Komisja konkursowa zakończyła weryfikację kompetencji oraz koncepcji rozwoju dla Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej przedstawionych przez 13 kandydatek i kandydatów, którzy zakwalifikowali się do etapu rozmów. Zgodnie z rekomendacją wyboru komisji konkursowej, z początkiem lipca br. stanowisko dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej obejmie Karolina Rozwód.
Rekomendacja 11 członków komisji była niemal jednogłośna. Mam nadzieję, że rozpocznie się nowy etap wzmacniania tej instytucji. W PISF przeprowadzane są kontrole dotyczące działalności poprzedniego dyrektora – ich wyniki wykazują wiele nieprawidłowości, czego dowodem są składane zawiadomienia do prokuratury - skomentowała Hanna Wróblewska, ministra kultury i dziedzictwa narodowego.
Karolina Rozwód jest doświadczoną menadżerką kultury. Była zaangażowana m.in. w tworzenie Polsko-Niemieckiego Funduszu Filmowego, powstanie Lubelskiego Funduszu Filmowego oraz projekt Lublin-Lwów Miasta Filmowe. Od 2012 roku zorganizowała blisko 3000 wydarzeń kulturalnych, była producentką kilkunastu spektakli i koncertów, a także wielu wydawnictw płytowych i książkowych. Od 2019 roku organizowała Festiwal Danuty Szaflarskiej „Sleboda/Danutka” współpracując z Michałem Merczyńskim. W latach 2011-2023 pełniła funkcję dyrektora Teatru Starego w Lublinie, gdzie prowadziła jedno z najstarszych w Polsce kin studyjnych „Kino Staromiejskie”. Wprowadziła do instytucji program filmowy i zorganizowała ponad 100 spotkań z ludźmi kina.
W latach 2005-2006 zajmowała się promocją polskiego kina za granicą, koprodukcjami międzynarodowymi, międzynarodowymi kontaktami instytucjonalnymi oraz edukacją filmową w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej. [źródło MKiDN]
Wyboru dyrektorki instytutu dokonała Komisja Konkursowa, w skład której weszli: dr Michał Komar, Irena Strzałkowska, Tomasz Sygut, Łukasz Poniński, Urszula Piasecka, dr hab. Milenia Fiedler, dr hab. Paweł Kossecki, Ewa Krawczyk, Andrzej Saramonowicz, dr hab. Łukasz Ronduda i Dorota Żebrowska.
Karolina Rozwód została powołana na pięcioletnią kadencję.
O drodze zawodowej Karoliny Rozwód szerzej pisze Gazeta Wyborcza:
Karolina Rozwód jest iberystką i menedżerką kultury. Wychowała się w Lublinie. Przez dziewięć lat (1996-2004) pracowała w biurze Konfrontacji Teatralnych w Lublinie, gdzie zajmowała się organizacją festiwalu. W 2002 r. wyjechała na rok do Paryża, gdzie mogła z bliska przyjrzeć się, jak funkcjonuje tam system sprzedaży biletów i promocji oraz działalność teatrów w relacjach z widzem. Po powrocie do Polski — w 2004 roku — zajęła się koordynacją obchodów Roku Gombrowicza. Przez kilka lat pracowała w TVP Kultura. Współtworzyła takie programy jak "Made In Poland" i "Słomkowy kapelusz". W 2005 roku powstał Polski Instytut Sztuki Filmowej. Rozwód uczestniczyła w tworzeniu tej instytucji. Była w zespole, który pisał pierwsze formularze wniosków o dotacje, zajmowała się m.in. promocją zagraniczną. W 2012 r. wygrała konkurs na dyrektorkę Teatru Starego w Lublinie. W styczniu 2024 roku Karolina Rozwód po 13 latach odeszła z Teatru Starego w Lublinie. Została dyrektorką poznańskiego Malta Festivalu, imprezy teatralnej z ponad 30-letnią tradycją, której założycielem i wieloletnim szefem był — kontrkandydat Rozwód w wyborach na dyrektora PISF — Michał Merczyński. W maju Karolina Rozwód zrezygnowała z pełnienia funkcji dyrektorki Malty.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz