12 listopada w Toruniu rozpoczyna
się 30. Międzynarodowy Festiwal Filmowy EnergaCamerimage. W programie znalazło
się wiele bardzo oczekiwanych przeze mnie filmów, a wiele z nich będzie miało w
Toruniu swoje pierwsze polskie pokazy. W sumie ma być to program złożony z
ponad 200 tytułów. Wiele z nich budzi moje wielkie zainteresowanie. Jak co
roku, od wielu lat na Camerimage, zamierzam mieszkać w kinie od rana do nocy…
Program festiwalu jest bardzo bogaty. W kilkunastu sekcjach pojawi się kilkadziesiąt najnowszych filmów kina światowego. Wspominałem na blogu, że stawiam na propozycje Oscarowe i taki kierunek obiorę poszukując filmowych wrażeń.
KONKURS GŁÓWNY
Wśród 12 tytułów, sporo jest tych znanych z kin lub internetu. Genialne „Na zachodzie bez zmian”, bardzo ciekawa „Blondynka”, wspaniały „Elvis”, imponujący „Top Gun: Maverick” są już powszechnie znane, ja stawiam na premiery.
W tym zestawie czekam najbardziej na:
BARDO, FAŁSZYWA KRONIKA GARŚCI PRAWD
BIAŁY SZUM
IMPERIUM ŚWIATŁA
KRIGSSEILEREN
TÁR
Nie jest to specjalnie oryginalne, bo to już mocno promowane i dobrze oceniane filmy. Inarritu, Mendes (oraz Spielberg z filmu poniżej) sięgają do swoich wspomnień, otwierają się przed nami. Bardzo znaczący nurt filmowy, czasami przynosi to filmy wybitne i ważne, czego dowodem zeszłoroczny „Belfast” Kennetha Branagha. Czekam na powrót autora „Za drzwiami sypialni” i rolę Cate Blanchett. Jest też „Krigsseileren”, znany lepiej jako „War Sailor”.
KONKURS FILMÓW POLSKICH
Tutaj widziałem wszystkie z filmów startujących o nagrodę, ale gdybym miał wskazać jakieś szczególnie istotne, to przedpremierowo polecam „Kobietę na dachu”, a popremierowo „Silent Twins” i w kinowej jakości „Broad Peak”.
KONKURS DEBIUTÓW REŻYSERSKICH
Tutaj postawię na kilka głośnych tytułów, których opisy bardzo intrygują. „Cicha dziewczyna”, „Joyland”, „Metronom”.
KLASYKA
No wiadomo, jeśli na dużym ekranie i zapewne w najwyższej jakości pokazane zostaną „Full Metal Jacket” czy „Obcy: Ósmy pasażer Nostromo” to takiej okazji nie można przegapić. Jeśli ktoś nie miał okazji, to spotkanie z „Control” i Ianem Curtisem może być wielkim przeżyciem. Koniecznie warto też sięgnąć po niedawne, ale ciągle znakomite „Obrazy bez autora”. Wszystkie te filmy prezentowane są w programie Inspirujące Obrazy. W zestawie filmów laureata nagrody za całokształt Stephena H. Buruma są m.in. „Nietykalni”, „Hoffa” i „Rumble Fish”. Dyskretnie patrzę też na filmy Ulrike Ottinger. W klasyce są też „Szepty i krzyki”.
WSPÓŁCZESNE KINO ŚWIATOWE i POKAZY SPECJALNE
Tutaj znalazło się wiele bardzo ważnych tytułów. Polecam spojrzenie na ciekawe „Argentina, 1985”, ale ja patrzę na kilka nowości i z niecierpliwością czekam na:
ARMAGEDDON TIME
DALÍLAND
DEVOTION
DUCHY INISHERIN
FABELMANOWIE
THE SON
WIELORYB
WOMEN TALKING
Każdy z tych filmów ma już swoją sporą historię. Martin McDonagh, Steven Spielberg, Darren Aronofsky, Florian Zeller to są nazwiska reżyserów, na których idę w ciemno. Numerem jeden w tym zestawie jest dla mnie film „Women Talking” w reżyserii Sarah Polley.
Mam też nadzieję na kilka sensów filmów dokumentalnych, bowiem retrospektywa Alexa Gibneya zapowiada się bardzo ciekawie, w tym na pewno „Totally Under Control”. Wśród seansów specjalnych moje zainteresowanie budzi „Good Night Oppy”, o wyprawie łazika na Marsa oraz „Hitler’s Hollywood”.
Festiwal potrwa od 12 do 19 listopada, do Torunia zawita wielu znakomitych gości, na kilka z tych spotkań bardzo czekam. Od jutra nie będę wychodził z kina!
Więcej na www.camerimage.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz