Jeszcze niedawno świętowałem 90. urodziny tego aktora, a dziś nadeszła ta smutna wiadomość. Sean Connery nie żyje.
Jeszcze niedawno świętowałem 90. urodziny tego aktora, a dziś nadeszła ta smutna wiadomość. Sean Connery nie żyje.
Marcin Dorociński wystosował do swoich fanów list, w którym podziękował za dobre przyjęcie serialu „Gambit królowej” i wypowiedział się w sprawach dziś najbardziej dotykających ludzi w Polsce.
Ponad 500 europejskich filmowców pracujących w kinie i telewizji, podpisało się pod listem otwartym zaadresowanym do Parlamentu Europejskiego. Wzywają w nim do wdrożenia dyrektywy UE zobowiązującej globalne firmy świadczące usługi streamingowe do inwestowania w europejskiej produkcje.
[Sezon Nagród 2020/2021] Znani są już kandydaci do International Documentary Association (IDA) Awards. Na listach tej organizacji jest wiele znanych i cenionych filmów dokumentalnych, które mogą znaleźć się w kręgu kandydatów do Oscarów.
Etiuda animowana „Ja i moja gruba dupa” w reżyserii Yelyzavety Pysmak zdobyła drugą co do ważności nagrodę w sekcji Cannes Cinéfondation 2020. Wcześniej obraz studentki Szkoły Filmowej w Łodzi zwyciężył w plebiscycie publiczności 36. Warszawskiego Festiwalu Filmowego w kategorii Film Krótkometrażowy.
Po Czechach, Irlandii i Włoszech, także Francja i Niemcy ponownie zamykają swoje kina. Europejskie kina przeżywają najpoważniejszy kryzys po II wojnie światowej.
[WIDEO] W sieci dostępny jest bardzo ciekawy materiał przybliżający powstanie filmów z uniwersum „Conjuring” (Obecność). Jest on poświęcony też trzeciej części „Conjuring”, której premiera przeniesiona została na czerwiec 2021 roku. Główne filmy z tego cyklu uważam za wzorcowe horrory z Hollywood i trzecia część zatytułowana „Obecność 3: Na rozkaz diabła” też się tak zapowiada. Czekam na powrót Eda i Lorraine Warrenów. Na początku produkcji ekipę pobłogosławił biskup.
Netflix planuje zgłosić do aktorskiego Oscara całą gwiazdorską obsadę filmu „Proces siódemki z Chicago”. Wszyscy ubiegać będą się o nominacje dla aktorów drugoplanowych.
Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej wybrała nową współprzewodniczącą komitetu sprawującego nadzór nad kategorią dotyczącą filmów międzynarodowych. Pracami grupy tak istotnej także dla naszej kinematografii kierować będzie duńska reżyserka Susanne Bier.
W ramach pomocy rządowej dla kinematografii powstają trzy nowe priorytety w Programach Operacyjnych Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Utworzone przez Dyrektora PISF, dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, priorytety pomocowe przeznaczone są dla kin studyjnych i małych kin, producentów i dystrybutorów polskich filmów. Ich przewidywany budżet, w zależności od wysokości udzielonego wsparcia, to kwota do 157 mln zł. Dodatkowo, decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, został zwiększony budżet Programu Operacyjnego Produkcja filmowa o kwotę ok. 40 mln zł (ze środków MKiDN w związku z COVID-19).
[WIDEO] Od 11 grudnia w wybranych
kinach będzie można oglądać nowy reżyserski projekt George’a Clooneya
zatytułowany „Niebo o północy”. Netflix zapowiada premierę filmu 23 grudnia. To
kolejna już produkcja Netfliksa, która trafi do naszych kin. I także zapowiada się bardzo ciekawie. Idę do kina!
Znane są już tytuły filmów nominowanych do Nagród im. Jana Machulskiego, które nieprzerwanie od 2004 roku służą uhonorowaniu najzdolniejszych polskich twórców kina krótkometrażowego. Nominacje przyznane zostały przez niezależne od siebie składy jurorskie festiwali filmów krótkometrażowych z całej Polski.
Trwa przygotowanie przez rząd Polski programu wsparcia dla biznesu. Skorzysta z niego około 200 tysięcy przedsiębiorców i około 372 tysięcy pracowników. Pomocą objętych zostanie wiele branż w tym także filmowa.
Z różnych stron napływają słowa poparcia dla protestujących przeciw zaostrzeniu polityki aborcyjnej i decyzji Trybunału Konstytucyjnego. Głos w sprawie zabrała m.in. Gildia Reżyserów Polskich.
Gunga |
[Sezon Nagród 2020/2021] Tegoroczny sezon nagród wyglądał będzie zdecydowanie inaczej, od tych z lat poprzednich. Cały system opóźniony jest o kilka miesięcy z powodu Covid-19, niestabilności premier kinowych i gotowości studiów do rywalizacji o najważniejsze nagrody filmowe. Dotyczy to jednak głównie fabuł, inaczej sprawa ma się z dokumentami. Te przechodzą przez 2020 rok zgodnie z planem i właśnie ogłoszono nominacje do pierwszych z nagród, które podsumowują rok w kinie dokumentalnym. To prestiżowe Critics Choice Association Documentary Awards. Są już pierwsi faworyci.
Europa jest obecnie w epicentrum pandemii Covid-19, a poszczególne kraje podejmują znaczące kroki w walce z chorobą. W Polsce od wczoraj obowiązuje strefa czerwona i wiele restrykcji, ale kina mają możliwość sprzedawać 25 procent miejsc na salach. Inaczej sprawa wygląda w innych krajach. Od jutra kina będą ponownie zamknięte we Włoszech.
Dyplom potwierdzający kwalifikację filmu |
W ostatnich dniach kilka polskich filmów krótkometrażowych i dokumentalnych zostało nagrodzonych na międzynarodowych festiwalach, co otworzyło im drogę do Oscarów. Dotyczy to m.in. krótkich dokumentów „Mój kraj taki piękny” Grzegorza Paprockiego i „We Have One Heart” Katarzyny Warzechy.
Dwie platformy streamingowe negocjują podobno możliwość odkupienia praw do filmu „Nie czas umierać”, nowego odcinka przygód Jamesa Bonda.
„W Polsce realizuje się właśnie rękami religijnych ekstremistów scenariusz pozbawienia kobiet fundamentalnych praw reprodukcyjnych” – piszą organizatorzy petycji do HBO o odkodowanie serialu „Opowieści podręcznej”.
Zmian w zapowiedziach kinowych nie ma końca. Niestety kolejny oczekiwany polski film nie trafi do kin w tym roku. Tym razem zadecydowano o przeniesieniu premiery „Small World” Patryka Vegi. Znana jest już nowa data premiera filmu tego twórcy.
Konkurs Główny o nagrodę Złotej Żaby to najważniejszy punkt festiwalu EnergaCamerimage od początku jego istnienia. Tegoroczny zestaw tytułów robi duże wrażenie, będą tutaj m.in. „Zimy już nigdy nie będzie” i „Nomadland”, będzie nowy Woody Allen, „Amonit”, film Alejandro Amenábara.
Producent „Magnezji” Leszek Bodzak poinformował w mediach społecznościowych, że film nie trafi do kin w zaplanowanym na 20 listopada 2020 roku terminie. Z zapowiedzi prawdopodobnie zniknie też oczekiwana świąteczna komedia romantyczna „Listy do M. 4”.
Oto oficjalny plakat tegorocznej edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Autorką plakatu jest Małgorzata Gurowska – artystka wizualna, wykładowczyni, kuratorka, autorka książek.
Oficjalny zwiastun filmu „Mank” rozbudził wyobraźnię fanów Davida Finchera i „Obywatela Kane’a”. To nie koniec niespodzianek na dziś. Kompozytor muzyki od filmu Trent Reznor podał w internecie adres, jakoby „tajnej” strony internetowej z jego kompozycjami do tego filmu, a przede wszystkim z ponad 200 zdjęciami z produkcji „Manka”. Prawdziwa uczta dla oka i ucha.
Klasyka kina fantasy będzie kontynuowana w formie serialu. „Willow” powróci, a rolę tytułową ponownie zagra Warwick Davis. Fani wyczekiwali tej wiadomości od miesięcy i zapewne rozpala ich wyobraźnię. Co zrobi z tej opowieści Disney+ i czy będzie to tak udana produkcja, jak „Mandalorian” dla „Gwiezdnych wojen”?
Europejska Akademia Filmowa ogłosiła nominacje do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii doceniającej pełnometrażowe animacje. Nie ma w tym gronie polskiej produkcji, ale i tak zestaw filmów jest znakomity.
[WIDEO] Pojawił się oficjalny plakat do filmu Davida Finchera zatytułowanego „Mank”, jest też nowy zwiastun, który przybliża zamysł twórców dotyczący tej historii. Film pojawi się najpierw w kinach i to niemal dokładnie za miesiąc.
14 filmów zostało zakwalifikowanych do Konkursu Głównego 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Postanowiłem upomnieć się o nieobecnych, bo w mojej ocenie pojawia się kilka wątpliwości dotyczących tegorocznej selekcji festiwalu w Gdyni.
Dzisiejsza publikacja na portalu Wirtualna Polska (via RMF FM) wywołała spore poruszenie wśród właścicieli kin. Donoszono w niej, że rząd planuje ograniczyć działalność kin w Polsce. Stowarzyszenie Kin Studyjnych przekazało informacje, że takie posunięcie nie jest planowane.
Czternaście filmów będzie rywalizować o Złote i Srebrne Lwy w Konkursie Głównym 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Znane są już też tytuły, które wystartują w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych oraz w Konkursie Filmów Krótkometrażowych.
Ponad 170 filmów z całego świata zostanie pokazanych w programie połączonych edycji 20. MFF Nowe Horyzonty i 11. American Film Festival. To będzie jeden z największych w Europie wirtualnych festiwali najnowszego kina fabularnego. Wydarzenie odbędzie się od 5 do 11 listopada.
10. edycja wydarzenia branżowego US in Progress odbędzie się online w dniach 11-13 listopada 2020 w ramach połączonej edycji 11. American Film Festival i 20. MFF Nowe Horyzonty (5-15 listopada 2020). W spotkaniach wezmą udział także cztery projekty z Polski na etapie developmentu, poszukujące amerykańskich partnerów
Polska koprodukcja „Parkiet”
Aleksandra Mindadze znalazła się w oficjalnej selekcji Międzynarodowego
Festiwalu Filmowego Black Nights w Tallinnie. Z kolei współfinansowany przez
PISF obraz „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” Jana Holoubka zakwalifikował
się do konkursu debiutów estońskiej imprezy. W obu filmach występuje Agata Kulesza.
Gutek Film zadecydował o przesunięciu premiery animacji Mariusza Wilczyńskiego „Zabij to i wyjedź z tego miasta” z listopada 2020 roku na koniec stycznia 2021 roku. Do kalendarza premier tej firmy powrócił rumuński „La Gomera”.
[BOX OFFICE] Po raz pierwszy w historii roczne osiągnięcia na rynku kinowym w Chinach były lepsze od tych w Ameryce Północnej. Po minionym weekendzie w Chinach sprzedaż biletów sięgnęła niemal 2 miliardów dolarów. W USA/Kanadzie pandemia dewastuje kina.
Główny inwestor Disneya naciska na firmę, aby ta przesunęła więcej premier na swoją platformę streamingową. Disney, główny kinowy gracz na rynku, podjął decyzję o zwiększeniu inwestycji w obszar internetu.
W wieku 78 lat zmarł Wojciech Pszoniak, wybitny aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Jeden z gigantów polskiej sceny artystycznej.
Gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo ogłosił, że od 23 października można otwierać kina w poszczególnych hrabstwach, ale poza samym Nowym Jorkiem. Miasto ciągle walczy z Covid-19, a otwarcie kin w innych częściach stanu to ważna decyzja dla branży.
W sobotę 17 października 2020 roku w Multikinie Złote Tarasy w Warszawie zostały ogłoszone nagrody 36. Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Warsaw Grand Prix otrzymał film z Kazachstanu „18 kiloherców”.
Jak informuje tokfm.pl Magdalena Sroka, była szefowa Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, wygrała w drugiej instancji proces z resortem kultury o bezpodstawne zwolnienie z pracy. Gliński odwołał szefową PISF za "szkodzenie wizerunkowi Polski", ona poszła do sądu.
Wygląda na to, że dwa oczekiwane i doceniane polskie debiuty reżyserskie nie znajdą się w sekcjach konkursowych najbliższego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Twórcy „Fisheye” i „Maryjek” otrzymali informacje, że ich produkcje nie spełniają wymogów regulaminowych. Filmy zakwalifikowane do tegorocznych konkursów poznać mamy w przyszłym tygodniu.
Do 21 października 2020 roku dowiemy się, jakie filmy zostaną zakwalifikowane do konkursów 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Za selekcję odpowiada Dyrektor Artystyczny, Tomasz Kolankiewicz, który powołał swoich doradców.
Stowarzyszenie Kin Studyjnych, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych i Gildia Reżyserów Polskich apelują o wsparcie branży filmowej. Wśród propozycji właścicieli kin było między innymi zwiększenie limitu liczby widzów w kinach. Pandemia przybiera na sile i nie ma na to zgody Głównego Inspektora Sanitarnego. Nowe rozporządzenia rządu ciągle jednak pozwalają na działanie kin, do 25 procent miejsc na salach.
[WIDEO] Kolejny pełnometrażowy film Netfliksa trafi do kin w Polsce. „Elegia dla bidoków” (Hillbilly Elegy) w reżyserii Rona Howarda 13 listopada pojawi się w wybranych polskich kinach, a 24 listopada w internecie. Wolę kino!
Organizatorzy MFF Nowe Horyzonty i American Film Festival zadecydowali o przeniesieniu tegorocznych edycji tych wydarzeń do internetu. Pokazanych zostanie w tej formie ponad 170 nowych filmów, w tym ponad 130 pełnometrażowych. Wydarzenie odbędzie się na specjalnie przygotowanej platformie wideo, której budowa rozpoczęła się kilka miesięcy temu.
Pandemia koronawirusa przybiera na sile, Europa walczy obecnie z eskalacją Covid-19. Różne kraje, w różny sposób reagują na rosnącą liczbę zachorowań. Kilka krajów z naszego regionu zamknęło kina, ale na razie nie wszędzie na naszym kontynencie ogranicza się do nich dostęp. W Polsce mamy dziś rekord zachorowań.
Paramount sprzedał prawa do filmu
„Coming 2 America” internetowej platformie Amazon Prime. Kwota umowy opiewać ma
na gigantyczne 125 milionów dolarów. Film został wycofany z zapowiedzi w polskich kinach.
Filmem otwarcia 28. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego EnergaCamerimage będzie „Jeszcze jest czas” w reżyserii Viggo Mortensena i ze zdjęciami Marcela Zyskinda. Obaj twórcy pojawią się w Toruniu. Festiwal w Toruniu startuje dokładnie za miesiąc.