czwartek, 17 kwietnia 2014

Cannes 2014 z imponującym programem


Najnowsze filmy takich twórców, jak: Tommy Lee Jones, Bennett Miller, David Cronenberg, Atom Egoyan, Jean-Luc Godard, Mike Leigh, Ken Loach, Michel Hazanavicius i bracia Dardenne znalazły się w sekcji konkursowej 67. Festiwalu Filmowego w Cannes.


Bardzo mocno będą reprezentowani w konkursie gospodarze, którzy zaprezentują cztery filmy (m.in. eksperyment Godarda w 3D). Trzy tytuły to filmy kanadyjskich autorów (Atom Egoyan, David Cronenberg i 25-letni Xavier Dolan). Nie zabranie amerykańskich produkcji, a tym razem będą to "Foxcatcher" Bennetta Millera oraz western Tommy Lee Jonesa zatytułowany "The Homesman" (w obsadzie m.in. reżyser oraz Hilary Swank, Meryl Streep, Hailee Steinfeld, Miranda Otto i William Fichtner). Kilka tytułów z USA pojawi się poza konkursem głównym i będą to m.in.: "Jak wytresować smoka 2" oraz debiut reżyserski Ryana Goslinga "Lost River" (film zostanie pokazany w sekcji Un Certain Regard).

Na czele jury stanie w tym roku Jane Campion. W oficjalnej selekcji Cannes znalazło się 49 filmów, z 1800 zgłoszonych. 15 z tych zakwalifikowanych filmów wyreżyserowały kobiety (m.in. Asia Argento i Jessica Hausner). Festiwal w Cannes potrwa od 14 do 25 maja.

Oto program:

FILM OTWARCIA

"Grace of Monaco" (Olivier Dahan, Francja-USA-Belgia-Włochy) Nicole Kidman w roli Grace Kelly.

KONKURS GŁÓWNY

"The Captive" (Atom Egoyan, Kanada) Ryan Reynolds, Scott Speedman i Rosario Dawson w thrillerze o porwaniu. Reżyser zdobył Grand Prix w Cannes w 1997 roku za film "Słodkie jutro".

"Clouds of Sils Maria" (Olivier Assayas, Francja-Szwajcaria-Niemcy). W obsadzie Juliette Binoche, Kristen Stewart i  Chloe Grace Moretz. Reżyser wcześniej w konkursie pokazał filmy "Clean", "Demonlover" i "Les Destinees sentimentales".

"Foxcatcher" (Bennett Miller, USA). Historia oparta na faktach. W obsadzie m.in. Mark Ruffalo i Channing Tatum.

"Goodbye to Language" (Jean-Luc Godard, Szwajcaria). Dla Godarda to siódmy film w konkursie w Cannes. Tym razem obraz nakręcony został w 3D i zapowiada się na wydarzenie.


"The Homesman" (Tommy Lee Jones, USA). Wester popularnego aktora, który wraca do reżyserii po debiutanckich "Trzech pogrzebach  Melquiades Estrady", który przyniósł mu dwie nagrody w Cannes.

"Jimmy’s Hall" (Ken Loach, Wielka Brytania-Irlandia-Francja). Ten dramat opowiada o liderze partii komunistycznej w Irlandii. Loach 12 razy wystawiał swoje filmy w konkursie Cannes, a 2006 roku zdobył Złotą Palmę za "Wiatr buszujący w jęczmieniu".

"Leviathan" (Andriej Zwiagincew, Rosja). Połączenie dramatu i science-fiction. To czwarty film reżysera i powrót do Cannes. Poprzedni jego film, "Elena", zamykał w 2011 roku sekcję Un Certain Regard.

"Le Meraviglie" (Alice Rohrwacher, Włochy-Szwajcaria-Niemcy). Jeden z dwóch konkursowych filmów nakręconych przez kobietę. To opowieść o 14-letniej dziewczynie żyjącej na prowincji, której życie przewrócone zostaje do góry nogami wraz z przybyciem młodego Niemca. Reżyserka po raz drugi pokazuje swój film w Cannes.

"Maps to the Stars" (David Cronenberg, USA). Satyra na przemysł rozrywkowy. To już w karierze piąty film reżysera startujący w konkursie głównym w Cannes (poprzednio były to: "Crash" – Złota Palma, "Pająk", "Historia przemocy" i "Cosmopolis").

"Mommy" (Xavier Dolan, Francja-Kanada). Jeden z najmłodszych reżyserów startujących w konkursie w Cannes. Dolan ma 25 lat i wiele znaczących filmowych osiągnięć. W Cannes pojawił się z debiutem i za film "Zabiłem swoją matkę" wyjechał z jedną z nagród.

"Saint Laurent" (Bertrand Bonello, Francja). To inny film o słynnym projektancie mody, od tego który niedługo wejdzie do polskich kin. W obsadzie są: Gaspard Ulliel, Louis Garrel i Lea Seydoux (w zeszłym roku zagrała w nagrodzonym Złotą Palmą "Życiu Adeli"). Reżyser w konkursie startował poprzednio w 2011 roku ("House of Pleasures") oraz w 2003 ("Tiresia").

"The Search" (Michel Hazanavicius, Francja) Berenice Bejo i Annette Bening w dramacie o kobiecie pracującej organizacji pokojowej i jej związku z chłopakiem pochodzącym z ogarniętą wojną Czeczeni.  To remake filmu Freda Zinnemanna z 1948 roku. W 2011 roku reżyser pokazał w Cannes "Artystę".

"Still the Water" (Naomi Kawase, Japonia). Regularnie ta autorka pokazuje w Cannes swoje filmy. I zawsze są to wydarzenia. W 2007 roku zdobyła Grand Prix za "The Mourning Forest", a w 1997 roku docenio Złotą Kamerą jej debiut "Suzaku".

"Mr. Turner" (Mike Leigh, Wielka Brytania). Kolejny weteran z Cannes, który cztery razy walczył o Złotą Palmę, a zdobył ją w 1996 roku za "Sekrety i kłamstw". Jego najnowszy film opowiada o XIX wiecznym malarzu J.M.W. Turnerze. W obsadzie Timothy Spall i Lesley Manville.

"Timbuktu" (Abderrahmane Sissako, Francja). Reżyser pochodzi z Mauretani, a w Cannes pokazywał w 2006 roku film "Bamako". Nowy film opowiada historię młodej pary, która została ukamieniowana w Mali, za przestępstwo życia w związku bez ślubu.

"Two Days, One Night" (Jean-Pierre i Luc Dardenne, Belgia). W obsadzie Marion Cotillard, Fabrizio Rongione i Olivier Gourmet. Opowieść o młodej kobiecie, która próbuje przekonać kolegów do rezygnacji z premii, by ona mogła zachować pracę. Dardenne w konkursie mieli sześć filmów, a Złotą Palmę zdobyli dwukrotnie, w 1999 roku za "Rosettę" a w 2005 roku za "Dziecko".

"Wild Tales" (Damian Szifron, Argentyna-Hiszpania). Producentem filmu jest m.in. Pedro Almodovar.

"Winter Sleep" (Nuri Bilge Ceylan, Turcja-Niemcy-Francja). Ten ponad trzygodzinny film rozgrywa się w przestrzeni charakterystycznej dla reżysera. To już piąty jego film pokazywany w Cannes, a wszystkie poprzednie zdobywały nagrody.

POZA KONKURSEM

"Coming Home" (Zhang Yimou, Chiny)
"How to Train Your Dragon 2" (Dean DeBlois, USA
"Les Gens du Monde" (Yves Jeuland, Francja)

UN CERTAIN REGARD

"Amour fou" (Jessica Hausner)
"Bird People" (Pascale Ferran)
"The Blue Room" (Mathieu Amalric)
"Charlie’s Country" (Rolf de Heer)
"Dohee-ya" (July Jung)
"Eleanor Rigby" (Ned Benson)
"Fantasia" (Wang Chao)
"Harcheck mi headro" (Keren Yedaya)
"Hermosa juventud" (Jaime Rosales)
"Incompresa" (Asia Argento)
"Jauja" (Lisandro Alonso)
"Lost River" (Ryan Gosling)
"Party Girl" (Marie Amachoukeli, Claire Burger i Samuel Theis) (film otwarcia)
"Run" (Philippe Lacote)
"The Salt of the Earth" (Wim Wenders i Juliano Ribeiro Salgado)
"Snow in Paradise" (Andrew Hulme)
"Titli" (Kanu Behl)
"Tourist" (Ruben Ostlund)

MIDNIGHT SCREENINGS

"The Rover" (David Michod)
"The Salvation" (Kristian Levring)
"The Target" (Yoon Hong-seung)

POKAZY SPECJALNE

"The Bridges of Sarajevo" (różni twórcy)
"Maidan" (Sergiej Łoźnica)
"Red Army" (Polsky Gabe)
"Silvered Water" (Mohammed Ossama i Wiam Bedirxan)
"Caricaturistes – Fantassins de la democratie" (Stephanie Valloatto)
(źródło: Variety)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz