poniedziałek, 17 czerwca 2024

Polskie produkcje docenione w Annecy

Film "Joko" Izabeli Plucińskiej oraz średniometrażowa animacja "Lola i pianino hałasów" w reżyserii Augusto Zanovello zostały nagrodzone na prestiżowym Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy.

Film “Joko”, współprodukowany w Szczecinie, wraca z festiwalu z nagrodą za najlepszą muzykę skomponowaną do filmu krótkometrażowego. Kompozytorem muzyki jest Aliaksandr Yasinski, białoruski kompozytor, dyrygent i producent muzycznego na stałe mieszkający w Czechach.

„Joko” to adaptacja dramatu Rolanda Topora, w całości ulepiona z plasteliny. Film został wyreżyserowany przez Izabelę Plucińską. Bohaterem filmu jest młody chłopak, utrzymujący matkę i siostrę ze swojej pracy w fabryce. W drugą rocznicę zatrudnienia, Joko i jego współpracowników zaskakuje spotkanie z bliżej nieokreślonymi, zagranicznymi delegatami, którzy każą…nosić się na plecach. Początkowo chłopak buntuje się przeciwko tym upokarzającym praktykom, jednak pod wpływem presji otoczenia i chęci dobrego zarobku, ustępuje. Delegaci zaczynają coraz bardziej dominować nad chłopakiem.

Producentami filmu są: Animoon Sp z o.o. (Polska), Fundacja Las Sztuki (Polska), MAUR Film (Czechy), Clay Traces (Niemcy). W Polsce film współfinansowany jest przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Zachodniopomorski Fundusz Filmowy POMERANIA FILM. Partnerem strategicznym filmu jest Akademia Sztuki w Szczecinie.

„Lola i pianino hałasów” wraca z festiwalu Annecy z Nagrodą Jury. Uniwersalny przekaz o potrzebie wzajemnego zrozumienia i o trudnościach, jakie pokonują na co dzień osoby w spektrum autyzmu – „Lola i pianino hałasów” w reżyserii Augusto Zanovello, czyli koprodukowana przez polski Momakin średniometrażowa animacja została doceniona na najważniejszym branżowym wydarzeniu na świecie. Historia Simona i niezwykłej maszyny, pomagającej mu komunikować się z otoczeniem, zdobyła Nagrodę Jury w kategorii Film Telewizyjny na zakończonym właśnie Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy.

Francusko-polsko-szwajcarska koprodukcja „Lola i pianino hałasów” w reżyserii pochodzącego z Brazylii, Augusto Zanovello nie tylko znalazła się w programie tegorocznej edycji festiwalu, ale też brała udział w konkursie w kategorii Film Telewizyjny. I to z powodzeniem, zdobywając nagrodę Jury.

– Animacja porusza ważny społecznie temat i to w niezwykle piękny sposób, a my jesteśmy niezmiernie dumni, że mieliśmy swój udział w powstaniu filmu i odpowiadamy za jego dystrybucję w Polsce – mówi Paulina Zacharek, prezeska Momakina. – Nagroda jury to zwieńczeniem wspólnej pracy. Udało nam się zebrać fantastyczny zespół lalkarzy, który w najdrobniejszych szczegółach zrealizował wizję reżysera. Ogromnego wsparcia udzielili nam też koproducenci, czyli Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu, która zajęła się rekwizytami i tytułowym pianinem oraz EC1 Łódź – Miasto Kultury – dodaje.

„Lola i pianino hałasów”  ma skłonić młodych widzów do refleksji, otworzyć na temat spektrum autyzmu, a jednocześnie stać się przyczynkiem do rozmowy o trudnościach, z jakimi borykają się osoby w spektrum. Opowiada historię rodzeństwa, które stara się znaleźć sposób na porozumiewanie się. Lola to ucząca się gry na trąbce nastolatka, którą czasem przytłaczają zachowania jej młodszego brata. Psychiatra dziecięcy wyjaśnia jej, czym jest spektrum autyzmu. Lola postanawia zwrócić na siebie uwagę brata i znaleźć sposób, żeby się z nim porozumieć.

Za powstanie blisko 30 lalek odpowiadał zespół, który stoi też za sukcesami takich projektów, jak „Wyspa psów” Wesa Andersona czy „Piotrusia i wilka” nagrodzonego Oscarem filmu animowanego Suzie Templeton. Postaci Loli, Simona i pozostałych bohaterów stworzyli: Dariusz Kalita, Agnieszka Mikołajczyk, Agnieszka Smolarek, Piotr Knabe, Anna Szcześniak, Beata Jarmuż-Socha, Marta Mikołajczyk.

– Łódź słynie ze znakomitych specjalistów, tworzących lalki animacyjne, które trafiają na plany filmowe na całym świecie – mówi Katarzyna Gromadzka z Momakin, producent wykonawczy filmu. – Postaci do animacji Augusto Zanovello zostały stworzone w Łodzi od podstaw, czyli od wskazówek reżysera. Później opracowano projekt wykonawczy, według którego powstały animacyjne lalki, które były w stanie zagrać więcej ujęć i dubli – dodaje.

Poza lalkowymi bohaterami na plan „Loli i pianina hałasów” trafiły też rekwizyty wykonane w studiu animacji wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych. To tam powstały dwie wersje tytułowego pianina oraz samochody. Podczas prac w dużym stopniu wykorzystano także druk 3D.  Wrocławskie studio poza wsparciem koprodukcyjnym jest też odpowiedzialne za realizację nagrań lektorskich.

Po zakończeniu festiwalowej ścieżki, film trafi także do polskiej telewizji.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych w Annecy to jedno z najważniejszych wydarzeń światowej animacji, gromadzące każdego roku kilka tysięcy uczestników: producentów, reżyserów, animatorów i twórców. [informacje prasowe]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz