oraz dokumentalne "Powaqqatsi" Godfreya Reggio. W sumie wyprodukował ponad 200 filmów.

Zajmował się też reżyserią, podpisując ponad 45 filmów. Wśród nich były m.in. "Oddział Delta", "Sztukmistrz z Lublina" na podstawie prozy Isaaca Bashevisa Singera, "Hanna's War" i wiele innych. W 2002 roku zrealizował "Zbrodnię i karę" na podstawie Dostojewskiego z Crispinem Gloverem w roli głównej.


Na festiwalu w Toronto zostanie w tym roku zaprezentowany "Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story Of Cannon Films" opowiadający historię studia Cannon Films.
(dla www.stopkaltka.pl)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz