Oto aktualizowana na bieżąco lista wszystkich filmów i seriali obejrzanych przez mnie w 2021 roku. Po seansie produkcjom wystawiam oceny od 1 do 10.
Z przerwami działały polskie kina w 2021 roku, ale sporo działo się w przestrzeni internetowej. Oto lista kinowych i internetowych premier mijającego właśnie roku. W sumie doliczyłem się ponad 400 premier filmowych w 2021 roku. To bardzo duża liczba.
[BOX OFFICE] Dystrybutor filmu „Spider-Man. Bez drogi do domu” poinformował, że liczba widzów na tym tytule w polskich kinach przekroczyła 1 milion.
Doceniam starania organizatorów ciekawych filmowych wydarzeń. Ekipa tworząca festiwal Script Fiesta przekazała wieści na temat przyszłorocznej jubileuszowej edycji. Poczułem się zaintrygowany, renoma imprezy i program nadchodzącej odsłony bardzo mnie zaintrygowały. Oto informacje na ten temat.
Kolejna lista podsumowująca
fragment moich filmowych doświadczeń 2021 roku. Tym razem spojrzenie na najlepsze
polskie produkcje. W Top 10 znalazły się trzy dokumenty, pięć debiutów, jedna
animacja, trochę historii i trochę nostalgii. Lada dzień pojawi się główne i całościowe podsumowanie 2021 roku.
Nagrody popkulturowe MISIE zostały przyznane po raz piąty. Popkulturowa Akademia Wszystkiego (PAW), która rokrocznie przyznaje antynagrody filmowe Węże i popkuturowe nagrody MISIE wybrała najciekawsze, najlepsze i najwyrazistsze dzieła polskiej kultury popularnej w sezonie 2020/21.
[WIDEO] Jakieś 10 lat temu zadzwonił Kamil Śmiałkowski i zaproponował współpracę przy Nagrodzie Węże, która doceniać miała nieudane polskie produkcje. Założyliśmy Akademię, przez lata intensywnie działałem przy tym wydarzeniu. Dziś już nieco mniej... ale ciągle jestem sercem z Akademią. Kamil wspomina historię Węży.
[BOX OFFICE] Tydzień wcześniej nowy „Spider-Man” otworzył się, ściągając do polskich kin ponad 450 tysięcy widzów. Niedługo potem „Matrix Zmartwychwstania” nie zgromadziły nawet 50 tysięcy widzów. Święta nie sprzyjały chodzeniu do kin.
[WIDEO] Prawie 10 lat od ostatniego filmu do reżyserii powraca Jean-Pierre Jeunet. Jego najnowsza produkcja nosi tytuł „Bigbug” i pojawi się na Netflix w lutym 2022. Czy współtwórca „Delicatessen” i reżyser „Amelii” zaserwuje widzom coś znaczącego?
Kolejne moje podsumowanie 2021 roku, zmierzające do głównej oceny kończącego się sezonu. Tym razem tematem są seriale. Na czele tego zestawienia dokumentalny „Wytępić całe to bydło”, jedna z tych produkcji, które otwierają oczy.
Już od kilku lat filmy dokumentalne stanowią znaczącą część mojego repertuaru. Nie inaczej było i w 2021 roku. Ten rodzaj filmów, ciągle dostarcza wielu znaczących wrażeń. Oto moja lista najlepszych pełnometrażowych filmów dokumentalnych obejrzanych w 2021 roku.
[WIDEO] Amerykańska Akademia Filmowa opublikowała skrócone listy do Oscara w 10 kategoriach. Jedną z nich jest ta poświęcone filmom międzynarodowym. Nie ma na niej polskiego kandydata, ale jest polska koprodukcja. Oto zwiastuny tych filmów.
Generujący oceny krytyków serwis metacritic.com opublikował doroczną listę najlepiej przyjmowanych filmów i seriali/programów. To bardzo pocieszające, że najlepiej przyjmowanym filmem 2021 roku była „Aida”, a wśród produkcji dla małego ekranu wygrał „Bo Burnham: Inside”.
[BOX OFFICE] W ten weekend film „Spider-Man: Bez drogi do domu” przekroczy granicę 1 miliarda dolarów wpływów z kin całego świata. To będzie pierwszy film od wybuchu pandemii, który sięgnie po tak znaczące pieniądze.
Pierwsze z tegorocznych podsumowań dotyczy filmów, które oficjalnie pojawiły się w 2021 roku w polskich kinach. Na pierwszym miejscu mocny i ważny „Nowy porządek”.
„Matrix Zmartwychwstania” jest już w kinach. Bardzo czekałem na ten film i liczyłem, że zły smak po dwóch sequelach zostanie zatarty. Niestety, nowe przedsięwzięcie udało się tylko połowiczne. To lepszy film od „Reaktywacji” i „Rewolucji”, ale ciągle nie tak udany, jak pierwszy „Matrix”. Co więc z kolejnymi częściami? Czy jest na nie szansa?
Po raz piąty magazyn Variety opublikował listę najbardziej wpływowych ludzi branży medialnej. Wśród 500 osób znalazła się dwójka Polaków – producentka Ewa Puszczyńska i dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Radosław Śmigulski.
Współfinansowane przez PISF etiuda animowana „Pięć minut starsza” Sary Szymańskiej oraz animowany dokument „Było sobie morze…” Joanny Kożuch znalazły się w konkursie międzynarodowym Clermont-Ferrand Short Film Festival. Z kolei w sekcji Lab Competition zaprezentowana zostanie „Furia” Julii Siudy.
Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej ogłosiła skrócone listy kandydatów do Oscara w 10 kategoriach. Wśród krótkometrażowych produkcji fabularnych znajduje się „Sukienka” Tadeusza Łysiaka, a wśród filmów międzynarodowych „Lamb”, który powstał w polskiej koprodukcji.
[SEZON NAGRÓD 2021/2022] Filmy Disneya zdominowały tegoroczne nominacje do Nagród Annie. Najwięcej nominacji zdobył film „Raya and the Last Dragon”, który ma ich aż 10. O jedną mniej nominacji zdobył „Encanto”, a osiem otrzymała produkcja Pixara „Luca”.
Polski Instytut Sztuki Filmowej opublikował wyniki sesji 3/2021 w Programie Operacyjnym Produkcja filmowa w siedmiu priorytetach. Zapewne po raz ostatni w tym roku wsparto produkcję filmową. Dofinansowanie otrzymało pięć fabuł, cztery dokumenty i cztery animacje.
[WIDEO] Na blogu „Spór w kinie” o filmie „The Northman” pisałem już kilka razy. To jeden z najbardziej oczekiwanych tytułów 2022 roku. Zwiastun filmu tylko to potwierdza. Robert Eggers po „Lighthouse” i „Czarownicy” to czołówka nowych i współczesnych magów kina widowiskowego i gatunkowego. Polski tytuł nowego filmu to „Wiking”, premiera 22 kwietnia 2022.
[BOX OFFICE] Znane jest już oficjalne otwarcie filmu „Spider-Man: Bez drogi do domu” w polskich kinach. Polski dystrybutor podaje, że do kin wybrało się 450 tysięcy widzów. To najlepsze otwarcie w 2021 roku.
[BOX OFFICE] „Spider-Man. Bez drogi do domy” zadebiutował w kinach na świecie i zanotował jeden z najlepszych wyników otwarć w historii i przede wszystkim nie tylko w czasach pandemii. Mimo ograniczeń i rosnącego zagrożenia pandemią, widzowie wrócili do kin.
Były prezydent USA Barack Obama przedstawia co roku listę swoich ulubionych filmów. Nie inaczej jest i w tym roku. Obama lubi kino, z żoną produkują filmy, a jego lista dowodzi, że były prezydent ogląda naprawdę wartościowe filmy.
[SEZON NAGRÓD 2021/2022] Krytycy filmowi z Los Angeles ogłosili laureatów swoich dorocznych nagród. Za najlepszy film roku uznano japońskie „Drive My Car”, ale blisko wygranej były też „Psie pazury”.
[WIDEO] 7 stycznia 2022 roku oficjalnie do polskich kin trafi film „Magdalena” w reżyserii Filipa Gieldona. Pojawił się zwiastun, a tam krótka opinia z bloga „Spór w kinie”. Miło. Film niezmiennie polecam.
[BOX OFFICE] Firma Gower Street Analytics przygotowała badanie prognozujące globalne wpływy ze sprzedaży biletów kinowych w 2022 roku. Ich analiza jest pokrzepiająca, bowiem w 2022 roku sprzedaż biletów sięgnąć ma 33,2 miliarda dolarów.
Isabelle Huppert otrzyma Honorowego Złotego Niedźwiedzia podczas najbliższej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. Uroczystość ta odbędzie się 15 lutego 2022, a sam festiwal potrwa od 10 do 20 lutego 2022.
[SEZON NAGRÓD 2021/2022] Swoje doroczne nominacje ogłosiło Londyńskie Koło Krytyków Filmowych. Na czele nominacji znalazły się „Psie pazury” Jane Campion.
„Żeby nie było śladów” Jana P. Matuszyńskiego w okresie wyboru kandydatów do Oscara międzynarodowego zyskał amerykańskiego dystrybutora. Film wejdzie do kin w USA w lutym 2022. O tym, czy będzie miał szanse na Oscara dowiemy się we wtorek.
[BOX OFFICE] Znakomite osiągnięcie zanotował
film „Diuna” w polskich kinach. Od swojej premiery w październiku film na
dużych ekranach obejrzało już milion widzów. W czasach pandemii jest to
osiągnięcie znaczące i dowód na to, że kino ma przyszłość.
Należąca do Channinga Tatuma firma Free Assiociations zakupiła prawa do książki Witolda Szabłowskiego zatytułowanej „Jak nakarmić dyktatora”. Z reportażu tego powstanie serial.
W „Gazecie Wyborczej” ukazał się wywiad z Anną Sienkiewicz-Rogowską, która zwolniona została z pracy w Filmotece Narodowej - Instytucie Audiowizualnym. Z wywiadu dowiedzieć można się o panującej obecnie sytuacji w FINA.
Denis Villeneuve wyreżyseruje film na podstawie klasycznego dzieła Arthura C. Clarke’a zatytułowanego „Spotkanie z Ramą”. Dla miłośników żelaznego kanonu science-fiction, jest to jedna z najważniejszych książek w historii.
Organizatorzy 72. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie ogłosili pierwsze tytuły przyszłorocznego programu. W ten sposób poznaliśmy pierwsze 62 filmy, które będzie można zobaczyć w kilku sekcjach. W tym gronie nie ma polskich produkcji. Festiwal odbędzie się w dniach 10-20 lutego 2022.
[SEZON NAGRÓD 2021/2022] Film „Zola” zdobył siedem nominacji do 37. edycji Independent Spirit Awards. O tytuł najlepszego niezależnego filmu 2021 roku zmierzą się jeszcze m.in. “C’mon C’mon” i “The Lost Daughter”. W kategorii Najlepszy Film nominacje otrzymały także “A Chiara” i “The Novice”.
Jak co roku Biblioteka Kongresu wprowadziła 25 filmów na listę National Film Registry. Znajdują się na niej filmy, które mają znaczenie „kulturowe, historyczne lub estetyczne”. Wśród filmów dodanych w tym roku znalazły się m.in. „Różowe flamingi” i „Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia”.
[SEZON NAGRÓD 2021/2022] „Belfast” Kennetha Branagha i „West Side Story” Stevena Spielberga zdobyły po 11 nominacji podczas kolejnej edycji Critics Choice Awards.
Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej ogłosiło nominacje do swoich Złotych Globów. W kategoriach filmowych prowadzą „Belfast” i „Psie pazury”, które otrzymały po siedem nominacji. W telewizyjnych kategoriach najwięcej nominacji zdobyła „Sukcesja”.
[BOX OFFICE] Wpływy wynoszące 10,5
mln dolarów w amerykańskich kinach na nowym filmie Stevena Spielberga to spore
rozczarowanie. Trend się utrzymuje, musicale w 2021 roku nie cieszą się
zainteresowaniem widzów. Kolejny z nich ponosi porażkę w kinach w USA.
Ponad pięć lat temu premierę miał esej dokumentalny Terrence’a Malicka zatytułowany „Voyage of Time”. Film pokazywany był między innymi w IMAX, ale generalnie nie było łatwo do niego dotrzeć. Dziś już wiadomo, że film stworzony dla IMAX trafi na platformę internetową MUBI i to jeszcze w grudniu.
Dość niespodziewanie polski oddział Disneya zadecydował o wprowadzeniu do kin filmu dokumentalnego „Summer of Soul”. To jeden z najważniejszych pełnometrażowych dokumentów, jakie pojawiły się w tym filmowym sezonie i jeden z głównych kandydatów do Oscara.
Producers Guild of America (PGA) ogłosiła nominacje w kategorii doceniającej pełnometrażowe filmy animowane. Na liście tej pojawiają się produkcje, które zapewne walczyć będą o tegorocznego Oscara w tej kategorii.
Trzy filmy otrzymały tegoroczne nominacje do Lux Audience Awards, połączonej przed rokiem nagrody Parlamentu Europejskiego i nagrody od europejskiej publiczności. O tytuł ten rywalizują: polska koprodukcja „Aida”, animowany dokument „Przeżyć” oraz austriacki dramat o tematyce LGBT zatytułowany „Wielka wolność”. Nominacje do tegorocznej Nagrody Publiczności ogłoszono podczas 34. gali wręczenia Europejskich Nagród Filmowych.
Koprodukowany między innymi przez polską kinematografię film „Aida” otrzymał Europejską Nagrodę Filmową dla najlepszej europejskiej produkcji 2021 roku. W sumie film zdobył trzy nagrody, także za reżyserię i za główną rolę kobiecą. Anthony Hopkins zdobył nagrodę dla najlepszego aktora, trzy nagrody otrzymał film „Przeżyć”, w tym za pełnometrażowy dokument i pełnometrażową animację.
Działająca w Jordanii Królewska Komisja Filmowa wycofała z rywalizacji o Oscara film „Amira” w reżyserii egipskiego reżysera Mohameda Diaba. Film otwierał wczoraj w Warszawie festiwal AfryKamera.
[SEZON NAGRÓD 2021/2022] Znane są już nominacje do francuskich Lumiere Awards. To wyróżnienia przyznawane głównie francuskim produkcjom, przez grono 95 zagranicznych dziennikarzy pracujących we Francji. Najwięcej nominacji zdobył film „Lost Illusions”. Nagrody zostaną przyznane po raz 27.
W wieku 93 lat zmarła w Rzymie Lina Wertmueller, pierwsza w historii kobieta nominowana do Oscara za reżyserię. Akademia doceniła ją w 1977 roku za „Siedem piękności Pasqualino”. Honorowego Oscara otrzymała w 2019 roku.
Film Dawida Nickela „Ostatni Komers” znalazł się w selekcji pełnometrażowych fabuł Slamdance Film Festival. Z Polski w programie są również: fabularyzowany dokument, cztery krótkie metraże, trzy animacje i jedna fabuła, a także animowany dokument dla dzieci i młodzieży. Festiwal odbędzie się w formule hybrydowej – od 20 do 23 stycznia stacjonarnie, a w dniach 20-30 stycznia 2022 roku online.