niedziela, 19 maja 2024

Festiwalowe Perły Filmowe 2024

W trakcie przeglądu Festiwalowe Perły Filmowe pokazane zostaną filmy budzące zachwyt i poruszenie na międzynarodowych festiwalach, które są prawdziwymi perłami wśród licznych propozycji kina autorskiego. Festiwalowe Perły Filmowe organizuje Stargardzkie Centrum Kultury. Projekt uzyskał dofinansowanie z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Wydarzenie odbędzie się w dniach 20-26 maja. Oto pełny program przeglądu, który miałem możliwość przygotować.

20 MAJA 2024 (PONIEDZIAŁEK)

16:00

W KRAINIE GHIBLI

SPIRITED AWAY: W KRAINIE BOGÓW (Sen to Chihiro no Kamikakushi)

animowany, Japonia 2001 (125 min)

Kategoria wiekowa: 12+, dubbing

Reżyseria: Hayao Miyazaki

W dorobku Hayao Miyazakiego nie ma filmu o większym zagęszczeniu niesamowitości niż „Spirited Away: W krainie bogów". Centralną postacią jest tu dziesięcioletnia Chichiro. Dziewczynka próbuje ratować rodziców, którzy po niepohamowanym obżarstwie zamienili się w świnie. Musi zapracować na ich wolność ciężką pracą w łaźni dla duchów i bóstw. Ósma pełnometrażowa animacja japońskiego reżysera to tyleż zachwycająca, co niepokojąca baśń, wypchana po brzegi jego charakterystycznymi obsesjami. Mieniący się ogromem barw animowana kraina nawiązuje do japońskich parków rozrywki powstających w czasach prosperity lat 80. Filmowe miasteczko to symboliczne miejsce styku szintoistycznej tradycji oraz konsumpcjonizmu klasy średniej. Magiczne przemieszanie światów następuje tu zgodnie z metodą pracy Miyazakiego, polegającą na prowadzeniu fabuły od skojarzenia do skojarzenia. „Spirited Away: W krainie bogów" należy do czołówki największych osiągnięć światowej animacji, a przy tym jest pierwszym dziełem reżysera, które doczekało się Oscara.

18:30

OTWARCIE PRZEGLĄDU

15-LECIE STUDIA MUNKA

KONIKI NA BIEGUNACH

Dokumentalny, Polska 2022 (30 min)

Reżyseria: Marcin Lesisz

Życie niepełnosprawnej umysłowo Ewy ogranicza się do DPS-u i mieszkania rodziców. Z matką łączy ją bliska, ale i skomplikowana więź, pełna skrywanych żali. By rozładować napięcie, Ewa z uporem tworzy chałupniczymi środkami lalki i zabawki. Z ich pomocą komunikuje się z otoczeniem i mówi o swoich emocjach. Równolegle poznajemy kolejne fragmenty animacji na kanwie snutej przez Ewę opowieści, inspirowanej swym życiem, dzięki której możemy spojrzeć na świat oczami wyobraźni nietuzinkowej kobiety.

Film nagrodzony m.in. na Krakowskim Festiwalu Filmowym, festiwalach „Człowiek w zagrożeniu”, „Zoom-Zbliżenia”, OKFA, Solanin Film Festiwal, „Przeźrocza”, „Integracja Ty i Ja”, „Opolskie Lamy”, „Spektrum”, „Nurt” i Lubuskim Lecie Filmowym.

ANSELM 3D (Anselm - Das Rauschen der Zeit)

dokumentalny Niemcy, Włochy, Francja 2023 (93 min)

Reżyseria Wim Wenders

Prezentowany w Cannes portret niemieckiego artysty Anselma Kiefera jest jak jego wielkoformatowe rzeźby – choć monumentalny, nie porzuca ludzkiej perspektywy. I nie jest to na pewno klasyczny dokument z „gadającymi głowami”. Po pamiętnej Pinie Wim Wenders proponuje kolejne immersyjne doświadczenie filmowe (realizacja trwała dwa lata), dzięki któremu możemy wkroczyć do świata twórcy i jego dzieł. Fabularyzowane sceny, materiały archiwalne i zrealizowane w 3D ujęcia z gigantycznej pracowni składają się na zniuansowany obraz człowieka walczącego z powojenną zbiorową amnezją. Urodzony w 1945 roku Kiefer, uczeń Josepha Beuysa – na początku kariery przez niektórych uznawany za zwykłego prowokatora, a nawet sympatyka nazizmu – upominał się w swoich pracach o pamięć trudnej przeszłości Niemiec, tak jak Heinrich Böll w literaturze. Wenders wędruje z kamerą po wielohektarowym terenie we francuskim Barjac – studiu artystycznym, a zarazem ulegającej entropii wystawie. Budowanie i rozpad, mit i konkret, świadectwo i zanik – te fascynacje widać w tworzonych przez Kiefera obiektach: kilkupiętrowych betonowych wieżach czy podziemnych tunelach. Jednocześnie reżyser pozwala sobie na czuły filmowy gest – spotkanie małego Anselma (w tej roli kuzyn Wendersa) z cenionym artystą.

FILM „ANSELM” PREZENTOWANY BĘDZIE W FORMACIE 3D.

 

21 MAJA 2024 (WTOREK)

16:00

W KRAINIE GHIBLI

NARZECZONA DLA KOTA (Neko no ongaeshi)

animowany, Japonia 2002 (75 min)

Kategoria wiekowa: 7+, lektor

Reżyseria: Hiroyuki Morita

Witajcie w Kocim Królestwie, gdzie marzenia stają się rzeczywistością, a koty mówią ludzkim głosem! To tu czekają na Was niezliczone radości oraz wielkie przygody w towarzystwie wszelkiej maści futrzaków. Zrealizowana przez kultowe Studio Ghibli, „Narzeczona dla kota” Hiroyukiego Mority to animacja, która sprawi przyjemność nie tylko miłośnikom kotów. Film z polskim lektorem, dla wszystkich widzów od 7. roku życia.

Haru jest nieśmiałą licealistką z głową w chmurach – wiecznie spóźnia się do szkoły, gubi rzeczy i wzdycha do chłopaka, który nie zwraca na nią uwagi. Pewnego dnia nastolatka ratuje życie kotu, któremu grozi potrącenie przez samochód. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że zwierzę przemawia ludzkim głosem, dziękując jej za pomoc. Ocalonym kotem jest bowiem nie kto inny jak książę Lune, syn Kociego Króla. Za dobry uczynek dziewczyna zostaje nagrodzona mnóstwem prezentów oraz zaskakującą propozycją małżeństwa – z wdzięczności koty chcą wydać Haru za następcę tronu. Wraz z niezwykłymi towarzyszami, eleganckim kotem Baronem, kocurem Mutą i gadającym gargulcem Toto, dziewczyna trafia do Kociego Królestwa. Tu rozpoczyna prawdziwą podróż, w głąb siebie.

Zrealizowana pod artystyczną opieką Hayao Miyazakiego, „Narzeczona dla kota” to dowcipna i wzruszająca opowieść o odwadze, przyjaźni i odkrywaniu własnej wartości. „Naucz się być sobą, wtedy nic nie będzie straszne” – mówią Haru koci przyjaciele, i z taką myślą zostawiają też widzów twórcy filmu.

18:00

15-LECIE STUDIA MUNKA

MOJA SIOSTRA

Dokumentalny, Polska 2023 (30 min)

Reżyseria: Mariusz Rusiński

Zuzia, uzdolniona artystycznie i bardzo wrażliwa nastolatka, zmaga się z uzależnieniem od narkotyków. Jej brat, reżyser filmu, postanawia bliżej przyjrzeć się rodzinie, by zrozumieć, co właściwie mogło doprowadzić do tej sytuacji. Nie jest to jedynie opowieść o wychodzeniu z nałogu, lecz także o tym, jak wielki wpływ mają relacje w rodzinie na konkretne decyzje jej członków. Reżyser kieruje obiektyw kamery na swoich najbliższych w najbardziej intymnych chwilach i próbuje wychwycić punkty zapalne oraz źródła konfliktów i braku wzajemnego zrozumienia.

Film nagrodzony m.in. na festiwalu IDFA w Amsterdamie, „Zoom-Zbliżenia”, FabioFest w Bratysławie, festiwalu Let’s Doc w Warszawie i Viewpoint Documentary Film Festival w Ghent.

PO SEANSIE SPOTKANIE Z REŻYSEREM MARIUSZEM RUSIŃSKIM. Rozmowę poprowadzi Krzysztof Spór.

ŚWIATŁONOC (Svetlonoc)

dramat, Słowacja/Czechy 2022 (106 min)

Reżyseria Tereza Nvotova

Obsada: Natalia Germani, Eva Mores, Juliana Olhova              

Sarlota (Natalia Germani) powraca do swojej rodzinnej wsi, by znaleźć odpowiedzi na nękające ją od lat pytania dotyczące jej dzieciństwa. Mieszkańcy nie są jednak skłonni do pomocy, podejrzewają bowiem Sarlotę o morderstwo i czary. „Światłonoc” nie ma za wiele wspólnego z takimi folk horrorami jak „Czarownica” Roberta Eggersa – o wiele bliżej jej do filmów Jagody Szelc. Urodzona w Czechosłowacji reżyserka Tereza Nvotová interesuje się bowiem nie tyle czarownictwem rozumianym jako pakt z szatanem dający nadludzkie moce, ale zabobonami przenikającymi społeczeństwo do dzisiaj i często prowadzącymi do tragedii. „Światłonoc” eksploruje dzięki temu tematy patriarchatu i mizoginii w fascynujący sposób, a przy tym zachwyca wspaniałymi zdjęciami autorstwa Federika Cescy.

Prezentowany na festiwalach: Locarno International Film Festival 2022, Transilvania International Film Festival 2023, Vancouver International Film Festival 2022.

 

22 MAJA 2024 (ŚRODA)       

16:00

W KRAINIE GHIBLI

PONYO (Gake no ue no Ponyo)

animowany, Japonia 2008 (100 min)

Kategoria wiekowa: 7+, dwulektor

Reżyseria: Hayao Miyazaki

Wyruszcie w bajkową podróż i odkryjcie magię, która czeka na Was w morskiej głębinie. „Ponyo” Hayao Miyazakiego to przepiękna opowieść o niezwykłej przyjaźni chłopca i złotej rybki, która odmieniła jego życie na zawsze. Fantastyczna animowana przygoda od nagradzanego twórcy „Spirited Away: W kranie bogów" i „Mojego sąsiada Totoro" to propozycja dla najmłodszej publiczności. Film z polskim dwulektorem, dla widzów od 7. roku życia.

Pięcioletni chłopiec o imieniu Sosuke mieszka wraz z mamą w nadmorskiej miejscowości. Podczas zabawy na plaży Sosuke znajduje uwięzioną w słoiku złotą rybkę. Nadaje jej imię Ponyo i obiecuje zawsze się nią opiekować. Jednak Ponyo nie jest zwyczajną rybką – to córka potężnego czarodzieja, który zrozpaczony jej zniknięciem, wzburzy całe morze, by sprowadzić ją do domu. Tak rozpoczyna się niezwykła przygoda, podczas której chłopiec i rybka muszą połączyć siły, by ocalić świat przed niebezpieczeństwem i spełnić marzenie Ponyo o zostaniu człowiekiem.

Przepiękny wizualnie i pełen uroku film „Ponyo” jest opowieścią o miłości, przyjaźni i magii oraz doskonałą propozycją dla tych, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę ze światem Studia Ghibli.

18:00

15-LECIE STUDIA MUNKA

STARSZA PANI SZUKA

Dokumentalny, Polska 2023 (24 min)

Reżyseria: Maria Wider

Krystyna ma 72 lata i nigdy nie doświadczyła prawdziwej miłości. By to odmienić, zapisuje się do biura matrymonialnego. Kolejne randki przynoszą jedynie rozczarowanie, a kontakt ze starzejącymi się mężczyznami uświadamia kobiecie, że związek może wcale nie być tym, czego brakuje jej do szczęścia.

Film nagrodzony m.in. na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”, Festiwalu „Kamera Akcja” w Łodzi, nagrodą publiczności na festiwalu „żubrOFFka” oraz Jańcio Wodnikiem na festiwalu „Prowincjonalia” we Wrześni.

ULA

Dokumentalny, Polska 2023 (74 min)

Reżyseria: Agnieszka Iwańska

„To jest kolebka naszej ukochanej muzyki. Tam musimy się sprawdzić” – w taki sposób Michał Urbaniak przekonał polską wokalistkę jazzową Urszulę Dudziak, żeby wyruszyła z nim na podbój USA.

Film jest zapisem tej fascynującej i burzliwej podróży, opowiadanej zza kadru przez samą artystkę – skądinąd wyborną gawędziarkę. Jego tworzywem są archiwalia przybliżające PRL lat 60. czy Nowy Jork w latach 70. i 80. oraz sama muzyka. Słuchając scatowych wokaliz, poznajemy Dudziak jako kobietę, imigrantkę i przede wszystkim nadzwyczajną artystkę, tworzącą z największymi osobowościami jazzu.

Film nagrodzony Złotym Hejnałem dla najlepszego pełnometrażowego dokumentalnego filmu muzycznego na Krakowskim Festiwalu Filmowym w 2023.

SPOTKANIE Z REŻYSERKĄ FILMU AGNIESZKĄ IWAŃSKĄ. Rozmowę poprowadzi Krzysztof Spór.

 

23 MAJA 2024 (CZWARTEK)

16:00

W KRAINIE GHIBLI

TAJEMNICZY ŚWIAT ARRIETTY (Karigurashi no Arietti)

animowany, Japonia 2010 (94 min)

Kategoria wiekowa: 7+, dwulektor

Reżyseria: Hiromasa Yonebayashi

Jeśli w ostatnim czasie zawieruszyła Ci się agrafka albo guzik, to bardzo możliwe, że w Twoim domu zamieszkali Pożyczalscy! Odkryj ich sekret wraz z „Tajemniczym światem Arrietty".

Pod podłogą starego domu mieszka malutka Arrietta z równie małymi rodzicami – to rodzina Pożyczalskich, którzy mierzą zaledwie kilka centymetrów wzrostu. Te maleńkie istoty żyją poza zasięgiem ludzkiego wzroku, w sekrecie „pożyczając” od dużych domowników jedzenie i przedmioty codziennego użytku – kostkę cukru, szpilkę czy kawałek materiału. Ale zawsze tylko odrobinę, aby gospodarze nie zauważyli.

Pewnego dnia do domu wprowadza się Sho, 12-letni chłopiec. Rodzice Arrietty zawsze ją ostrzegali: „Nigdy nie pozwól ludziom cię zobaczyć". Raz ujrzani, Pożyczalscy musieliby natychmiast opuścić swoją kryjówkę. Jednak odważna i ciekawa świata nastolatka zaprzyjaźnia się z kilka razy większym chłopcem. Czy ta niezwykła przyjaźń przetrwa, gdy oba światy – tych małych i dużych – spotkają się?

„Tajemniczy świat Arrietty" to przepięknie zrealizowana i mądra animacja od legendarnego Studia Ghibli, która zachwyci całą rodzinę. Film z polskim dwulektorem, przeznaczony także dla dzieci powyżej 7. roku życia.

18:00

15-LECIE STUDIA MUNKA

PRZEPUSTKA

Fabularny, Polska 2023 (23 min)

Reżyseria Karolina Węglorz-Zima

Obsada: Jacek Beler, Rafał Garnecki, Ewa Szykulska

Maks wychodzi na 24-godzinną przepustkę z więzienia. Chce pojechać na casting do muzycznego programu telewizyjnego. Siłą zabiera ze sobą swojego młodszego brata, Kamila, który nie ułatwia mu dotarcia do celu. W trakcie podróży przyglądamy się nie tylko ich trudnej i bolesnej relacji, ale też temu, jak ona się zmienia.

Film zdobył Nagrody im. Jana Machulskiego w kategorii Najlepszy Film i Najlepszy Aktor (Rafał Garnecki)

W NICH CAŁA NADZIEJA

Fantastycznonaukowy, Polska 2023 (88 min)

Reżyseria Piotr Biedroń

Obsada: Magdalena Wieczorek, Jacek Beler

W rzeczywistości postapokaliptycznej Ewa walczy nie tylko o przetrwanie, ale i zmaga się̨ z dotkliwą samotnością̨. Długotrwałe uczucie izolacji nie jest jednak jej jedynym problemem. Prawdziwy dramat zaczyna się̨, kiedy przez absurdalną sytuację wchodzi w konflikt ze swoim jedynym towarzyszem - Robotem. Zaczyna się̨ wówczas prawdziwa walka o życie z maszyną wyposażoną w sztuczną inteligencję, która dla Ewy, staje się większym zagrożeniem niż otaczający świat.

W powszechnej opinii krytyków jest to najlepszy polski film fantastycznonaukowy od dekad i czasów triumfu dzieł Piotra Szulkina. Film otrzymał wyróżnienie w Konkursie Mikrobudżetów 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

JEST NADZIEJA?! DEBATA O POLSKIM KINIE FANTASTYCZNONAUKOWYM poprzedzi seans filmu. Wezmą w niej udział: pisarz Michał Radomir Wiśniewski i dziennikarz filmowy Krzysztof Spór.

 

24 MAJA 2024 (PIĄTEK)

16:00

THE OLD OAK

Dramat, Wielka Brytania/Francja/Belgia 2023 (113 min)

Reżyseria Ken Loach

Obsada: Dave Turner, Ebla Mari, Claire Rodgerson

Ostatni film w karierze Kena Loacha to wzruszająca opowieść o niezwykłej przyjaźni w świecie pełnym nienawiści. Reżyser po raz kolejny bierze na warsztat ważny temat społeczny i szuka światła tam, gdzie często jest je trudno zauważyć.

Dla lokalnej społeczności niewielkiego miasteczka w północnej Anglii pub The Old Oak to miejsce szczególne. Jedyna przestrzeń, gdzie ludzie wciąż mogą się spotkać i przy kuflu piwa omówić bieżące sprawy, ale też symbol brutalnych zmian, jakie dotknęły okolicę za sprawą głębokiej ekonomicznej recesji.

Wszystko zaczęło się zmieniać w połowie lat 80., kiedy na fali strajku dobrze prosperujące za sprawą przemysłu górniczego miasto zaczęło stopniowo pogrążać się w kryzysie. Młodzi, nie widząc dla siebie miejsca, poczęli wyjeżdżać w poszukiwaniu lepszych perspektyw, a ci, którzy zostali, pogrążali się w marazmie. Narastająca frustracja i nieufność wobec wszystkiego co obce znajduje ujście, kiedy do miasta trafia autobus z syryjskimi uchodźcami. Sytuacja robi się coraz bardziej napięta, a mieszkańcom nie podoba się, że przyjezdni mogą liczyć na większe wsparcie niż oni. Szansą na porozumienie może okazać się niezwykła przyjaźń, jaka rodzi się między właścicielem pubu a młodą Syryjką.

Jeden z najważniejszych brytyjskich reżyserów Ken Loach kolejny raz podejmuje w swoim filmie ważny społeczny temat. Podejmując problem imigracji, zastanawia się nad przyczynami ksenofobii u swoich rodaków, nie bez przyczyn odnosząc się do głębokich systemowych zaniedbań.

Film miał swoją światową premierę na festiwalu w Cannes, a na kolejnych festiwalach filmowych otrzymał 6 Nagród Publiczności (m.in. festiwale w Locarno, Ghent, Valladolid, Calgary).

18:30

15-LECIE STUDIA MUNKA

WE HAVE ONE HEART

Dokumentalny, Polska 2020 (11 min)

Reżyseria Katarzyna Warzecha

Po śmierci matki Adam odnajduje korespondencję, wymienianą przed laty przez rodziców: Polkę i mieszkającego w Iraku Kurda. Dla Adama to okazja, by dowiedzieć się czegoś więcej o ojcu, którego nigdy nie poznał. Połączenie animacji rysunkowej z materiałami archiwalnymi pozwala przenieść się niemal 40 lat wstecz, poczuć emocje łączące żyjących w różnych częściach świata zakochanych oraz odkryć niezwykłą tajemnicę rodzinną.

Jeden z najczęściej nagradzanych filmów w historii Studia Munka, zdobywca kilkudziesięciu nagród, prezentowany na wielu festiwalach na całym świecie. Katarzyna Warzecha niedługo potem została drugą reżyserką „Zielonej granicy” u Agnieszki Holland.

TWARZE AGATY

Dokumentalny, Polska 2023 (73 min)

Reżyseria Małgorzata Kozera

Pomiędzy tym, co ciepłe, wilgotne i pulsujące, uformowane na chwilę w komórki, tkanki i kości, a tym, co wolne od materii i wieczne - kryje się tajemnica istnienia. Agata di Masternak, polska malarka mieszkająca i tworząca w Londynie, próbuje tę tajemnicę pojąć i opowiedzieć poprzez swoją twórczość. Ma ku temu istotny powód – miała zaledwie 16 lat, kiedy dowiedziała się, że w ciągu najdalej dwóch lat umrze. Przyczyną śmierci miał być naczyniako-tętniak, guz, który umiejscowił się w okolicach policzka i szczęki Agaty i powodował krwotoki z ust, nosa i oczu. Od czasu diagnozy minęło ponad dwadzieścia lat. Agata żyje, ale przeszła dziesiątki operacji w obrębie twarzy i wiele razy doświadczyła bliskości śmierci. Wie, czym jest nadzieja i jej utrata. Wie też jak to jest żyć pełnią życia, jakby jutra miało nie być. Jest za to sztuka, miłość i niekończący się głód życia.

Wśród wyróżnień dla „Twarzy Agaty” są m.in. nagroda dla najlepszego filmu dokumentalnego na Krakowskim Festiwalu Filmowym, Złotą Rybkę Ińskiego Lata Filmowego dla najlepszego polskiego filmu, Jańcio Wodnika na festiwalu Prowincjonalia za najlepszy długometrażowy film dokumentalny oraz nominacja Polskiej Akademii Filmowej do Orła za pełnometrażowy film dokumentalny.

SPOTKANIE Z REŻYSERKĄ FILMU MAŁGORZATĄ KOZERĄ. Rozmowę poprowadzi Krzysztof Spór.

 

25 MAJA 2024 (SOBOTA)

16:00

OPADAJĄCE LIŚCIE (Kuolleet lehdet)

dramat, Finlandia 2023 (81 min)

Reżyseria Aki Kaurismäki

Obsada: Alma Pöysti, Jussi Vatanen, Janne Hyytiäinen

Ansa to małomówna pracowniczka lokalnego supermarketu, Holappa z kolei zarabia na życie na budowie. Łączy ich szlachetne usposobienie oraz pasmo kolejnych porażek, jakich oboje na każdym kroku doświadczają. Kobieta straciła właśnie pracę, bo jej przełożonym nie spodobał się ludzki gest, na jaki się zdobyła, mężczyzna natomiast zmaga się z poważnym problemem alkoholowym. Spotykają się przypadkiem, na imprezie karaoke. Od pierwszej chwili widać, że tych dwoje zupełnie nieprzystosowanych do dzisiejszego świata bohaterów to bratnie dusze. Ciągnie ich do siebie, choć towarzyszy temu nutka niepewności. W końcu życie było dla nich do tej pory raczej pasmem niepowodzeń i bolesnych rozczarowań. Na naszych oczach kwitnie jednak niewinne, piękne uczucie, choć w tle, co słyszymy w radiowych odbiornikach, rozgrywają się dramatyczne wydarzenia związane z rosyjską inwazją na Ukrainę.

Najważniejszy fiński reżyser Aki Kaurismäki wraca do kin ze słodko-gorzką opowieścią o życiowych outsiderach, którzy poszukują szczęścia. W filmie, będącym celebracją małych chwil i niepozornych gestów, jest miejsce na humor, wzruszenie, głęboki humanizm, ale i komentarz do aktualnych wydarzeń społeczno-politycznych.

Film otrzymał Nagrodę Jury na zeszłorocznym festiwalu w Cannes, pięć nominacji Europejskiej Akademii Filmowej, był fińskim kandydatem do Oscara 2024.

18:00

15-LECIE STUDIA MUNKA

PIĘKNA ŁĄKA KWIETNA

Fabularny, Polska 2022 (30 min)

Reżyseria Emi Buchwald

Obsada: Andrzej Kłak, Marianna Kaniewska

Architekt krajobrazu Emil toczy nierówną walkę ze światem ludzi obojętnych na piękno natury. Przez swoją neurotyczną nieugiętość pogrąża się w spirali absurdalnych wydarzeń, a przy tym wszystkim próbuje jeszcze być dobrym ojcem.

Film nagrodzony m.in. na Warszawskim Festiwalu Filmowym (najlepszy aktorski film krótkometrażowy), OKFA (najlepszy film niezależny), na Lubuskim Lecie Filmowym (Srebrne Grono), na Kameralnym Lecie, Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, festiwalach „Opolskie Lamy”, Octopus Film Festival.

SPOTKANIE Z DYREKTOREM ARTYSTYCZNYM STUDIA MUNKA JERZYM KAPUŚCIŃSKIM. Rozmowę poprowadzi Krzysztof Spór.

TYLE CO NIC

Fabularny, Polska 2023 (93 min)

Reżyseria Grzegorz Dębowski

Obsada: Artur Paczesny, Monika Kwiatkowska, Agnieszka Kwietniewska

Trzymający w napięciu dramat społeczny osadzony w realiach współczesnej polskiej wsi. Grupa rolników organizuje protest pod domem posła, który wbrew wcześniejszym obietnicom zagłosował przeciwko ich interesom. W tym samym czasie zostają odnalezione zwłoki jednego z okolicznych rolników. Wszyscy podejrzewają lidera protestu, Jarka, mimo że zmarły był jego najbliższym przyjacielem. Mężczyzna rozpoczyna własne śledztwo, które prowadzi go do poznania prawdziwych przyczyn śmierci nieboszczyka, a przy okazji weryfikuje postawy ludzi w jego otoczeniu.

 

26 MAJA 2024 (NIEDZIELA)

16:00

CZTERY CÓRKI (Four Daughters / Les filles d'Olfa)

dramat, Francja, Arabia Saudyjska, Niemcy, Tunezja 2023 (107 min)

Reżyseria Kaouther Ben Hania

Obsada: Eya Chikhaoui, Tayssir Chikhaoui, Olfa Hamrouni, Nour Karoui, Majd Mastoura

Główną bohaterką filmu jest Olfa, pochodząca z nizin matka czterech córek. Dwie najmłodsze występują w filmie, zniknięcie dwóch najstarszych (wcielają się w nie aktorki) jest tematem pasjonującego „śledztwa”. Ben Hania tropi siłę problematycznego międzypokoleniowego kobiecego przekazu, wydobywa na światło dzienne powszechnie akceptowaną domową i systemową przemoc, punktuje sposób, w jaki pozornie odległe przemiany polityczne kształtują los jednostek.

Jedna z największych niespodzianek zeszłorocznego konkursu głównego w Cannes. Tunezyjski kandydat do Oscara, nominowany do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii Pełnometrażowy Film Dokumentalny. Wybitny film będący wyznaniem wiary w siłę, wytrwałość i solidarność kobiet.

18:30

FRANCUSKI POCZĘSTUNEK NA ZAMKNIĘCIE PRZEGLĄDU

BULION I INNE NAMIĘTNOŚCI (La passion de Dodin Bouffant)

dramat/romans, Francja 2023 (135 min)

Reżyseria Tran Anh Hung

Obsada: Juliette Binoche, Benoît Magimel, Pierre Gagnaire

Czy namiętność może mieć smak? Wietnamsko-francuski reżyser Tran Anh Hung („Rykszarz", „Zapach zielonej papai") udowadnia, że zdecydowanie tak! „Bulion i inne namiętności" (nagroda za reżyserię na festiwalu w Cannes) wciąga w świat doskonałej francuskiej kuchni, ale przede wszystkim w zmysłowy sposób pokazuje, że poprzez potrawy, smaki i aromaty można wyrazić najgłębsze uczucia.

Bohaterami osadzonego w drugiej połowie XIX wieku filmu są znakomita kucharka Eugénie (Juliette Binoche) i znany smakosz, gastronom Dodin (Benoît Magimel). Od 20 lat razem gotują, tworzą przepisy i wydają wielkie przyjęcia. Rozmawiają ze sobą głównie za pośrednictwem potraw, przygotowując wspaniałe buliony, sosy, przepiórki, turboty, warzywa z własnego ogrodu czy spektakularne desery. Świat, który wspólnie tworzą, pomaga im przetrwać najtrudniejsze życiowe momenty, a ich relacja przez lata ewoluuje.

Tran Anh Hung, luźno opierając scenariusz na powieści Marcela Rouffa i inspirując się autentyczną postacią Anthelme'a Brillata-Savarina, łączy romans z poetyckim kinem kulinarnym. Udowadnia również, że kino może oddawać niezwykły smak i aromat potraw, tak aby widz mógł rozkoszować się każdym ujęciem. Za oprawę kulinarną „Bulionu i innych namiętności" odpowiada Pierre Gagnaire, słynny francuski szef kuchni. Od czasów „Uczty Babette" nie było w kinach tak smakowitego filmu. Bon appétit!

 

***

 

Więcej:

sck.stargard.pl

facebook.com/kinosckstargard

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz