środa, 15 maja 2024

Rząd przyjął nowelizację prawa autorskiego

Rząd ogłosił przyjęcie projektu zmiany ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Artyści mogą spodziewać się tantiem, zaś wydawcy prasy i dziennikarze - opłat, przyznawanych im za korzystanie z ich tekstów.

Jak informuje „Rzeczpospolita”: We wtorek 14 maja 2024 roku odbyło się posiedzenie, którego przedmiotem były trzy procedowane przez Radę Ministrów projekty. Jednym z nich, przyjętym ostatecznie przez rząd, był projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Stanowi to kolejny krok długiego, ciągnącego się procesu dostosowywania polskiego prawa autorskiego do regulacji prawa unijnego, m.in. dyrektywy o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym (tzw. dyrektywa DSM). Co dokładnie zakłada przyjęty przez rząd projekt?

Dzięki nowym przepisom, twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych i słowno-muzycznych będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w Internecie. Wprowadzone zostanie także nowe prawo pokrewne dla wydawców prasy do korzystania online z ich publikacji prasowych. Projekt dostosowuje polskie przepisy do dyrektyw Unii Europejskiej. (Komunikat rządu z 14 maja 2024 roku)

Prawo do tantiem obejmować ma twórców i wykonawców utworów audiowizualnych (np. autorów scenariuszy, reżyserów, aktorów) oraz wykonawców utworów muzycznych i słowno-muzycznych (np. piosenkarzy). Przysługiwać im będzie ono w sytuacji, gdy ich utwory będą udostępniane publicznie w taki sposób, by każdy mógł mieć do nich dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym — czyli m.in. w portalach i serwisach internetowych. Wypłata tantiem będzie się różnić w zależności od rodzaju utworu.

Tantiemy z utworu audiowizualnego twórca otrzyma za pośrednictwem organizacji zbiorowego zarządzania, zaś z wykonań muzycznych — wedle uznania autora: poprzez OZZ, inną organizację lub bezpośrednio.

Z kolei prawo wydawców prasy, skierowane m.in. do właścicieli internetowych portali informacyjnych, zapewnia im wyłączność eksploatacji online ich publikacji prasowych przez platformy internetowe (tzw. dostawców usług społeczeństwa informatycznego). Za korzystanie z tego prawa przez inne podmioty przysługiwać będzie wydawcom opłata, której 50% trafiać będzie do autorów konkretnych tekstów.

Kolejne rozwiązania mają ułatwić udzielanie licencji na utwory, wykorzystywane w programach radiowych i telewizyjnych. Wprowadzone zostaną także nowe zasady odpowiedzialności platform internetowych za treści, udostępniane w nich przez użytkowników — m.in. konieczne będzie, w ramach publikowania treści przez użytkownika na portalu, uzyskanie przez platformę licencji na dany utwór.

Dalsze ułatwienia dotyczyć mają korzystania z utworów niedostępnych w handlu, a znajdujących się na stałe w zbiorach instytucji dziedzictwa kulturowego. Ponadto, twórcy i wykonawcy będą mieli prawo do otrzymywania "regularnych informacji o sposobie eksploatacji ich praw oraz uzyskiwanych z tego tytułu przychodach".

Projekt, przyjęty przez rząd, trafić powinien w najbliższym czasie do Sejmu. [źródło Rzeczpospolita]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz