wtorek, 6 stycznia 2015

Obejrzane. STYCZEŃ 2015

Listę tę tworzę dla własnego użytku, ale jeżeli kogoś to interesuje to proszę bardzo... Jest ona na bieżąco aktualizowana.

Oceny:
1 - Katastrofa / 2 - Bardzo zły / 3 - Zły / 4 - Słaby / 5 - Przeciętny / 6 - Niezły / 7 - Dobry / 8 - Bardzo dobry / 9 - Znakomity / 10 - Arcydzieło
Oceny od 1 do 4 to STRATA CZASU
Oceny 5-6 to MOŻNA BYŁO LEPIEJ SPOŻYTKOWAĆ CZAS
Oceny 7-10 to DOBRZE WYKORZYSTANY CZAS
Seriale oceniane są po zakończeniu pełnego sezonu
Dopuszczalne połówki ocen


Najlepsze filmy w styczniu:

1. Sils Maria
2. Dzikie historie
3. Księga życia
4. Vivian chce się rozwieść
5. Turysta
6. Pudłaki
7. Władca wszechświata
8. Czarny węgiel, kruchy lód
9. Wielkie oczy
10. John Wick / Dumni i wściekli

Ostatnio obejrzany film:
Wcześniej obejrzane filmy:

Ziarno prawdy 6/10
Rozczarowanie jednak. Banalność finału intrygi niweczy wszelkie wysiłki. A te są ciekawe. Bo klimat, kilka rozwiązań scenariusza i budowanie tajemnicy są udane. Niestety całość nie ma niesamowitej głębi, ponadczasowej siły, tajemnicy która zostanie niezapomniana. Gdzieś z czasem to wszystko się rozmywa i niestety nie porywa.

[Serial] Hannibal. Sezon 1 6/10
A jednak miałem nadzieję, że będzie lepiej. Szkoda, że nie rozwinęło się to w taki sposób jak odcinek 6, tak przypominający "Milczenie owiec". Ale zaintrygowali mocno, więc kolejny sezon może byc ciekawy bardziej.

Ciemności skryją ziemię 6/10
Dokument o Holocauście. Oczekiwania były większe, ale zdjęcia z obozów wstrząsające.

Saint Laurent 5/10
Bardzo artystyczne, do bólu pretensjonalne. Nie poznałem człowieka, może nieco epokę. To mało.

Carte Blanche 6/10
Zacne i bezpieczne kino. Nie porusza jednak tak mocno jak "Chce się żyć" bo brakuje mu filmowej finezji. Wszystko jest tutaj na swoim miejscu, a to dla mnie mało. Dobry Chyra jest podporą filmu.

Snajper 6/10
Amerykański film do bólu. Są w nim przebłyski genialnego kina, ale tylko sporadycznie. Eastwood zrobił film dla rodaków, aby pamiętać o okrucieństwach wojny. Bohater jest ciekawy, a rola Bradleya Coopera dobra, ale czy od razu oscarowa? Całość z czasem się rozłazi, a najlepiej wypadają tutaj mocne sceny wojenne. Gdyby na nich oprzeć cały film, to pewnie byłoby lepiej.

Hiszpanka 4/10
Są krytycy zachwyceni, powaleni na kolana, oczarowani. Ja tego nie kupiłem, choć dla pięknych obrazków, cudnej scenografii, imponujących kostiumów, kilku efektów specjalnych i reżyserskich zagrywek z lustrami można się skusić. To taki film, który w branży powinien być dyskutowany, więc powinno się go obejrzeć. Jedno mogę napisać. Barczyk to artysta, producent, reżyser i scenarzysta w jednej osobie. Zrobił zapewne to ci chciał i nawet nie musiał siebie przekonywać, do niektórych pomysłów i całej tej historii.

Vivian chce się rozwieść 7,5/10
Dramat sądowy, ale zdecydowanie inny niż wszystkie. Rozgrywa się w kilku pomieszczeniach, z udziałem ciągle tych samych postaci, na przestrzeni lat. Czuć tutaj cierpienie, niemoc względem systemu, nienawiść i emocje.

Wkręceni 2 2/10
Dno i tylko Paweł Domagała z Antkiem Królikowskim dają radę. Fajny duet byłby w innym filmie.

Czarny węgiel, kruchy lód 7/10
W estetyce thrillera noir, z niesamowitym klimatem, opowieść o rozwiązaniu zagadki sprzed lat. Monotonne tempo dodaje powagi filmowi.

Dumni i wściekli 7/10
W tradycji "Goło i wesoło" oraz "Dziewczyn z kalendarza". Bardzo przyjemne dla oka, ciekawa historia z czasów ważnych dla Brytyjczyków. Film ponownie opiera się na postaciach. Wszystko dokładnie według określonego i znanego schematu.

Sils Maria 8/10
Jeszcze jeden film o borykaniu się artysty w życiu codziennym ze sobą i życiem. Coś wielkiego i ulotnego drzemie w tej historii.

Władca wszechświata 7,5/10
Bardzo ważna wypowiedz o finansach na świecie, ale bohater nie zostawia nadziei. Dobrze zobrazowane wszystkie te przekręty i już wiadomo, że należy unikać "instrumentów" finansowych. Mimo wszystko jednak zbyt to monotonne zostało podane.

Love is Strange 6/10
To bardzo ciekawe przedstawienie związku dwójki ludzi w obliczu nieprzychylnych okoliczności. Trochę życia na ekranie. Smutne.

Powiedzmy sobie wszystko 5/10
Obraz dużej amerykańskiej rodziny z ich radościami i przede wszystkim kłopotami. Kilka fajnych momentów, świetni aktorzy telewizyjni, ale po seansie pustka. Taki seans do zapomnienia.

Haker 4/10
"Haker", czyli upadek Michaela Manna, wydawało się reżysera nie do zdarcia. Bez ognia, bez reżyserii, z beznadziejnym scenariuszem, bez  aktorstwa (dubbingowani Chińczycy brzmią okropnie), za to w przyjaźni z Chinami powstał nudny cyberthriller, na którym ludzie wychodzą z kina. To zostało nakręcone koszmarnie, a maniera kamery "z ręki" już się przejadła, a Mann ciągle robi to sami i kopiuje samego siebie z poprzednich filmów. Operator słabo to wszystko inscenizuje, muzyka jak zawsze taka sama, sceny akcji kopiują "Gorączkę" (z tym, że w "Hakerze" wszystkie kule trafiają do celu i likwidują zawsze tego kogo trzeba). Michael Mann zawodził mnie już kilka razy, ale tym razem zrobił film BARDZO ZŁY i już nie jest na mojej liście "czekam na każdy film tego reżysera".

John Wick 6,5/10
Dobre kino sensacyjne. Oczywiście kompletnie niedorzeczne, ale bohater taki dzielny i skuteczny. Zrobione w stylu kina azjatyckiego, ale to akurat wyszło filmowi na dobre. Keanu daje radę.

Dzikie historie 8/10
Kilka opowieści o bardzo zdenerwowanych ludziach - czasami, jakby z życia wzięte, więc nic odkrywczego. Świetnie opowiedziane, zagrane, nakręcone choć brak nici spajającej całość jakoś mnie martwi. To po prostu udane nowelki na wysokim poziomie. Czy autorowi udałoby się skupić uwagę widzów, gdyby jeden z tych wątków stał się pełnometrażowym filmem? Nie sądzę. Zdecydowanie łatwiej i wdzięczniej jest bowiem pokazać krótkie historie i podnieść natężenie zdarzeń do maksimum. Ale ogląda się to świetnie.

Men, Women & Children 6/10
Spore mieszane uczucia. Z jednej stronie ciekawa obserwacja rodziny. Z drugiej strony, wszystko szyte bardzo grubymi nićmi. Ogląda się to jednak dobrze, bo narrację ma sprawną a aktorstwo niezłe.

Turysta 7/10
Psychologiczna analiza związku mężczyzny z kobietą, na granicy rozpadu w ciekawych okolicznościach przyrody. To głębokiego przemyślenia. Celnie oddaje charakter człowieka.

Exodus: Bogowie i Królowie 6/10
Porządny film o biblijnej tematyce. Świetny od strony technicznej. Wszystko perfekt, ale już było.

Księga życia 8/10
Genialna animacja. Pełna niespodzianek, pięknych kolorów, cudownych pomysłów rodem z Meksyku. Fantastyczna historia, świetnie opowiedziana, wciągająca, z ciekawymi bohaterami. Oczu nie mogłem oderwać.

Pudłaki 7,5/10
Znakomita animacja, bardziej dla dorosłych. Przepiękna strona realizacyjna i ciągle niedościgniona klasa w animacji poklatkowej.

I Origins 6/10
Nie przekonała mnie ta wizja. To jakby powtórka z "Drugiej Ziemi". Ponownie powolna narracja, mnóstwo przemyśleń, jakaś wizja nauki i w tle elementy fantastyczne.

Still Alice 6,5/10
Przeciętny film jakich wiele, ale wyróżniający się dobrą rolą Julianne Moore. Te Oscary to trochę przesadzone są jednak, bo przecież ile można nagradzać "aktora cierpiącego". To taki film przybliżający chorobę Alzhaimera, chyba bliższy poradnikowi - jak sobie radzić, jak to wygląda, co nas czeka. Pouczające.

Son of the Gun 6/10
Dobre filmidło sensacyjne. Niespecjalnie oryginalne, ale trzymające poziom.

Wielkie oczy 7/10
Porządne i bardzo przyjemne kino. Świetnie nakreślona epoka, ciekawa historia. Bardzo to wszystko ładne zrobione i podane. Jak na Tim Burtona to trochę mało.

Niezłomny 6/10
Pod każdym względem poprawny film o wojnie, niewoli, sile przetrwania. Zbyt to wszystko poprawne, choć ciekawe i świetnie się ogląda. Angelina Jolie dobrze wykonała reżyserską pracę, ale to nie jest nic genialnego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz