Znakomita wiadomość programowa 23. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty. Do Wrocławia będzie można się wybrać, aby obejrzeć klasyczne filmy mistrza kina z Indii Satyajita Raya.
Prostota zrodzona ze zrozumienia niuansów i miłości do człowieka. Uważność zastępująca zagadanie, ciekawość świata zamiast chwalenia się wiedzą. Codzienne doświadczenia stawiane ponad abstrakcyjne koncepty. Satyajit Ray, bengalski twórca, miał odwagę iść w poprzek modernistycznej mody, która zrodziła choćby dzieła późnego Godarda, „Zeszłego roku w Marienbadzie” czy „Powiększenie”. I choć głęboko wierzymy w siłę buntu i eksperymentu, widzimy też wielką moc w kinie, którego główną wartością jest odwołujący się do potrzeby współodczuwania humanizm. Właśnie dlatego Satyajit Ray jest bohaterem pierwszej z retrospektyw, które odbędą się podczas 23. Nowych Horyzontów.
Ray to jeden z najbardziej uznanych azjatyckich reżyserów w historii kina. Pochodzący z Kalkuty mistrz precyzyjnej narracji, melancholijny realista (czasem romantyk), humanista ekranu, potrafił czarować liryzmem i zarażać miłością do zwykłego człowieka i sztuki, która często była tematem jego filmów. Był zawsze blisko swoich bohaterów. Tworzył kino uniwersalne, piękne w swojej prostocie, zrozumiałe wszędzie, niezwykle wrażliwe, czułe, empatyczne i niejednokrotnie wyrafinowane.
W programie pierwszego w Polsce przeglądu twórczości reżysera znajdzie się 12 filmów, od głośnego debiutu, „Drogi do miasta” przez kolejne części trylogii o Apu – równie udane „Niezwyciężony” oraz „Świat Apu”, przez sztandarowe dzieła pokroju „Salonu muzycznego”, „Idola”, „Wielkiego miasta”, „Samotnej żony”, „Dni i nocy w lesie”, dzieła krytyczne wobec lokalnego świata jak „Odległy grom”, po zamykającego jego twórczość „Gościa” z 1991 roku. Będzie to z pewnością odczarowanie kina hinduskiego, często łączonego z roztańczonym i pełnym blichtru Bollywoodem, oraz pokazanie pięknej, niezbyt znanej karty historii kina Azji. Większość filmów Raya pokażemy z odresturowanych kopii filmowych. Kuratorem retrospektywy jest dyrektor festiwalu, Marcin Pieńkowski.
Część stacjonarna 23.
Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty odbędzie się w dniach 20-30
lipca 2023. [informacja prasowa]
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz