poniedziałek, 10 czerwca 2024

ZFF Pomerania Film na festiwalu „Młodzi i Film”

W 2024 roku Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film mija 15 lat od powołania tego regionalnego funduszu filmowego. Od wielu lat jedną z aktywności ZFF są prezentacje filmów na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film. W tym roku zaprezentowane zostaną aż cztery filmy w specjalnych blokach poświęconych ZFF, a dodatkowo produkcje wsparte przez Pomerania Film będą zabiegały o nagrody w dwóch z trzech konkursów. Festiwal Młodzi i Film odbędzie się w dniach 10-15 czerwca 2024.

Podczas festiwalu zaprezentowane zostaną cztery produkcje Pomerania Film - Zachodniopomorski Fundusz Filmowy. Fascynująca historia pewnego pomnika i jego autorek, wzruszającą opowieść o kultowym festiwalu, absurdalną animację o wyzysku i fabułę o piekielnie trudnej miłości. Sprawdźcie koniecznie, co słychać na naszym podwórku!

 

BABSKA SPRAWA

Kobiety - rzeźbiarki tworzące w powojennym Szczecinie opowiadają o nieprzewidzianych okolicznościach narodzin pomnika (komisja chciała wycofać zlecenie , a gdy okazało się to niezgodne z prawem, nakazała wykonać młodym artystkom najpierw odlew gipsowy, a następnie model z gliny) co zajęło im ok. dwa lata. Artystki zostały postawione przed koniecznością samodzielnej wyprawy do kamieniołomów w Bolesławcu w celu wyselekcjonowania kamieni na pomnik. Wreszcie po dwóch latach od zamówienia mogły wykonać pomnik, co zajęło im następne dwa lata.

Ponieważ pracowały na rusztowaniach, z młotami i dłutami w dłoniach, ubrane w kombinezony i kaski, przechodniom kojarzyły się wyłącznie z mężczyznami i tak do nich się zwracano. W tym czasie prowadziły normalne życie rodzinne: były matkami, żonami , funkcjonowały w życiu artystycznym Szczecina, odwiedzając pracownie kolegów i wystawy ich prac.

Obie rzeźbiarki po wykonaniu tego pomnika zaprojektowały i zrealizowały wiele innych, które stoją do dzisiejszego dnia na ulicach i placach Szczecina oraz kilku zachodniopomorskich miast . Zaprzyjaźniły się ze sobą i przez 15. lat prowadziły wspólną pracownię. Dziś, po ukończeniu 83. roku życia wspominają swoją pierwszą „ życiową próbę” i wszystkie jej humorystyczne aspekty.

 

JOKO

Joko jest młodym mężczyzną utrzymującym całą swoją rodzinę z pracy w fabryce. Pewnego dnia, w drodze do pracy, ktoś wskakuje mu na plecy i każe się nosić po mieście. Początkowo Joko buntuje się przeciw takiemu upokorzeniu,

ale z czasem ustępuje pod presją rówieśników i obietnicą pieniędzy. To nowe zajęcie powoli go dominuje, dosłownie psychicznie i fizycznie go pokonuje. "JOKO" to groteskowa, pełna absurdalnego i makabrycznego humoru wizja wiecznego wyzysku i dominacji człowieka nad człowiekiem.

 

MOSTY

Monikę i Arka połączyło dzikie pożądanie, tajemniczy klub i słabość do bólu. Po długiej przerwie, para spotyka się na nowo. Ona chce zakończenia znajomości, ale Arek ma inne plany. Zabiera Monikę na spacer po Puszczy Bukowej. Tam spotykają tajemniczą mglistą istotę... akurat, gdy mają sobie wyjaśnić wszystkie zaszłości.

Film opowiada o tym, że dawni partnerzy na zawsze w nas tkwią w pewnym sensie. Miłość jest nie do zamknięcia. Jak się jej wyrzekniemy, przyjmie inną formę i wtedy jest nie do pokonania.

 

Blok prezentujący te trzy filmy będzie można zobaczyć 12 czerwca o godzinie 12:15 w sali kinowej Koszalińskiej Biblioteki Publicznej.

 

IŃSKIE LATA

Wszystko ma swój początek, nawet Ińskie Lato Filmowe kiedyś odbyło się po raz pierwszy... W tym roku odbyła się jego 50. edycja a jubileuszowym prezentem jest imponująca dawka wspomnień przywołanych filmem dokumentalnym wyreżyserowanym przez jego wielbicielkę i wieloletnią bywalczynię. Widzowie udają się w podróż na osi czasu, gdzie spotykają licznych gości, uczestników oraz organizatorów festiwalu. Opowiedziane przez nich historie pokazują, czym był i jest festiwal w ich życiu. Dzielą się swoimi refleksjami, opowiadają anegdoty a nawet zdradzają swoje wyobrażenia o Ińskim Lecie Filmowym na następne lata.

Warto posłuchać wypowiedzi aktorów i twórców, dla których istotnym wydaje się fakt, że festiwal w Ińsku - na przekór tradycji - nie oferuje spaceru po czerwonym dywanie. Dowiadujemy się, co jest dla nich cenne, że chcą tu przyjechać ponownie.

Katarzynie Hoffmann nie tylko udało się - z benedyktyńską wręcz dyscypliną - zebrać i przedstawić fakty, udało się jej jeszcze coś ważnego, a mianowicie zbliżyć swoim czułym okiem do tego, co nieuchwytne, pokazać, co jest spoiwem festiwalowej społeczności.

Dokument pokazuje, że festiwal w Ińsku jest nie tylko sumą obejrzanych filmów. Zbiorowe projekcje są główną, lecz nie jedyną częścią jego magii...

 

Po seansie 11 czerwca o godzinie 18:00 w kinie Kryterium odbędzie spotkanie z reżyserką.

 

***

Filmy wsparte przez ZFF Pomerania Film znalazły się też w konkursach festiwalu Młodzi i Film. We wtorek 11 czerwca w sali kinowej Koszalińskiej Biblioteki Publicznej w konkursie Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych zaprezentowany zostanie film „Czy króliki mają duszę?” w reżyserii Huberta Czerepoka. W piątek 14 czerwca w konkursie Krótkometrażowych Debiutów Filmowych pokazany zostanie film Justyny Nowak „Nic mnie w tobie nie przeraża”.

 

CZY KRÓLIKI MAJĄ DUSZE?

Polska 2023 / 60 min

światowa premiera

scenariusz i reżyseria Hubert Czerepok zdjęcia Robert Mleczko montaż Marcin Sucharski charakteryzacja Elżbieta Młynarczyk dźwięk Piotr Bruch obsada Halina Czerepok, Hubert Czerepok, Alfred Czerepok, Adam Majiczek produkcja Stowarzyszenie Media Dizajn producentka Monika Klein koprodukcja Akademia Sztuki w Szczecinie, Wydział Sztuki Mediów, Fotografii i Filmu Eksperymentalnego kierownictwo produkcji Elżbieta Młynarczyk dystrybucja Stowarzyszenie Media Dizajn współfinansowanie Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film

Opowieść o spotkaniu trzech mężczyzn: Ojca, Syna i Wujka. Historia o powrocie do korzeni i nierozerwalnej więzi Syna z Matką. Wizyta Syna podważa istnienie jednego i tylko jednego modelu osobowości. Wzmocniony alkoholem konflikt napędza kolejne zapętlenia i powtórzenia, popychając bohaterów w stronę nieuchronnego końca. Film stawia pytanie o to, czy możliwe jest wyjście z kadru przekonań i formatujących nas uprzedzeń?

HUBERT CZEREPOK

Urodzony w 1973 roku w Słubicach. Absolwent ASP w Poznaniu. Realizuje filmy, animacje, found footage, rysuje, maluje, tworzy obiekty i instalacje. Opracowuje projekty multimedialne oraz działa w przestrzeni publicznej. Jednym z tematów przez niego podejmowanych są relacje pomiędzy fikcją i prawdą, przy czym to nie fakty same w sobie interesują artystę najbardziej, ale sposób w jaki mutują i ulegają formalnym i semantycznym przekształceniom. Aktualnie prof. nadzw. AS w Szczecinie.

 

NIC MNIE W TOBIE NIE PRZERAŻA

Polska 2023 / 30 min

Program 30 Minut

scenariusz i reżyseria Justyna Nowak zdjęcia Szymon Kluz animacja Michał Orzechowski compositing Grzegorz Maj montaż Tomasz Ciesielski scenografia Krystyna Beata Borowska, Marta Pogoda kostiumy Anna Czarnota charakteryzacja Aleksandra Kułak muzyka Bionulor – Sebastian Banaszczyk dźwięk na planie Mateusz Łupiński, Jacek Szczepanek udźwiękowienie Tomasz Dukszta obsada Monika Roszko, Eryk Kulm Jr, Agnieszka Skrzypczak, Mariusz Bonaszewski, Piotr Siwek, Jędrzej Wielecki produkcja Studio Munka – Stowarzyszenie Filmowców Polskich producenci Ewa Jastrzębska, Jerzy Kapuściński produkcja wykonawcza ShortCat producent wykonawczy Tomasz Ciesielski koprodukcja TVN Film kierownictwo produkcji Magdalena Rzońca współfinansowanie Polski Instytut Sztuki Filmowej, Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film

Troje przyjaciół - niespełnionych artystów, widzi szansę na wyrwanie się z zawodowego marazmu w przyjeździe sławnego reżysera. Niepokój Matyldy związany z ubieganiem się o pracę, wywołuje wspomnienia o zdradzie ukochanego z narcystyczną przyjaciółką. Pierwszy post-hipsterski melodramat.

JUSTYNA NOWAK

Ur w Kołobrzegu, ukończyła I LO im St. Dubois w Koszalinie. Absolwentka reżyserii w Szkole Filmowej w Łodzi. Jej film krótkometrażowy „Ważki" brał udział w konkursie 64. Festiwalu Filmowego w Wenecji. Jej ulubiony gatunek to komediodramat. Inspiruje się francuską Nową Falą. Uczestniczka Berlinale Talents.

 

Więcej na www.mlodziifilm.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz