Dwukrotny zdobywca Oscara za reżyserię, pochodzący z Tajwanu Ang Lee, przygotowuje się do realizacji filmu, którego bohaterem będzie Bruce Lee. Główną rolę w tej produkcji zagra Mason Lee, syn reżysera.
Dwukrotny zdobywca Oscara za reżyserię, pochodzący z Tajwanu Ang Lee, przygotowuje się do realizacji filmu, którego bohaterem będzie Bruce Lee. Główną rolę w tej produkcji zagra Mason Lee, syn reżysera.
Netflix, jako pierwszy serwis streamingowy w Polsce, ogłosił uruchomienie pilotaż nowego systemu dodatkowych wynagrodzeń dla twórców popularnych lokalnych produkcji. Jest to program oparty na rozwiązaniach z powodzeniem wdrożonych już w innych krajach europejskich. Jesienią tego roku wyszło na jaw, że polskie prawo blokuje twórcom uzyskanie tantiem z tytułu emisji w streamingu. Pilotem zostaną objęte na razie wybrane produkcje.
Producenci gali wręczenia przyszłorocznych Oscarów oficjalnie poinformowali, że wszystkie 23 kategorie zostaną przyznane podczas transmitowanej na żywo uroczystości. Nie powtórzy się więc sytuacja z tego roku, kiedy kilka kategorii przyznano przed wydarzeniem i wyemitowano tylko skróty z ich przyznania podczas programu.
[SEZON NAGRÓD 2022/2023] Film „Wszystko wszędzie naraz” zdobył główne trofeum podczas tegorocznej edycji Gotham Awards. Wyróżnienia te przyznano po 32.
Nie żyje Anna Sienkiewicz-Rogowska, wicedyrektorka Muzeum Miasta Stołecznego Warszawy, wcześniej kierowniczka Działu Upowszechniania Kultury PISF i dyrektorka Filmoteki Narodowej. Anna Sienkiewicz-Rogowska miała 51 lat.
[BOX OFFICE] Po raz pierwszy Netflix pochwalił się kinowym osiągnięciem swojego filmu. Wygląda na to, że są bardzo zadowoleni z wyniku kinowej dystrybucji w USA filmu „Glass Onion”, kontynuacji komedii „Na noże”. I co to znaczy?
Osiem znakomitych dokumentów Pawła Łozińskiego zostanie zaprezentowanych widzom Museum of the Moving Image w grudniu w Nowym Jorku. To doskonała okazja, żeby nadrobić wcześniejsze filmy i zobaczyć „Film balkonowy”, który ma szansę zdobyć w tym roku nominację do Oscara.
„Listy do M. 5” to pierwszy polski film w 2022 roku, który przyciągnął do kin ponad milion widzów. Tym samym „Listy do M. 5” stały się najpopularniejszym polskim filmem 2022 roku. Jest to też drugi w czasach pandemii polski film, który przekroczył granicę 1 miliona sprzedanych biletów.
Europejska Akademia Filmowa przyznała już pierwsze swoje Europejskie Nagrody Filmowe. Dziś poznaliśmy rozstrzygnięcia w kategoriach Excellence Awards, które doceniają artystów i rzemieślników pracujących przy produkcji filmowej. W kategorii Europejska Muzyka wygrał Paweł Mykietyn za „Io”. Po dwie nagrody zdobyli twórcy „Belfast” i „Na zachodzie bez zmian”.
Trwa znakomita passa debiutu Damiana Kocura „Chleb i sól”. Produkcja Studia Munka SFP wraca z 44. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Kairze ze statuetką Brązowej Piramidy dla najlepszego debiutu w Konkursie Głównym.
Film dokumentalny zatytułowany "Apolonia, Apolonia" w reżyserii Lei Glob otrzymał nagrodę dla Najlepszego Filmu w Konkursie Międzynarodowym podczas największego festiwalu filmów dokumentalnych na świecie - IDFA w Amsterdamie. Film będzie miał swoją polską premierę podczas jubileuszowej 20. edycji Millennium Docs Against Gravity w maju 2023 roku, najważniejszego festiwalu filmów dokumentalnych w Polsce. Koproducentem filmu "Apolonia, Apolonia" jest Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film.
Rozpoczęła się XXVI edycja Konkursu im. Krzysztofa Mętraka, który docenia prace młodych osób zajmujących się krytyką filmową.
Ogłoszono nominacje do Independent Spirit Awards, bardzo cenionych w branży nagród filmowych dla produkcji „niezależnych”. Ta niezależność to ograniczenia w budżecie, które nie przekraczały 30 mln dolarów i powstają poza systemem studyjnym. Na etapie nominacji wygrywa film “Everything Everywhere All at Once” (Wszystko Wszędzie Naraz), który zdobył ich osiem.
Steven Spielberg otrzyma honorowego Złotego Niedźwiedzia podczas najbliższego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. 73. edycja tego wydarzenia odbędzie się w dniach 16-26 lutego 2023.
Elvis |
226 seansów, 10 konkursów, kilkuset gości, rzesze studentów, kilkadziesiąt spotkań i seminariów, wystawy najnowszego sprzętu i prac artystycznych. Jubileuszowy 30. Międzynarodowy Festiwal Filmowy EnergaCamerimage, czyli jedyny i niepowtarzalny Festiwal Autorów Zdjęć Filmowych, dobiegł końca w Toruniu. Przyznano nagrody, goście rozjechali się do domów, pozostają wspomnienia.
[BOX OFFICE] Stało się faktem, to co było do przewidzenia. Mimo spadku sięgającego nieco ponad 50 procent, „Listy do M. 5” ciągle znajdują się na szczycie zestawienia najpopularniejszych filmów granych w polskich kinach. Po trzech weekendach komedia ta jest już najpopularniejszym polskim filmem 2022 roku i lada dzień przekroczy liczbę miliona sprzedanych biletów.
Informacja z najwyższych szczytów władzy w medialnym świecie. Na stanowisko szefa korporacji Walt Disney powrócił Bob Iger, a stanowisko stracił Bob Chapek. Świat mediów jest w sporym szoku.
Na tegorocznym festiwalu EnergaCamerimage obejrzałem premierowo ponad 20 filmów, kilka z nich pozostanie ze mną na dłużej. Oto ta lista.
Znane są już podstawowe informacje o czasie akcji i tematyce piątej części „Indiany Jonesa”. Jak ujawnił brytyjski „Empire”, film dział się będzie w 1969 roku i dotyczył będzie między innymi wyścigu kosmicznego pomiędzy USA i ZSRR. Oczywiście z nazistami w tle.
Bardzo dobry werdykt jury Konkursu Głównego pod przewodnictwem Lecha Majewskiego. Złotą Żabę otrzymał Florian Hoffmeister za zdjęcia do „Tar”. Srebrna Żaba dla „Bardo” (także nagroda krytyków), a Brązowa dla „Living”. W Konkursie Filmów Polski wygrała „Kobieta na dachu”. Dyrektor festiwalu postanowił przyznać własne i specjalne nagrody, które powędrowały do twórców „Elvisa” (także nagroda publiczności) oraz „Top Gun: Maverick”.
I już wszystko jasne! Bradley Cooper zagra postać Franka Bullitta w filmie Stevena Spielberga. Mistrz sięga po temat, który w kinie rozsławił film z udziałem Steve’a McQueena.
Dziś dobiega końca 30. Festiwal
Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCamerimage, a za mną sporo ciekawych seansów
filmowych, w tym kilka tytułów, które ocierają się o kino wybitne. "Wieloryb" i "Living" zostaną ze mną na długo.
Organizatorzy British Independent Film Awards (BIFA) opublikowali wyniki pierwszej części swoich dorocznych filmowych wyróżnień. W pierwszej kolejności przyznano nagrody w kategoriach rzemieślniczych. Na tym etapie wygrywa film „Aftersun”, który zdobył trzy wyróżnienia.
Lech Majewski, zdjęcie Dorota Lis |
Lech Majewski na festiwalu EnergaCamerimage gości w kilku rolach. Jest przewodniczącym jury Konkursu Głównego, z filmem „Brigitte Bardot cudowna” uczestniczy w Konkursie Filmów Polskich, prowadził seminarium na temat jednego ze swoich filmów. Od wielu lat związany z festiwalem, przyjaciel Marka Żydowicza, artysta sztuk wizualnych, który krytycznie odnosi się do współczesnego kina. Fascynujący człowiek, prawdziwy artysta, którego osiągnięcia przyprawiają o ból głowy.
W 2023 roku na małym ekranie pojawi się ośmioodcinkowy serial wyreżyserowany przez Quentina Tarantino. To będzie pierwsze przedsięwzięcie tego twórcy od czasu realizacji „Pewnego razu w Hollywood”.
Według dobrze poinformowanych źródeł, Steven Spielberg nie pojawi się w Toruniu, na polskiej premierze swojego autobiograficznego filmu. Jego „Fabelmanowie” będą filmem zamykającym 30. EnergaCamerimage. Ale kampania promocyjna filmu w USA trwa, reżyser udziela wywiadów i dzieli się wieloma ciekawostkami. Jedną z nich jest lista najlepszych filmów przez niego obejrzanych.
EnergaCAMERIMAGE docenia nie tylko mistrzów światła i ciemności, ale również wybitnych aktorów, którzy nie tylko wspomagają swoimi obliczami oraz rzemiosłem rzeczonych twórców, ale też nierzadko angażują się na dziesiątki różnych sposobów w promowanie sztuki wizualnej oraz niezmierzonej mocy kina. W tym roku do znakomitej grupy dołączy Andrzej Seweryn.
Ogłoszono nominacje do nagród Grammy 2023. To muzyczny odpowiednik Oscara, nagrody bardzo pożądane przez branżę muzyczną. W gronie kilkudziesięciu kategorii są także te doceniające muzykę i piosenki stworzone dla mediów wizualnych. Kompozycje z filmu „Encanto” zdobyły trzy nominacje.
Niedawno „Film balkonowy” był na długiej liście kandydatów do Cinema Eye Honors Audience Choice Prize, dziś wiadomo już, że zdobył nominację do nagrody publiczności dla najlepszego dokumentu. Wśród nominowanych znalazła się też Magda Kowalczyk za zdjęcia do "Krowy" Andrei Arnold.
Na łamach Tygodnika Polityka pojawiły się wypowiedzi Jacka Bromskiego, prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich, na temat dyrektora PISF Radosława Śmigulskiego. Ten drugi wygrał właśnie konkurs i kierował będzie Instytutem podczas swojej drugiej kadencji. Co szef SFP mówi o dyrektorze PISF?
Jak podają Polityka i Gazeta Wyborcza, Radosław Śmigulski wygrał konkurs na dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Oznacza to, że pełnił będzie tę funkcję podczas drugiej kadencji. Jego kadencja potrwa do 6 grudnia 2027 roku.
Minął drugi pełny filmowych atrakcji dzień na 30. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym EnergaCamerimage. Spieszę z krótkimi ocenami niektórych z obejrzanych filmów.
„Kobieta na dachu”, nowe dzieło reżyserki Anny Jadowskiej, z kolejną nagrodą! Tym razem polska produkcja została wyróżniona podczas 6. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Hanoi. To czołowy wietnamski festiwal filmowy, który odbywa się pod patronatem Ministerstwa Kultury, Sportu i Turystyki. „Kobieta na dachu” otrzymała Nagrodę Jury dla filmu pełnometrażowego.
[BOX OFFICE] Trwa dobry czas w polskich kinach, a na pewno w multipleksach. Dzięki bardzo dobremu otwarciu filmu „Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu” i jeszcze lepszej postawie „Listów do M. 5” mamy w polskich kinach żniwa.
Z dwiema nagrodami wraca z 32. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cottbus film Damiana Kocura „Chleb i sól”. Debiut ze Studia Munka SFP otrzymał Nagrodę Specjalną za najlepszą reżyserię oraz Nagrodę Dialog przyznawaną filmom budującym pomosty między kulturami. Polscy widzowie zobaczą film w kinach już 27 stycznia.
Stacjonarna część 13. American Film Festival (8-13 listopada) dobiegła końca. Podczas gali zamknięcia ogłoszono zwycięzców tegorocznej edycji AFF-u. Tradycyjnie w rolę jury wcieliła się festiwalowa publiczność, głosując na swoje ulubione tytuły.
Dokument Łukasza Kowalskiego zatytułowany „Lombard” został nominowany do Nagród International Documentary Association (IDA) w kategorii filmów pełnometrażowych i za najlepszą reżyserię.
Czuje się najlepiej w teatrze i powraca do niego pomiędzy kolejnymi filmowymi projektami. Jeśli decyduje się na nakręcenie filmu, to świat wstrzymuje oddech. Takie emocje wzbudza kino tworzone przez Sama Mendesa. Reżyser po raz pierwszy przyjechał do Polski, odebrał nagrodę w Toruniu, a na otwarcie 30. EnergaCamerimage pokazano jego „Imperium światła”.
Podczas 21. Cinemaforum wyłoniono zwycięzców 18. edycji Nagród im. Jana Machulskiego. Aż trzy statuetki, w tym dla najlepszego filmu, zdobył obraz „Kiedy obróci się dom”.
Organizatorzy 20. Millennium Docs Against Gravity poinformowali, że zdobywca Złotego Lwa tegorocznego festiwalu w Wenecji, film dokumentalny Laury Poitras „Całe piękno i krew” (All the Beauty and the Bloodshed), będzie miał premierę na ich festiwalu w maju przyszłego roku.
12 listopada w Toruniu rozpoczyna
się 30. Międzynarodowy Festiwal Filmowy EnergaCamerimage. W programie znalazło
się wiele bardzo oczekiwanych przeze mnie filmów, a wiele z nich będzie miało w
Toruniu swoje pierwsze polskie pokazy. W sumie ma być to program złożony z
ponad 200 tytułów. Wiele z nich budzi moje wielkie zainteresowanie. Jak co
roku, od wielu lat na Camerimage, zamierzam mieszkać w kinie od rana do nocy…
Kolejne niepotwierdzone informacje na temat serialowego „Indiany Jonesa”. Według najnowszych sensacji produkcja dla Disney+ będzie prequlem „Poszukiwaczy zaginionej arki”. Pojawi się nowa postać, ale w historii Indy’ego, bardzo ważna.
Podczas jubileuszowej, trzydziestej edycji Festiwalu EnergaCAMERIMAGE wybitny polski reżyser Jerzy Skolimowski odbierze z rąk Marszałka Piotra Całbeckiego Nagrodę Filmową Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego za osiągnięcia życia. Wyróżnienie wręczone zostanie tuż przed specjalnym pokazem najnowszej produkcji reżysera – filmu „Io”, który jest polskim kandydatem do Oscara.
Steven Spielberg nie wyklucza nakręcenia w przyszłości filmu dla serwisu streamingowego, ale na własnych warunkach, bo do internetu nadają się jego zdaniem, pewnego rodzaju filmy. Mistrz ciągle woli kino i tutaj widzi swoje miejsce. Eksperymenty jednoczesnej dystrybucji kinowej i internetowe uważa za błędne.
[WIDEO] Unikam tak bezpośredniej promocji, głównie produkcji Netflixa, ale Guillermo del Toro cieszy się u mnie specjalnymi względami. Z wielką więc przyjemnością zapowiadam jego najnowszy film. Nie lubię opowieści o Pinokiu, ale twórca „Labiryntu Fauna” zaproponował wersję animowaną.
Amerykański reżyser Joseph Kosinski i pochodzący z Chile autor zdjęć filmowych Claudio Miranda wezmą udział w jubileuszowej trzydziestej edycji Festiwalu EnergaCAMERIMAGE, która już w najbliższą sobotę rozpocznie się w Toruniu. Obaj filmowcy są twórcami jednej z najpopularniejszych produkcji ostatnich miesięcy – filmu „Top Gun Maverick”, który na całym świecie zarobił już półtora miliarda dolarów.
Od lat jest dla mnie festiwal
Camerimage najlepszym momentem, aby w jednym czasie i miejscu zobaczyć sporo filmów,
które wkrótce będą walczyć o Oscary. A ja Oscary bardzo lubię. W tym roku
festiwal otworzy „Imperium światła” Sama Mendesa, a zakończą „Fabelmanowie”
Stevena Spielberga. Ten pierwszy reżyser pojawi się w Toruniu, ten drugi… Do
ostatniej chwili będę miał nadzieję, że dotrze. Ale Camerimage nie ogranicza
się tylko do tych dwóch tytułów, to cały tydzień wypełniony filmami
prezentowanymi w kinach, to spotkania z gośćmi, bogaty program wydarzeń dodatkowych.
Tutaj naprawdę można poczuć ducha Oscarów, jeśli kogoś takie klimaty oczywiście
interesują.
Disney+ planuje realizację serialu, który opowiadać będzie o przygodach Indiany Jonesa. Przedsięwzięcie jest na bardzo wczesnym etapie rozwoju, ale już budzi emocje.
Niezwykły, uniwersalny i wielokrotnie już nagradzany film Pawła Łozińskiego zatytułowany "Film balkonowy" otrzymał nominację do najważniejszych europejskich nagród filmowych (EFA – European Film Awards). Zwycięzcę poznamy już 10 grudnia podczas uroczystej gali odbywającej się w tym roku w Reykjaviku. W ciągu roku od premiery film Pawła Łozińskiego został pokazany na blisko siedemdziesięciu międzynarodowych festiwalach filmowych zdobywając 26 nagród. Czas na Oscara!
Kapituła Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego przyznała pięciorgu młodym aktorom nominacje do tegorocznej edycji nagrody. To wyróżnienie, które docenia aktorskie dokonania wśród młodych polskich wykonawców. W tym roku grono nominowanych jest bardzo ciekawe.